20 Aralık 2001 22:00

Hükümet Habur'u unuttu

Habur Sınır Kapısı'ndan yapılan akaryakıt ticaretinin durmasıyla birlikte 50 bin kamyoncu kontak kapatmak zorunda kaldı.

Paylaş
Hükümet Habur'u unuttu11 Eylül saldırısından sonra ABD'nin hedef olarak gösterdiği ülkelerden biri olan Irak'ın vanaları kapatması sonucu mazot ticaretinin durmasıyla bölgedeki yaklaşık 50 bin kamyon 3 aydır kontaklarını açamıyor. Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (ŞTSO) Başkanı Kamil İlhan, yaptığı açıklamada Habur'dan yapılan mazot ticaretinin durmasıyla taşımacılık yapan esnafın iflasın eşiğine geldiğini söyledi. ABD'de 11 Eylül tarihinde yapılan saldırıdan sonra 18 Eylül 2001 tarihinde Irak'ın vanaları kapatmasıyla Habur Sınır Kapısı'nda mazot ticaretinin kesildiğini hatırlatan İlhan, aradan üç ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimin henüz yapılmadığını belirtti. İlhan, Habur Sınır Kapısı'nın bölgenin ticareti açısından çok önemli olduğunu ve bu kapının kapalı kalmasının ciddi sorunları beraberinde getireceğini ifade ederek, bölge ekonomisinin can damarı olan mazot ticaretinin bir an önce yeniden başlaması gerektiğini söyledi. İlhan, "Irak'ın kuzeyine mal götürüp karşılığında mazot getiren yaklaşık 50 bin esnafımız iflasın eşiğine gelmiştir. Yaklaşık 50 bin kamyon kontağını kapamış durumda bekliyor. Bölgedeki huzur ve refah ortamının bozulmaması için Habur Sınır Kapısı'ndan mazot ticaretinin bir an önce yeniden başlaması gerekir. Habur'un kapalı kalması bölgemiz için bir felaket olacaktır" dedi.

Yetkililerin iddiasıHabur'daki yetkililer ise, Irak'a mazot taşıyan kamyonlar dışında, ham petrol taşıyan tankerlerin geçişlerinin devam ettiğini belirttiler. Vatandaşlar ve Birleşmiş Milletler gözetiminde Irak'a gıda taşıyan transit araçlara da geçiş izni verildiğini ifade eden yetkililer, "Habur'da hizmetlerin aksaması söz konusu değildir. Ümit ediyoruz ki; en kısa zamanda mazot ticareti yeniden başlayacaktır" iddiasında bulundular.

TPIC de durdu Irak'ın kuzey kesiminden getirilen mazotu aldıktan sonra şirketler aracılığıyla satışını yapan ve hakkında birçok yolsuzluk iddiası bulunan Türkiye Petrolleri Uluslararası Şirketi'nde (TPIC) de çalışmalar durdu. TPIC yetkilileri, işlenecek mazot olmaması nedeniyle çalışmalarını durdurduklarını belirterek, şöyle dediler: "Habur Sınır Kapısı'ndan getirilen mazot buradan 6 şirket aracılığıyla piyasaya satılıyor. Ancak, mazot gelmeyince işleyecek mazot da kalmadı. Bizler de çalışmalarımızı durdurduk. Mazot gelişini bekliyoruz. Uzun süre mazot gelmemesi halinde şirketin ne olacağını biz de bilmiyoruz. Şu anda TPIC'te yaklaşık 250 kişi çalışıyor."
ÖNCEKİ HABER

Balkan ülkeleri savunma bakanları

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa