24 Aralık 2001 22:00

Üretici öfkesini gösterdi

Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin girişimi ve üreticilerin katılımı ile düzenlenen Ulusal Tarım Kongresi başladı. Türkiye'nin dört bir tarafından Ankara'ya gelen üreticiler, konuşmaları sık sık keserek sabırlarının bittiğini gösterdiler.

Paylaş
Üretici öfkesini gösterdiTürkiye Ziraatçılar Derneği'nin girişimi ve üreticilerin katılımı ile düzenlenen Ulusal Tarım Kongresi Ankara'da başladı. Türkiye'nin dört bir tarafından Ankara'ya gelerek kongreye katılan üreticiler sabırlarının tükendiğini konuşmaları sık sık keserek gösterdiler. Kongrenin ilk günü yapılan konuşmalarda, Türkiye tarımını ve üretimini adım adım bitiren politikalara devam edilirse Türkiye'nin Arjantin'den beter olacağı vurgulandı.Ankara Ticaret Odası'nda yapılan ve iki gün sürecek kongrenin ilk gününe Türkiye'nin değişik illerinden Tür Köy-Sen üyesi üreticilerin yanı sıra, ATO Başkanı Sinan Aygün, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tarım Kredi Kooperatifleri Başkanı Kadir Arıcı ve Pankobirlik Başkanı Recep Konuk da katıldı. İşleri olduğu gerekçesi ile toplantıya katılmayan iktidar partilerinin başkanlarının gönderdiği telgrafların okunmasına ise izin verilmedi.

Üretici yok sayılıyorAçılış konuşmasını yapan TZD Başkanı İbrahim Yetkin, kongrenin Türkiye'nin ve üreticinin üzerinde egemenlik kurmaya çalışanlara karşı üreticinin sesini duyurması için düzenlendiğini dile getirerek, 1980 beri uygulanan politikalar ile üretimin bilinçli olarak bitirildiğinin altını çizdi. Tarım kesiminin bilinçli olarak bilim ve teknolojiden mahrum bırakıldığını vurgulayan Yetkin, "Dünya ne kadar küreselleşirse biz de o kadar ulusal çıkarlarımıza sahip çıkmalıyız" dedi. Yetkin, Arjantin'nin sürekli örnek gösterildiğini hatırlatarak, "Borcu borçla ödeme politikalarından vazgeçilmez ise Arjantin'den beter olacağız. IMF politikalarını zengin ülkeler belirler. Kimse bize karşılıksız para hibe etmez" diye konuştu. Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girerek kendi üreticisine haksızlık ettiğini vurgulayan Yetkin, Türkiye'nin kendi üreticisini yok saydığını belirtti. Yetkin'in Tarım Bakanı'nın bazı şeyler elinde değil şeklindeki sözlerine üreticiler tepki göstererek, "İktidarda olan onlar, nasıl elinde değil" diyerek itiraz ettiler.

Arjantin bizden iyiATO Başkanı Sinan Aygün ise, Arjantin'nin aslında Türkiye'den daha iyi durumda olduğunu belirterek, "Arjantin'in borçları bizden daha az. Arjantin'in borcu 154 milyar dolar, bizim ise 200 milyar dolar, onların döviz açığı yok. Arjantin bütçesinin 9 milyarı borçlarının faizine gidiyor, bizim ülkemizde ise bu rakam 35 milyar dolar" dedi. "Allah Türkiye'yi Arjantin gibi yapsın" diyen Aygün, Türkiye'de nüfusun yüzde 45'nin üretici olduğunu ve üreticinin daima devlete saygılı olduğunu bu nedenle kötü gidişe rağmen halkın ayaklanmadığını söyledi. Aygün, IMF politikalarının uygulandığı 90 ülkeden 40'ının iflas ettiğini belirterek, IMF politikaları uygulandığı sürece Türkiye'nin Arjantin'den beter olacağını vurguladı. Bu yıl eken üreticinin zarar ettiğini ve gelecek yıl ekim yapmayacağının altını çizen Aygün, Türkiye'yi gelecek yıl kıtlık beklediğine dikkat çekti.

Çok gördülerÜreticiler adına konuşan Recep Konuk da, bankaları, hazineyi üreticinin boşaltmadığını belirterek, bankalara 20 milyar dolar akıtılırken, üreticilere 1.5-2 milyar doları çok gördüklerini söyledi. Üreticinin artık mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Konuk, tarımın bu noktaya gelmesinde bugüne kadar gelen hükümetlerin payı olduğunu kaydetti.Konuk'un konuşması sırasında bir üreticinin "sadece kasketim kaldı, her şeyimizi elimizden aldılar" diye kalkıp bağırması dikkat çekti. Üreticinin şikayetlerini dile getiren Konuk'un konuşması sırasında salona henüz Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in gelmemiş olması üreticiler tarafından "Kendimiz söyleyip, kendimiz dinliyoruz. Hani bizim dertlerimizi dinleyecekler" şeklinde tepkilere yol açtı. Konuk'un üreticinin sokaklara çıkmamasının hakkını aramayacağını anlamına gelmemesi gerektiğini söylemesi üzerine, salondaki üreticiler "sabrımızı tükettiler" diyerek seslerini birilerine duyurmaya çalıştı.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, dünyada çok fazla tarımsal ürün fazlası olduğunu ve gelişmiş ülkelerin Türkiye tarımının gelişmesini istemediklerini belirterek, Türkiye tarımının bilinçli olarak tahrip edildiğini söyledi.

Gökalp'e de tepkiKonuşması tepki çeken Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ise, tarımdaki tahribatın yıllardır uygulanan yanlış politikalardan kaynaklı olduğunu ve bir kaç yılda düzeltilemeyeceğini söyledi. Üreticinin hangi ürünü üretmesi gerektiği ve hayvan üretiminin önemi konusunda bilgi verilmediği için üreticinin hem emeğinin hem de parasının zarar ettiğini söyleyen Gökalp, "Tarım öldü diyorlar. Ama tarım hiç doğmadı ki. Doğmayan şey nasıl ölür. Yıllardır yapılmayan yatırımlar sonucunda çiftçi tohumu, gübreyi, ilacı kısaca üretim için gerekli olan her şeyi dışardan almaya başladı" dedi. Gökalp, Gümrük Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü ile yapılan anlaşmalar sonucunda ithalat azalırkan, ihracatın arttığını belirterek, kendilerinden önceki hükümetlerin yaptıkları bu anlaşmalar sonucunda yakında üretimin tükeneceğini vurguladı. Gökalp, sık sık sözlerine müdahale eden üreticileri duymazdan gelerek konuşmasına devam etti. Bu duruma kızan üreticiler, tepkilerini sürdürdüler. Üreticiler, bakanın konuşmasını bitirdikten sonra salondan ayrılmasına da tepki göstererek, "Bakan sadece kendin konuştun, bizi dinlemedin" diye laf attılar.
ÖNCEKİ HABER

Taliban esirleri berbat durumda

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa