30 Ağustos 2011 09:42

İlaç tanıtımına yeni düzenleme

YAPILAN yönetmelik değişikliği ile ilaçların sağlık meslek mensuplarına tanıtımı ve tıbbi kongrelerle ilgili yeni düzenlemeye gidildi.Adalet Bakanlığı’na ait düzenlemelerin yer aldığı Kanun Hükmünde Kararname’nin sonuna eklediği iki maddeyle, “Tam Gün”den muaf olan üniversiteli ve askeri doktorları tekrar

İlaç tanıtımına yeni düzenleme

Paylaş

YAPILAN yönetmelik değişikliği ile ilaçların sağlık meslek mensuplarına tanıtımı ve tıbbi kongrelerle ilgili yeni düzenlemeye gidildi.

Adalet Bakanlığı’na ait düzenlemelerin yer aldığı Kanun Hükmünde Kararname’nin sonuna eklediği iki maddeyle, “Tam Gün”den muaf olan üniversiteli ve askeri doktorları tekrar uygulama kapsamına alan, ilaç araştırmalarıyla ilgili yeni yönetmeliği yayınlayan ve bakanlık teşkilatının tümden değişimi için taslak hazırladığı söylenen Sağlık Bakanlığı ilaç tanıtımı ve tıp kongrelerine ilişkin olarak da yeni bir düzenleme yaptı.

26 Ağustos 2011 gün ve 28037 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişikliklerle asıl olarak bazı sınırlamalar getiriliyor.

Yönetmelik ile beşeri tıbbi ürünlerin sağlık meslek mensuplarına yönelik olarak yapılan tanıtım faaliyetlerinin düzenliyor.
Yapılan düzenlemeye göre ilaç firmaları sağlık meslek mensuplarına yönelik olarak yaptığı kongre ve benzeri organizasyonlara katılım desteği, kişi başına yılda beş defadan çok olamayacak, her firma aynı kişiyi yılda en çok iki kez destekleyebilecek.

Yönetmelikle sağlık mensuplarına yapılan katkıların, katılımcılara doğrudan değil, etkinliği düzenleyen organizasyon komitesine yapılması sağlanacak.

Söz konusu yönetmeliğin tarih belirtilmemiş düzenlemeleri ise 31 Aralık 2011 tarihinden başlayarak uygulanacak. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Denetim sırasında kavgada ölen taşeron işçisi çıktı

SONRAKİ HABER

CHP'li Yüceer: Atanan her 100 öğretmenden 78’i güvencesiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa