21 Aralık 2001 22:00

Sendikacı mı, patron mu?

Polat Holding'e ait Ege Seramik'te çalışan 1200 işçiden 1000'i ücretsiz izne çıkarıldı.

Paylaş
Sendikacı mı, patron mu? Sinan SarısaltıkPolat Holding'e bağlı Ege Seramik Sanayi ve Ticaret AŞ'de üretim durdurularak, işçiler ücretsiz izne çıkarıldı. 1200 işçinin çalıştığı ve Çimse-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu işyerinde 1000 işçi 15 gün ücretsiz izine çıkarıldı. Ücretsiz izin uygulamasının uzayabileceği belirtilirken, sendika patronunun uygulamalarını savunuyor. Gelişmelerle ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Çimse-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Kazım Belek, seramik sektörünün krizden etkilendiğini söyleyerek, "Bayram dolasıyla öncelikli olarak senelik izinlerini kullanmayan işçiler izine çıkarıldı. Daha sonra herkes izine çıkarıldı. Şu anda fabrikada üretim kapsamı dışındaki işçiler var. Ama üretim yapılmıyor. İzinlerin 10 ya da 15 gün olacağı söyleniyor. Ama bu sürenin uzatılması da söz konusu" dedi.

O bir sendikacı!Bugüne kadar patron tarafıyla görüşmediklerini belirten Belek, kendileri için önemli olanın işçilerin işten atılmaması olduğunu söyledi. İşçilerin "işletmeye sahip çıkmak ve çalışmasını sağlamak zorunda" olduklarını öne süren Belek, kriz döneminde, toplusözleşmeye uyulmamasının ya da ücretsiz izin uygulamalarının "doğal" olduğunu savundu. Son aylarda işçiler arasında fabrikanın kapatılacağı yönünde söylentilerin dolaştığını belirten Belek, Ege Seramik'in kapanacağına inanmadığını kaydederek, "Ege Seramik hem limana yakın hem de ihracaat yapıyor. O nedenle kapanması çok zor. Halis Toprak'ın seramik fabrikasının kapanması işçilerde tedirginlik yarattı. Ama Ege Seramik'te böyle bir sürecin yaşanması söz konusu değildir" diye konuştu.

Patron 'kriz yok' diyorSeramik sektörünün krizde olduğunu öne sürerek hayata geçirilen ücretsiz izin uygulamasını haklı göstermeye çalışan sendikacı Kazım Belek'in aksine, patron, krizden etkilenmediklerini söylüyor. İzmir'de LPG altyapısının olmaması nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan Ağustos, Eylül ve Ekim ayları için 855 milyar 479 milyon 520 bin lira tahsil eden Ege Seramik Yönetim Kurulu, işletmenin son zamanlarda kâr ettiğini her fırsatta dile getiriyor.

Ege Seramik'in yazısıÖte yandan Ege Seramik, 5 Kasım 2001'den itibaren sermayesini yüzde 150 bedelli, yüzde 150 bedelsiz arttırarak 6.12 trilyondan 24.48 trilyona yükseltmişti. Nitekim Ege Seramik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 5.12.2001 tarihli yazılı açıklamasında şöyle deniliyor: "Şirketimizin 31.07.2001 tarihli Yönetim Kurulu kararı ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun 4.10.2001 tarih ve 130/1263 sayılı kayda alma belgesine istinaden sermayemizin 6.120 milyar TL'den, 24.480 milyar TL'ye artırılmasına ilişkin, kullanılmayan 132.033.687.000 TL tutarındaki sermaye payının 04.12.2001 ve 05.12.2001 tarihlerinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası birincil piyasasında satışı tamamlanmış olup, bu defa artırılan 18.360 milyar TL sermayenin tamamı ödenmiştir."

Üretim sürecekİbrahim Polat Holding Seramik Kurulu Başkanı Bülent Zıhnalı ise yıl içinde yapılması gereken bakımı yapamadıkları için yıl sonunda böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi. Zıhnalı, üretimin sürekli olarak durdurulmasının söz konusu olmadığını ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

'Arjantin'den kötüyüz'

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa