Duruşmasız ağır cezaya

Çeteleri DGM'lerden kurtaran yasanın yürürlüğe girmesiyle DGM'ler de duruşmaya bile gerek duymaksızın çete davaları hakkında görevsizlik kararı vermeye başladı.

Duruşmasız ağır cezayaİstanbul 6 No'lu DGM, 2845 sayılı DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun'da yapılan değişiklik uyarınca, 34 sanıklı "Türkbank davası" ile 18 sanıklı "Etibank davası", ağır ceza mahkemesinde görülmesi amacıyla "görevsizlik kararı" verdi. İstanbul 6 No'lu DGM, 2845 sayılı Kanun'da yapılan değişiklik uyarınca, dün duruşması yapılması beklenen "Türkbank davası" dosyası üzerinde inceleme yaptı. Söz konusu kanunda yapılan değişiklikle TCK'nın 313 ve 314. maddelerinde düzenlenen "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve bu teşekküle üye olmak" ile "cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekküle yardım ve yataklık etmek" suçlarına ilişkin yargılama görevinin ağır ceza mahkemelerine bırakıldığını dikkate alan Mahkeme Heyeti, bu nedenle "görevsizlik kararı" vererek, dosyanın ilgili Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini kararlaştırdı. Karar üzerine, İstanbul 6 No'lu DGM'de dün görülmesi beklenen dava için duruşma yapılmayacağı bildirildi. Aralarında Korkmaz Yiğit, Hayyam Garipoğlu ve Erol Evcil'in de bulunduğu 34 sanıklı dava dosyasının da, ilgili Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'ne bugün gönderileceği öğrenildi.

Birleştirilmiş davaYargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 4 ve 6 No'lu DGM'de görülen "Bankekspres" ve "Türkbank" davalarındaki uyuşmazlık üzerine 7 Kasım 2001 tarihinde aldığı bir kararla, her iki davayı birleştirmişti. Birleştirilen davaların İstanbul 6 No'lu DGM üzerindeki dosya üzerinden de görülmesi kararlaştırılmıştı. Bankekspres ve Türkbank davalarının birleştirilen dosyalarında, işadamları Korkmaz Yiğit, Hayyam Garipoğlu ve Erol Evcil'in yanı sıra 31 sanık daha bulunuyor.

Dosya üzerindenİstanbul 6 No'lu DGM'de dün görülmesi beklenen Etibank davasını da dosya üzerinden karara bağlayan mahkeme heyeti dava dosyasını İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bankanın eski sahibi Dinç Bilgin ve işadamı Cavit Çağlar'ın da aralarında bulunduğu 18 sanık "Etibank'ı 480 trilyon 12 milyar lira zarara uğratmak" suçundan yargılanıyorlardı. İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin, "Egebank", "Sümerbank", "Yurtbank" ve "Bankkapital" davalarına ilişkin dosya üzerindeki incelemeleri ise sürüyor.

Ankara'da ilk kararÖte yandan Ankara 2 No'lu DGM de, hayali prim yatırarak çok sayıda kişinin Bağ-Kur'dan emekli olmasını sağladıkları iddia edilen 9 kişi hakkında, "cürüm işlemek için teşekkül oluşturma,rüşvet alma ve verme, dolandırıcılık" suçlarından 3 yıl ile 17 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları istemiyle açılan davada, "görevsizlik" kararı verdi. Davanın dünkü duruşmasına, 5'i tutuklu 9 sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, dosyanın Nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildiğini belirtti. Mahkeme Heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Ankara DGM, TCK'nın 313 ve 314. maddelerinin DGM'nin görev alanından çıkarılmasından sonra, Bağ-Kur dosyasında verdiği kararla, kamuoyunca yakından izlenen davalarda ilk defa görevsizlik kararı vermiş oldu.
www.evrensel.net