23 Aralık 2001 22:00

Bush'un saldırı planları

İstihbarat örgütü CIA ve Pentagon, ayrı ayrı "Irak'a saldırı" planları hazırlıyor. Pentagon planında, Afganistan'a benzer biçimde, Irak Ulusal Kongresi adlı grubun kullanılması ve hava saldırıları öngörülüyor.

Paylaş
Bush'un saldırı planlarıABD Başkanı George W. Bush'a, Ocak ayı içinde Irak topraklarına saldırı için "üç seçenek"ten oluşan bir plan sunulacağı bildirildi. Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre planlar, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve istihbarat örgütü CIA tarafından hazırlanıyor. İddiaya göre Amerikan yönetimi öncelikle "diğer ülkelerdeki terör hücrelerine" karşı saldırıya geçecek. Bu ülkeler arasında Filipinler, Somali ve Yemen bulunuyor. Bu saldırılarla, dünya kamuoyunun Irak'a yönelik bir harekâta karşı tutumu "yumuşatılmaya" çalışılacak. Ardından, Irak halkı hedef alınacak. ABD Başkanı Bush, gazetecilere yaptığı yıl değerlendirmesinde, 2002'nin "savaş yılı" olacağını söylemişti.

Afganistan modeliBush, Irak yönetiminin "ABD'ye karşı tehdit" olduğunu öne sürmüş ve on yıldır katı bir ambargo altında bulunan bu ülkenin, kimyasal ve biyolojik, hatta nükleer silah üretmeye çalıştığını iddia etmişti. Bu iddialarla, saldırıya karşı çıkan ülkeler susturulmaya çalışılıyor. Bush'a sunulacak saldırı seçenekleri de belli olmaya başladı. Pentagon'dan sızan bilgilere göre, Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in başını çektiği "Şahinler" grubu, Irak için "Afganistan planı" uygulanmasını öngörüyor. Buna göre ABD, füze ve uçaklarla ülkeyi bombardımana tutarken, Amerikan yanlısı Irak Ulusal Kongresi (IUK) adlı grup da, ülke içinde ayaklanma başlatmaya çalışacak. IUK üyeleri, ABD tarafından silahlandırılıp eğitilecek ve Amerikan özel kuvvetleriyle birlikte, "Kuzey İttifakı" rolü üstlenecekler. Ancak ABD Genelkurmayı, IUK'un Irak içinde hiçbir tabanı olmamasından hareketle, "görev"in büyük ölçüde Amerikan özel kuvvetlerine kalacağını düşünüyor. Genelkurmay, bu nedenle Irak topraklarına, Afganistan'a gönderilenden çok daha fazla asker gönderilmesini talep ediyor.

CIA'ya kirli işlerDiğer yandan CIA, "kirli işleri" üstlenmiş durumda. Eli kanlı istihbarat örgütünün, Bağdat hükümetini istikrarsızlaştırmak ve belki de bir askeri darbeye zemin hazırlamak için çalıştığı söyleniyor. CIA yetkililerinin, Irak ordusunda görev aldıktan sonra yurtdışına kaçarak ABD'nin hizmetine giren "itirafçı"lara ilgisinin artması, bu çabanın bir ifadesi olarak görülüyor.Kendi planlarına öncelik tanıyan Pentagon ise, daha önce Saddam'ı devirme girişimlerinin hep başarısız olduğunu vurgulayarak, CIA planına fazla şans tanımıyor.

Powell temkinliABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Saddam rejimiyle doğrudan karşı karşıya gelinmemesinde ısrar ediyor. Powell, Afganistan ile Irak'ın aynı şey olmadığı görüşünde ısrarlı. Ancak Wolfowitz ve ekibi, Powell'ı büyük ölçüde sindirmiş durumda. Geçtiğimiz ay içinde çok sayıda eski Iraklı subay, Washington'a getirilerek Dışişleri yetkilileriyle görüştürüldü. Bu hamle, Powell'ın CIA planını benimsemiş olabileceğini gösteriyor. ABD Dışişleri, Saddam'ın devrilmesi isteniyorsa, bunun için kuzeydeki Kürtler ve güneydeki Şiiler dışında, Sünni Arap çoğunluğun da desteği alınması gerektiğini belirtiyor.Bazı Amerikalı yetkililer ise, bütün bu seçeneklerin bileşiminden oluşan bir "harekat planı" öneriyorlar.
ÖNCEKİ HABER

Hozat'ın bitmeyen öyküsü

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa