24 Aralık 2001 22:00

Taliban esirleri berbat durumda

6 metrekarelik hücrelerde 30 kişilik gruplar halinde tutulan Talibanlar, Kızılhaç'ın sağladığı battaniyelerin altında titriyor.

Paylaş
Taliban esirleri berbat durumdaAfganistan'da esir alınan Taliban savaşçıları, korkunç hapishane koşullarında yaşıyor. AP muhabirinin bildirdiğine göre, Mezar-ı Şerif kentinin 120 kilometre uzağındaki 200 kişilik Şibergan hapishanesinde, 3 bini aşkın Taliban askeri barındırılıyor. 6 metrekarelik hücrelerde 30 kişilik gruplar halinde tutulan Talibanlar, Kızılhaç'ın sağladığı battaniyelerin altında titriyor.Esirlerden 24 yaşındaki Pakistanlı Hafız İhsan Said, dondurucu Afgan kışına maruz hapishanede yalınayak, boş midesi ve göğsünde tedavi edilmeyen şarapnel yarasıyla bekliyor. Tüm tutsaklar aç. Herkes hasta. Hapishaneyi görmeye gelen gazeteciler, bölmeleri ancak üç beton blok ötedeki uzaklıktan görebiliyor. Tutsaklar, yatak olmadığı için buz betonun üstünde yatıyor. Ahşap tavanlardan su damlıyor. Esirlerin birçoğunun ayakkabısı yok. Hücrelerin arkaları doğrudan foseptik çukurlarına açılıyor.Buradaki tutsaklar, Kuzey İttifakı'nın Kunduz çarpışmaları sırasında ele geçirdiği kişiler. Ağır yaralı 40 tutsak yakındaki hastaneye taşınırken, İhsan Said gibi nispeten hafif yaralılar hücrelerinde kapalı bırakıldı. Hapishanenin sağlık ocağında yer şiltelerinde yatan 15 ağır yaralı daha var. Hastabakıcı Abdülbaşiş, ''Morfinimiz, ilacımız yok. Sargımız, pansumanımız yok. Giyecek veremiyoruz'' diye konuştu.

Akıbetleri belirsizHapishane Müdürü General Bek Gorabiç ise ''Açlığın söz konusu olamayacağını, tutsaklara günde iki öğün bol yemek verildiğini'' iddia etti. Esirlerse, sadece Kızılhaç görevlilerinin ziyaret günlerinde iyi yemek yiyebildiklerini söylediler. Esirlerin üçte birini Pakistan ve Suudi asıllı yabancı savaşçılar oluşturuyor. Kızılhaç ve ABD, bu esirlerin ne yapılacağı hususunda henüz bir anlaşmaya varmış değil.ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, önceki günkü açıklamasında, Afganistan'da, El Kaide ve Taliban mensubu 7 bin tutsağın sorgulandığını açıkladı. Bu arada Kızılhaç'ın, Taliban tutsaklarının kamyonlarla konteyner içinde nakledilmeleri sırasında havasızlıktan kaynaklanan boğulma vakalarına ilişkin soruşturması sürüyor.

El Kaide militanlarıEl Kaide'nin 150 militanının, Pakistan'ın kuzeybatısındaki Kohat'ta bir cezaevinde tutulduğu bildirildi. Pakistan polisinden bir yetkili, esirler arasında Araplar'ın çoğunlukta olduğunu, ancak başka ülkelerden savaşçıların da bulunduğunu belirtti. Bu arada, Yemen'de, Hindistan-Nepal sınırında ve Keşmir eyaletinde de El Kaide üyelerinin yakalandığı bildirildi. Afgan İslami Haber Ajansı (AIP) da, Amerikan birliklerinin Afganistan'da devrilen Taliban rejiminin ileri gelenlerinden birini yakaladığını duyurdu. Merkezi Pakistan'da bulunan AIP'nin haberinde, Abdül Hak Wasik adlı kişinin Taliban'ın istihbarat servislerininin iki numaralı adamı olduğu ve ülkenin orta kesimlerindeki Gazni'de yakalandığı belirtildi.

Ürdün birlik gönderdiÜrdün'ün insani yardımlara katılmak üzere Afganistan'a önceki gün bir birlik gönderdiği bildirildi. Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif'te bir sahra hastanesi kuracak Ürdün birliğinde özel birlik askerlerinin yanı sıra 100 kadar askeri doktor ve hastabakıcının bulunduğu, bu birliği başka birliklerin izleyeceği belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Bush'un 'terör' bütçesi

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek, Mehmet Özhaseki için attığı destek mesajını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa