19 Aralık 2001 22:00

Kaplumbağa hızıyla

Prof. Dr. Fazilet Aksu, çocukları sokaktan kurtarmak için öncelikle gerekli yasaların çıkarılması gerektiğini, bu doğrultuda kalıcı çözümlerin de alınan kararların uygulamaya konulmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Paylaş
Kaplumbağa hızıylaAdana Sokak Çocukları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, toplumsal bir yara haline gelen sokak çocukları konusunda herkesin "sözde çok duyarlı" olduğunu, ancak köklü bir uygulamanın gerçekleştirildiğinin görülmediğini belirterek, "Bu çocuklarımızın sorunlarının çözümü kaplumbağa hızında gidiyor" dedi. Aksu, çocukları sokaktan kurtarmak için öncelikle gerekli yasaların çıkarılması gerektiğini, bu doğrultuda kalıcı çözümlerin de alınan kararların uygulamaya konulmasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Sadece Adana'da, derneğin ilgi ve denetiminde 575 sokak çocuğu bulunduğunu bildiren Aksu, şunları kaydetti: "Ülkemizde sokak çocuklarının sorunlarının çözümü kaplumbağa hızında gidiyor. Sivil toplum örgütlerinin ve gönüllü kuruluşların çeşitli fedakarlıklara katlanarak bu konuda katkıda bulunmaları ve arayışlar içinde mücadele vermeleri yeterli olmuyor. Bu konuya devletin ilgi ve desteği, yasalara dayanan kurumsallaşmış etkinliği zorunludur. Başta devlet yetkilileri olmak üzere herkes sözde çok duyarlı, ancak yaşama geçen bir şey yok".

Bakış açısı değişmeliDernek üyelerinin katkısı ve gerçekleştirdikleri etkinlikler sonucu elde ettikleri gelirle eğitim-öğretim olanağı sunulan 120 sokak çocuğunun tüm harcamalarını karşıladıklarını kaydeden Aksu, "Asıl önemli olan toplumun olumsuz bakış açısını değiştirmektir. Bu çocuklarımızı cezalandırmaya yönelik anlayış artık terk edilmelidir. Daha da vahimi, sokaklarda yaşayan kız çocukların her türlü fuhuş ve istismara açık olmalarıdır" dedi.Prof. Dr. Aksu, Adana'da 4 yıldır "Sokak Çocukları Eğitim Köyü Projesi"ni başlatabilmek için çaba gösterdiklerini, ancak ilgisizlik duvarını yıkamadıkları için gerekli desteği göremediklerini söyledi. Projenin yaşama geçirilebilmesi için UNICEF ile bağlantı kurduklarını ve kaynak aktarılması konusunda umutlu olduklarını belirten Aksu, "Adana'da tam olarak açığa çıkmayan, ancak evinin olmadığını tespit ettiğimiz 6-18 yaşları arasında 2 bin kadar sokak çocuğu var. Bu aslında küçümsenmeyecek bir rakamdır. Bu çocukları, sağlık, eğitim, beslenme ve rehabilitasyon konusunda geleceğe hazırlamak için, mutlaka eğitim köyünü tamamlamalıyız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Genel grev için işyeri komiteleri

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa