Çoban aranıyor!

Gerlengeç köyü, en az ilkokul mezunu çoban arıyor. Köyün ihtiyar heyeti şunları da şart koştu: Çobanımız, hayvanın dilinden anlamalı, referans göstermeli ve köylü ile iyi geçinmeli.

Çoban aranıyor!Çanakkale'nin Biga ilçesi Gerlengeç köyü, ilanla çoban arıyor. Köylüler 250 büyük ve küçükbaş hayvanları başıboş kaldığı için dertli ve "çoban" konusunda yaşadıkları sorunu BİA'ya şöyle anlatıyorlar: "Köyün tek çobanı, başka köyden kız buldu. 'İç güveysi mi oldun?' diyenlere aldırmadan karısının köyüne gitti.Köyümüzün İhtiyar Heyeti de sürülerini güdecek birini bulmak için acilen kollarını sıvadı. Ve şuna karar verdi: Öyle sıradan biri de olmamalı çobanımız... Ne de olsa köyün bütün malvarlığını ona emanet edeceğiz. Öncelikle sorumluluk sahibi olmalı... Hasta mı hayvan, ayağına diken mi batmış? Derdinden anlamalı! Köylüyle arasını iyi tutmalı." Bütün bu talepler bir araya geldiğinde, çobanın en azından ilkokul diplomasına sahip olması gerektiğine karar verildiğini söylüyor Gerlengeç Köyü muhtarı. Bir de daha önce çalıştığı yerlerden referans göstermesi isteniyor. Köyün İhtiyar Heyeti, yeni çobana '200 milyon net maaş' ve 'dayalı döşeli bir ev' vermeyi taahhüt etti.

Başvuru çokGerlengeç Muhtarı Ahmet Yanık, belediye hoparlörlerinden ilanı duyurdu. İlan üzerine pek çok adayın başvuru yaptığı öğrenildi. Ancak, şu ana kadar 'kalifiye' adaya rastlanmadığı belirtiliyor. Muhtar Yanık '5 Nisan'a kadar başvuruları kabul ediyoruz. Başarılı adaylar, İhtiyar Heyeti ve tecrübeli çobanlar huzurunda mülakata alınacaktır' dedi.
www.evrensel.net