19 Aralık 2001 03:00

Kalıcı konutlar sorun yumağı

Yapımı için 204 trilyon liranın üzerinde para harcandığı söylenen Düzce'deki 8004 kalıcı konut hâlâ sorun yumağı. Teslim edilen beş bin konutun çoğu boş. Nedeni; kaloriferlerin yanmaması, altyapısının tamamlanmaması, işçiliğin kötü olması, konutların sosyal alanlardan uzaklığı ve çok katlı olması.

Paylaş
Kalıcı konutlar sorun yumağıRojda İldanDüzce'deki depremzedeler 2002 yılına da kalıcı işyeri ve kalıcı konut sorununu yaşayarak girecekler. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Dünya Bankası finansmanı ile Başbakanlık Proje Uygulama Birimi'nin yaptırdığı kalıcı konutlar hem sayısal hem de nitelik olarak Düzce'deki ihtiyacı karşılamıyor. Düzce merkez ve ilçelerinde şimdiye kadar 17 bölgede, 8004 kalıcı konutun inşaatına başlandı. Birçok yerde de inşaatlar tamamlandı, 5083 kişiye anahtarı teslim edildi. 477 hak sahibi ise anahtarını teslim almadı. Kalıcı konutlarda sorun çok boyutlu yaşanıyor. Teslim edilen konutların çoğu hâlâ boş. Bunun birçok nedeni var. Konutların kaloriferleri henüz yanmıyor, baca deliği olmayan evler var. Kent merkezi ile yol bağlantısı yok, var olan yollar bozuk. Kalıcı konutlarda alışveriş yapılabilecek mekanlar henüz tam olarak açılmadı, bu alanlarda okul ve sağlık ocağı da yok. Merkezdeki okullara gitmek için verilecek yol parası depremzedeler için külfet.Dünya Bankası'nın yaptırdığı konutlar biraz daha yerleşimin yoğun olduğu bölgede. Buralardaki sorun ise belediye hizmetlerinin buraya gitmiyor olması. Kalıcı konutlara taşınmamanın bir başka nedeni ise depremzedelerin duyduğu korku. Konutlar beş katlı. Apartmanların üç katı toprak seviyesinin üstünde, iki katı toprak seviyesinin altında. Bu psikolojik olarak depremzedeleri rahatsız ediyor. Bir de dört katlı olup da yine bir katı toprak seviyesinin altında olan daireler var. Bunların çoğu su alıyor. Kalıcı konutlara isteyip de taşınamayanlar da var. Hak sahibi olmak için verilen süreyi yaşadığı acı ve sıkıntılar nedeniyle kaçıran depremzedeler bunlar. Bu kişilerden bazılarına Depremzedeler Derneği hukuki yardımda bulundu ama talep Bakanlığın bu kişilere ek süre vermesi.

Müteahhitler kaçtı!Kalıcı konutlarla ilgili tek sorun depremzedelerin buralara taşınmaması değil. Yapımına daha başlanmayan ve yapımı bitirilmeyen konutlar da var. Örneğin Kaynaşlı'daki kalıcı konutların yapımına daha başlanmadı. Nedeni, arazilerin kamulaştırılması konusunda sıkıntılar yaşanması. Bu nedenle açılan davalar hâlâ devam ediyor. Düzce merkez ve ilçelerindeki kalıcı konutlar 17 bölgeye dağılmış durumda. Fakat 17 bölgeden 6'sında inşaatlar durdu, Valiliğin deyimiyle 'ertelendi'.Bu inşaatlardan 2., 8., 12. ve 13. bölgelerdekilerin durma nedeni, altyapı ve üstyapı müteahhitlerinin kaçması. Evet bu bölgelerdeki müteahhitler iflas edip işi bıraktıkları için konutlar tamamlanmadı, 2414 konutun akıbeti henüz belli değil. Belli olmayan bir başka şey ise kalıcı konutların fiyatları. Hak sahibi depremzedeler, ödeme koşullarının ne olacağını bilmedikleri için çekiniyorlar.

İhtiyacı karşılamıyor Öte yandan, yapılan ve yapılması düşünülen konutların sayısı Düzce'deki konut ihtiyacını karşılamıyor. Belediyeye göre Düzce'de 20 bin konuta daha ihtiyaç var. Bunlar daha önce kiracı durumunda olan depremzedeler için şart. Belediye bunun için bir çalışma yürütüyor. Ama o da mağdurların işine yarayacak bir çözüm gibi görünmüyor. Çünkü yapılması düşünülen evler çok pahalı. Bu konutların 40-50 milyardan satılması düşünülüyor. Düzce'deki 20 bin konut açığı kapatılana kadarsa depremzedeler barakalarında ya da prefabriklerinde olağanüstü sağlıksız koşullarda yaşamaya devam etmek durumunda kalacaklar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Beypi'de kıyım bitmiyor

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa