21 Aralık 2001 03:00

Petrolde büyük spekülasyon

Hollanda'da akaryakıt satış fiyatlarının belirlenmesinde, büyük petrol şirketlerinin kendi aralarında gizlice anlaşarak, fiyatları yapay olarak sürekli yukarıda tuttukları bildirildi.

Paylaş
Petrolde büyük spekülasyonPetrol fiyatlarında yaşanan artışın, petrol tekellerinin spekülasyonundan kaynaklandığı belirtildi.Hollanda'da akaryakıt satış fiyatlarının belirlenmesinde, büyük petrol şirketlerinin kendi aralarında gizlice anlaşarak, fiyatları yapay olarak sürekli yukarıda tuttukları bildirildi.Hollanda Rekabet Kurumu'na göre, Shell, Esso, TotalFina ve Texaco şirketleri, kendi aralarında rekabete gitmeyerek, gizlice vardıkları anlaşmayla benzin, mazot ve LPG satış fiyatlarını ortalama 10 sent yüksek tutuyorlar.Şirketler, akaryakıt istasyonlarını destekleme adına onlara maddi yönden yardımda bulunurken, bir taraftan da fiyatları yüksek tutmalarını sağlıyorlar. Rekabet Kurumu'nun 2 yıla yaklaşan araştırma sonucu vardığı değerlendirmeye göre, sürücüler, her bir depo akaryakıt aldıklarında şirketlere 10 florin (6 milyon TL) dolayında fazladan para ödüyorlar.Rekabet Kurumu'nun fiyatlar üzerinde inceleme ve analiz yaparak vardığı sonuçlara göre, petrol şirketleri, gereksiz yere Hollanda'da kar marjlarını da yüksek tutuyorlar. Kuruma göre, Shell, her litre benzinde 3 sent kar ettiğini açıklamasına karşılık, gerçekte 11 sent kar sağlıyor.

Henüz kanıtlanamadıBu arada Rekabet Kurumu'nun araştırmasında, bu gizli anlaşmanın uygulamada görüldüğü, somut belgelerle kanıtlanamadığı kaydedildi.Hollanda'da, Kartel Polisi ve Ekonomik Kontrol Dairesi tarafından daha önce yapılan araştırma ve incelemelerde de, Shell başta olmak üzere, şirketlerin fiyatları yüksek tuttukları öne sürülmüştü. Hollanda'da halen bir litre benzin türüne göre 2.55 ile 2.70 florin, bir litre mazot da 1.80 florin dolayında satılıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sermayenin yeni silahı: Euro

SONRAKİ HABER

Norveç'te çifte vatandaşlığa izin çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa