Derviş fiyatları uçurdu

Yine "pembe tablolar" çizmeye başlayan Kemal Derviş'in, resmen göreve geldiği günden bu yana halkın geçim sıkıntısı katlanarak arttı.

Derviş fiyatları uçurduYine "pembe tablolar" çizmeye başlayan Kemal Derviş'in, resmen göreve geldiği günden bu yana halkın geçim sıkıntısı katlanarak arttı. Bu en açık biçimde temel mal ve hizmetlerdeki fiyat artışlarında kendini gösteriyor. Büyük bir fakirleşmeye, jet hızıyla artan fiyatlar eşlik ediyor. 1 Mart'tan, yani Derviş'in göreve geldiği günden itibaren yapılan hesaplamalar, yüzde 230'lara varan fiyat artışlarının yaşandığını ortaya koydu.İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından bazı temel tüketim mallarında perakende ve toptan fiyatlar karşılaştırılarak yapılan araştırma, fiyatlardaki astronomik artışı gözler önüne serdi. İğneden ipliğe kadar her türlü üründe büyük miktarda artış gerçekleşti. Buna karşın ücretler yarıdan fazla eridi. İşte Derviş'in sorumlusu olduğu tablo:
  • Gıda ve yiyecekteki yüksek fiyat artışları da dikkat çekiyor. Sıvı yağlar yüzde 202.2 artışla 3 milyon 373 bin liraya, toz şeker yüzde 95.3 artışla 1 milyon 260 bin liraya, buğday unu yüzde 93.6 artışla 881 bin liraya, mercimek yüzde 91.1 artışla 1 milyon 835 bin liraya, pirinç yüzde 74.5 artışla 2 milyon 240 bin liraya çıktı.
  • Giyim ürünlerindeki fiyat artışları, gıda ve yiyecekteki artışları geçti. Bayan pardösüsü yüzde 192.5 artışla 146 milyon liraya, süveter yüzde 175.3 artışla 59 milyon liraya, erkek paltosu yüzde 174.5 artışla 209 milyon liraya yükseldi.
  • Ulaşım ve benzin fiyatları da cep yaktı. Şehir içi otobüs bilet fiyatları yüzde 87.5 ve benzin yüzde 72 artış göstererek sırasıyla 750 bin lira ve 1 milyon 178 bin liraya ulaştı.
  • Bir evin en önemli ihtiyaçlarından beyaz ve elektronik eşya fiyatlarındaki artış, evlenmek isteyenlerin bütçelerini sarsacak boyutlarda gerçekleşti. Sadece buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyon almak isteyenlerin bile yaklaşık 3 milyar lirayı gözden çıkarmaları gerekiyor. Araştırmaya göre, Kasım ayında buzdolabı fiyatları yüzde 93.1 artışla ve çamaşır makinesi yüzde 95.5 artışla 1 milyar lirayı aştı.
  • Kışın gelmesiyle ısınma derdine düşen vatandaşlar, odun için yüzde 106, taş kömürü için yüzde 73.4 daha fazla fiyat ödediler.
    www.evrensel.net