24 Aralık 2001 03:00

Parsat işçisi işine sahip çıktı

İstanbul'un Esenyurt semtinde kurulu Parsat Piston Fabrikası patronunun 120 kişiyi işten atmak istemesi üzerine işçiler üretimi durdurdu.

Paylaş
Parsat işçisi işine sahip çıktıEsenyurt'ta kurulu Parsat Piston Fabrikası patronunun 120 kişiyi işten atmak istemesi üzerine işçiler üretimi durdurdu. Sözleşme görüşmelerinin devam ettiği bir süreçte gündeme getirilen işten atmalara karşı işçiler sert tepki gösterince, patron şimdilik geri adım attı. Sendika ile patron arasında yapılan görüşmede, konunun, sözleşme görüşmelerinde ele alınması kararlaştırıldı.Geçtiğimiz hafta cuma günü sabah vardiyasında çalışan işçiler işbaşı yapmak üzere fabrikaya girerken, kart basmaya giden gece vardiyası işçilerinin bir kısmının kartına el konuldu. Gerekçe olarak ise işten çıkarıldıkları söylendi. Yapılan görüşmelerde 120 işçinin işten atıldığı öğrenildi. Bunun üzerine sabah vardiyasına girmek üzere fabrikaya gelen işçiler de işbaşı yapmayarak, gece vardiyasından çıkan işçilerle birlikte yemekhanede toplandılar. İşçiler işten atılanların geri alınması talebiyle iş bırakınca Öz Çelik-İş Sendikası İstanbul Şubesi Başkanı Salih Banker de fabrikaya geldi. Banker patronla görüştükten sonra işçiler saat 10.00 civarında işbaşı yaptılar. Yapılan görüşmede patronun işçi atmakta ısrarlı olduğu, ancak bu konunun sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi. Şimdilik bir hafta daha süre kazanan işçiler de işten atmaların durdurulmasında kararlılar. Parsat Piston'da "işlerin iyi olduğunu" söyleyen işçiler, "Fabrika en fazla üretim yaptığı dönemi yaşıyor. İşçi atmak gereksiz" diye konuştular.

Bir ay önce planlandıPatron 120 kişiyi çıkartabileceğine ilişkin olarak yaklaşık bir ay önce Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne bildirimde bulunmuştu. Böylece önceden haber vermeden toplu işçi atması durumunda ödeyeceği cezadan kurtulmak istiyordu. Ancak Çalışma Müdürlüğü bu durumu İş-Kur'a bildirince, İş-Kur bu işçilere işten atıldı işlemi yaparak evlerine "İşten atıldınız, bize başvurun size iş bulalım" yazılı kağıtlar yolladı. Bu olayın açığa çıkması ile huzursuzluk yaşanmaya başlandı. Bunun üzerine yapılan görüşmede patron, işten atmanın ocak ayına kadar gündeme gelmeyeceğini ifade etmişti. Ancak geçtiğimiz cuma günü yaşananlar, patronun işten atmaları bir ay önceden planladığını gösterdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Birlik olmadan olmaz!

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa