21 Aralık 2001 22:00

Devlet başkanı da kaçtı

Arjantin kabinesinin toptan istifa etmesinin ardından Buenos Aires sokaklarını dolduran onbinlerce emekçi kutlamalar yaparken, De la Rua bir helikopterle başkanlık sarayından ayrıldı.

Paylaş
Devlet başkanı da kaçtıArjantin halkının IMF ve "serbest" piyasaya karşı patlayan öfkesi, hükümeti de önüne katıp sürükledi. Önceki gün kabine üyelerinin istifa etmesinin ardından, Devlet Başkanı Fernando de la Rua da, koltuğunu korumak için yaptığı manevraların boşa çıkması üzerine istifa etmek zorunda kaldı. De la Rua istifa etmeden önce yapılan son anketlere göre, hükümetin halk nezdindeki desteği yüzde 4 civarına inmişti.Kongre'nin, devlet başkanlığına geçici olarak bir Peronist lideri atamasının ardından, sokaklardaki onbinlerin taleplerinden biri olan "sıkıyönetimin kaldırılması" da kabul edildi.Ülkede üç gündür süren protesto ve isyanları terör yoluyla bastırmaya çalışan devlet güçleri ise, sokaklarda adeta katliam yapıyor. Polis kurşunları en az 22 emekçinin ölümüne yol açarken, yüzlerce insan da yaralandı. Polis birliklerinin, 2000'den fazla kişiyi döverek gözaltına aldığı belirtiliyor. Öldürülenler arasında, 15 yaşında bir çocuk da bulunuyor.Kongre önündeki çatışmalarda ise, bir polisin, kafasına isabet eden taş nedeniyle öldüğü öğrenildi.

Ramon Puerta geçici başkanDün öğleye doğru (Türkiye Saati İle 16.00) toplanan Kongre, Devlet Başkanı Fernando de la Rua'nın istifasını kabul etti. Parlamentonun iki kanadından oluşan Arjantin Kongresi, istifasını kabul ettiği De la Rua'nın yerine Ramon Puerta'nın vekalet etmesine karar verdi.Peronist olduğu bilinen Ramon Puerta, Senato Başkanlığı görevini yürütüyordu. Arjantin Anayasası'na göre, devlet başkanı ve yardımcısının istifaları ya da bu görevi yapamamaları durumunda devlet başkanlığını senato başkanı üstleniyor.

Cavallo 'mahsur' kaldıABD ve sermaye patentli "Süper" Ekonomi Bakanı Domingo Cavallo'nun istifasının ardından, De la Rua'nın da apar topar görevi bırakması, yüzbinler tarafından sevinçle karşılandı ve protesto eylemleri, kısa süreliğine kutlamalara dönüştü. Müflis devlet başkanı, başkentteki başkanlık konutunu, bir Rus helikopteriyle terk etti. De la Rua'nın nereye gittiği henüz bilinmiyor. Sözde "kurtarıcı" Domingo Cavallo'nun yurtdışına çıkışının yasaklandığı da bildirildi. Cavallo şu ana dek kaçmayı başaramamışsa, ABD'ye muhtemelen hiç dönemeyecek.Cavallo'nun hangi koşullar altında istifasını sunduğuna dair ayrıntılar da ortaya çıktı. Buna göre, yaklaşık 5000 işçi ve emekçi, çarşamba gecesi saat 23.00'te Cavallo'nun konutu önünde toplandılar ve önceki sabaha dek, ellerindeki tencereleri çaldılar. Cavallo, kalabalığın giderek arttığını görünce, istifa ettiğini açıklamak zorunda kaldı.

Zengin evleri yağmalanıyorBüyük kalabalıkların yağma ve yakıp-yıkma eylemleri de devam ediyor. Son olarak, başkentte maliye bakanlığı binası ve öfkenin hedeflerinden olan iki büyük bankanın merkez binaları ateşe verildi. Ülkenin diğer şehirlerinde de, birçok devlet binası ve aracının tahrip edildiğine dair haberler geliyor. En çok yağmalanan yerler ise, ekonomik krizle servetleri iyice artan zenginlerin konutları ve süpermarketler. Sokaklarda onbinlerce işçi ve emekçinin, IMF ve sözde "serbest" piyasa ekonomisine karşı sloganlar attığı kaydediliyor. En sık atılan sloganlardan biri, "Serbest piyasa öldü!" biçiminde.

Sorun örgütsüzlükÜlkedeki gazeteciler, IMF politikalarına alternatif bir ekonomik politika oluşturmak için çabaların sürdüğüne dikkat çekiyor. Ancak bu çabalar, halk muhalefetinin örgütsüz olduğu mevcut koşullarda, geniş kitlelerin arzu ettiği değişiklikleri hedeflemekten uzak bulunuyor. Bu nedenle değişiklikler, muhalefetteki Peronist Parti'nin istekleri doğrultusunda gerçekleşecek gibi görünüyor. Bu parti, daha önce iktidarda olduğu dönemde IMF emirlerini eksiksiz uygulamıştı. Şimdi, "IMF'ye düşman" görünüyor.

Moratoryum geliyorPeronistlerin, öncelikle, Arjantin pezosunu ABD Doları'na bağlayan çıpa sistemini sona erdirmek istedikleri kaydediliyor. Bu durumda ağır bir devalüasyon gerçekleşecek ve eğer sermayeden kaynak alıp emek kesimine nakletmek gibi halkçı tedbirler alınmazsa, kitleler daha da yoksullaşacak. Ancak 132 milyar dolarlık dev dış borcun da, ödenemeyeceği ilan edilebilecek.

Yabancılar da 'suçlu IMF' dediArjantin ekonomisinin içini boşaltan yabancı sermaye grupları, ülkedeki çöküşün sorumluluğunu IMF'ye atarak kendilerini aklamaya çalışıyor. Bu gruplar, IMF'nin, Arjantin'i "sorumsuzca borçlanmaya" ittiğini ve bu nedenle ülkenin dış borç yükünün arttığını bildirdiler.Merkezi New York'ta bulunan Arjantin Yabancı Kreditörler Komitesi'nin sözcüsü Hans Humes, "IMF, bu yıl ülkeye büyük miktarda kredi vererek, bugünkü manzarayı hazırladı" diye konuştu. Humes, IMF'nin Arjantin hükümetine kredi veren son kurum olduğunu hatırlatarak, "Bu piyasada kendi risk tahminlerinizi yaparsınız. Bu riskler; özel sektör için olduğu kadar, IMF gibi kurumlar için de geçerli olmalıdır" dedi.

Süresiz grev çağrısıİşçi sendikaları ise, oldukça geç kalan bir hamleyle süresiz genel grev ilan ederek sürece etki etmeye çalışıyorlar. Ülkenin en büyük sendikal örgütü olan Genel İşçi Konfederasyonu'na (CGT) bağlı bir sendikanın temsilcisi, süresiz genel grev çağrısı yaptı. Sendika temsilcisi Juilo Piumato, "Hükümet Buenos Aires ve çevre kentlerde sıkıyönetimi kaldırmadıkça ve IMF'ci önlemleri içeren ekonomi modelini iptal etmedikçe sürekli grevde olacağız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Nüfusla birlikte uçurum da büyüyor!

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa