20 Aralık 2001 03:00

Afganistan'a bir tabur asker gidiyor

Başbakan Bülent Ecevit, Afganistan'a mutlaka asker göndereceklerini söyledi. Ecevit, önümüzdeki ay gerçekleştireceği ABD ziyaretinde de Irak dahil, çok önemli konuların görüşüleceğini açıkladı.

Paylaş
Afganistan'a bir tabur asker gidiyorAfganistan'a gönderilecek "barış gücü" konusunda emperyalistler arasındaki pazarlıkların son aşamasına gelinirken, Türkiye'nin de güce bir taburla katılmaya hazırlandığı öğrenildi. Başbakan Bülent Ecevit ise, gönderilecek asker sayısı hakkında bilgisi olmadığını ifade ederek, "Afganistan'a mutlaka asker göndereceğiz. Türkiye'nin orada askeri açıdan bulunmasının büyük önemi var" dedi.AA'nın, "güvenilir kaynaklara" dayandırarak verdiği habere göre, Afganistan'a gönderilecek barış gücüne, Türkiye'den de bir taburun katılması kararlaştırıldı. Türkiye bu kararı almasına rağmen, son kararın Londra'da, bu güce asker vermeye hazırlanan devletler arasındaki toplantıda verileceği de belirtiliyor.

Ecevit haberdar değilBaşbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Basın Bürosu'nda gazetecilerin bayramını kutladıktan sonra, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Afganistan'da konuşlandırılacak "barış gücü" konusunda, son sözün dün Londra'da ABD ve İngiltere'nin girişimiyle gerçekleştirilen toplantıda alınacağını hatırlatan Başbakan Ecevit, toplantıda Türkiye'yi Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir yetkilinin temsil ettiğini söyledi. Gazetecilerin, 1000 asker gönderme kararı alındığı yolundaki haberleri sorması üzerineyse Ecevit, şöyle konuştu: "Henüz kesin rakam belli değil. Fakat, mutlaka asker göndereceğiz, tabii. Türkiye'nin orada askeri açıdan bulunmasının büyük önemi var. Çünkü, bir devletin devlet olabilmesi için, bağımsızlığını koruyabilmesi için her şeyden önce bir ulusal ordusunun bulunması gerekir. Oysa, bildiğim kadarıyla Afganistan'da bir ulusal ordu yok. Değişik ordular var. Birbirleriyle çatışan, rekabet halinde olan ordular var." Ecevit, Türkiye'nin çeşitli ülkelerin ordu ve polis teşkilatlarının eğitilmesi konusunda çalışmaları olduğunu söyleyerek, "Bu konuda, belki en deneyimli ülke Türkiye'dir. Onun için özellikle bu konuya ağırlık vermemizin gerekeceğini düşünüyorum. Yani, Afganistan'da olabildiğince süratli, bu rekabetleri, karışıklıkları aşan bir ulusal ordu ve polis gücünün kurulması için elimizden gelen yardımı yapmamız gerekiyor" dedi.

ABD gezisiBaşka bir gazeteci ise başbakana, ABD'nin Irak'a saldırı hazırlıkları ile ilgili bir soru sordu. Bu soruyu yanıtlarken, Türkiye'nin Irak'ta olup bitenlerden doğrudan etkileneceğini belirten Ecevit, "ABD'nin de Irak ile kendi açısından yakından ilgilendiği belli" dedi. Önümüzdeki ay ABD gezisini gerçekleştireceğini anımsatan Ecevit şunları söyledi: "Bildiğiniz gibi Sayın Bush beni davet etmiş bulunuyor. Henüz kesin tarihi belirlenmiş değil fakat, sanırım önümüzdeki ayın ikinci yarısında ABD'ye gitmem gerekecek. Bu görüşmenin çok önemli olacağına inanıyorum. Bugünkü haberlerde ABD Dışişleri Sözcüsü'nün de belirttiği gibi, onun kullandığı tabirle ABD ile aramızda onlarca sorun var. Bu arada, Sözcü, Irak'dan özellikle bahsetti. O konuya ağırlık verecekleri anlaşılıyor. Onun dışında tabi pek çok konu var görüşeceğimiz. Çok önemli ve faydalı bir gezi olacağını tahmin ediyorum."
ÖNCEKİ HABER

Parkta mutluluk arayışı

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa