24 Aralık 2001 22:00

Depremzedeye müteahhit darbesi

Kaynaşlı Darıyeri köyünde 33 depremzedenin evini, köylülerin aldığı Evini Yapana Yardım kredisini istediği gibi kullanarak yapmaya başlayan müteahhit İsmet Ünal, iflas ettiğini söyleyerek işi bıraktı.

Paylaş
Depremzedeye müteahhit darbesiRojda İldanKaynaşlı'nın Dariyeri köyünde halk bir kez daha müteahhitlerin ve devletin mağduru. Devletin verdiği 6 milyar liralık Evini Yapana Yardım kredisini kullanma yetkilerini müteahhitlere devreden otuz üç köylü aileleriyle zor durumda. Müteahhitler evleri tamamlamadan fakat paranın büyük bir kısmını kullanarak kaçmış. Elde kalan para, evlerin tamamlanmasına yetmiyor, fakat depremzedeler kaynağın arttırılması için devlet yetkililerine başvurunca olumsuz yanıt alıyor. Depremin ardından konutlara yıkılanlara tanınan haklardan biri de, konut sahibinin 6 milyar liralık Evini Yapana Yardım (EYY) kredisi alarak kendi evini yapmasıydı. Bu yöntem yıkılan evleri şehirlerde olanlar için cazip bir fırsat olmadı. Çünkü kendi arazisi olmayanlar altı milyar liraya bu işi mal edemezlerdi. Fakat evleri köylerde olanlar, genel olarak bu seçeneği tercih etti. Dariyeri köylüleri de onlardan. Köyde birçok kişi evini yeniden yapmak için EYY kredisi aldı. Bu krediyi isteyen otuz üç hak sahibi de, o kadar acının üstüne bir de ev yorgunluğuyla uğraşmamak için ev yapımlarını müteahhit İsmet Ünal'a verdi. Ünal'ın şirketinin adı Tunahan İnşaat, şirketin merkezi Ankara'da. Depremzedelerin ev yapımlarını Ünal'a vermelerinin nedeni, Ünal'ın 75 metrekarelik evleri 75 günde tamamlama sözü vermesiydi. Ünal'a güvenen depremzedeler sözleşmeyi yaptı, kredi müteahhitin kullanımına açıldı. Sözleşmenin üzerinden 1.5 yıldan fazla zaman geçti, evlerse hâlâ ortada yok.

İflas dedi, kaçtı gittiSuzan Ortaargun 44 senedir Darıyeri köyünde oturuyor. Depremde evi yıkılmış. O ve ailesi kendilerine sunulan seçeneklerden EYY kredisi almayı tercih etmişler. Ve diğer köylüleri gibi, '75 günde bitiririm' diyen İsmet Ünal'a kredilerini teslim etmişler. Ama Ortaargun'unlerin evi yarım kalmış. Müteahhit evin temelini atmış, tuğlalarını örmüş ve iflas ettiği gerekçesiyle kaçıp gitmiş. Ünal, Ortaargun'ların kredisinden 2 milyar 200 milyon lira çekmiş. Şimdi evin çatısı, sıvası, kapısı, penceresi, boyası diğer bütün işleri Ortaargunları bekliyor. Ortaargunlar ise bekliyor çünkü ellerinde kalan para bu işlere yetmeyecek ve onlara daha fazla para gerekiyor.

Dava sonucu bekleniyorEthem Aydın da çatısız bir evi olanlardan. Aydın ve eşi depremden beri bir barakada yaşıyor. Müteahhit onların evini de tamamlamadan kaçmış. Evlerinin temeli atılmış, hasırı çekilmiş. Aydın biraz şanslı. Çünkü müteahhitin çektiği kredi miktarı sadece 3 milyar 900 milyon lira! Müteahhitin hakkının 2 milyar 100 milyon lira olduğunu söyleyen Aydın, şimdi evini borç harç tamamlamaya çalışıyor. Bizlere depremin üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçtiğini hatırlatan Aydın; "O zamanlar olsa bu paraya ev yapılırdı. Şimdi yapılmaz. Biz o şerefsize evi verdiğimizde bir torba çimento 750 bin liraydı. Şimdi olmuş 1.5 milyon lira. Her şey iki katı. Ben nasıl evi tamamlarım?" diye soruyor. Sözleşmede 'Taraflardan biri cayarsa 1 milyar lira kıdem tazminatı öder' maddesinin de yer aldığını söyleyen Aydın, "Adam onu da vermedi" dedi. Rıdvan Aksu ise köyün en şanssızlarından. Müteahhit, evin sadece temelini atmış ama kredinin hepsini kullanmış. Aksu müteahhidi mahkemeye vermiş, şimdi sonucu bekliyor.
ÖNCEKİ HABER

Üretici öfkesini gösterdi

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Stalin'e organ vermek istemem, 20 milyon adam öldürmüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa