18 Aralık 2001 22:00

Kar ve sel can alıyor

Günlerdir kar yağışı ve yağmur yurdu etkisi altına alırken, yağışlar özellikle Ege ve Akdeniz'de can aldı. Antalya'nın Manavgat ilçesinde otomobilleri sele kapılan 5 kişiden ikisinin cesedi bulundu.

Paylaş
Kar ve sel can alıyorGünlerdir kar yağışı ve yağmur yurdu etkisi altına alırken, yağışlar özellikle Ege ve Akdeniz'de can aldı. Antalya'nın Manavgat ilçesinde otomobilleri sele kapılan 5 kişiden ikisinin cesedi bulundu. Antalya Kumluca ve İzmir'de de 2 kişi hayatını kaybetti. Karayolları yetkilileri sürücülerin trafiğe çıkmadan önce yolların açık olup olmadığını öğrenmelerini, zincir ve çekme halatı bulundurmalarını istediler.Yoğun kar yağışı nedeniyle Erzurum, Erzincan, Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı, Kütahya, Bolu, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da 2500'ün üzerinde köy ve ilçede ulaşım sağlanamadı.Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan kar yağışı yüzünden araçların zincirsiz yola çıkmasına izin verilmedi. Özellikle bayram dönüşü nedeniyle sürücüler, kar kalınlığının 15 santimetreye ulaştığı Bolu Dağı'nda zor anlar yaşadılar. Abant yolu, kardan devrilen ağaçlar yüzünden dün yaklaşık 1 saat kapandı. İpsala Sınır Kapısı araç trafiğine kapatılırken; hızını artıran kar yağışı nedeniyle, Çanakkale Boğazı'nda ulaşım dün uzun süre durdu. Çanakkale-Gökçeada feribot seferleri de 2 gündür yapılamıyor. İl genelinde yaklaşık 250 köy yolu ulaşıma kapandı.İstanbul'da da etkisini sürdüren kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle uzunluğu 200 metrenin üzerindeki gemilerin İstanbul Boğazı'ndan transit geçişine izin verilmedi. Öte yandan, Küçükçekmece Halkalı Kayabaşı Köyü Çamlık Mahallesi'ndeki bir mandıranın çatısı, yoğun kar yağışı nedeniyle çöktü. Kar yağışı nedeniyle Silivri'ye bağlı bazı köylerin yollarının kapandığı bildirildi. Kar ve karla karışık yağmur nedeniyle Ümraniye, Zeytinburnu ve Bahçelievler'de küçük çapta su baskınları oldu. TEM Otoyolu'nun İstanbul-Edirne bağlantısı, karayolları teknik heyetinin verdiği rapor üzerine, dün öğle saatlerinde çift yönlü olarak araç trafiğine kapatıldı.

Donarak ölüm İstanbul'da etkisini sürdüren soğuk ve yağışlı hava nedeniyle, Bağcılar'da bir kişi donarak öldü. Yüzyıl Maslak Caddesi üzerinde trafik ışıklarının yakınında yerde yatan ve ağzından köpük gelen bir kişiyi gören vatandaşlar, durumu polise bildirdiler. Olay yerine giden polis ekipleri tarafından Bakırköy Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 40-45 yaşlarındaki bu kişinin, soğuk hava nedeniyle donarak öldüğü kaydedildi. Üzerinden kimlik belgesi çıkmayan bu kişinin cesedi, aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Bu arada, Ordu Caddesi üzerinde de kimliği henüz belirlenemeyen ve üzerinde sadece bir mont ile pijama olan 55-60 yaşlarındaki bir kişi donma tehlikesi geçirdi.Polislerce donmak üzereyken bulunan ve Özel Gelişim Hastanesi'ne kaldırılan bu kişinin oldukça uzun süre soğukta kaldığı, kalp atışlarının yavaşladığı ve şuurunun kapalı olduğu belirtildi.Ardahan'da ise yolda mahsur kalan 3 kişilik aile, donmak üzereyken jandarma ekipleri tarafından kurtarıldı. Mudurnu-Abant yolunda kar yüzünden mahsun kalan 4 kişilik aile kurtarıldı. Ardahan'da ise, Ilgar Dağı eteklerinde yol açma çalışması sırasında, çığ altında kalan Karayolları'nda görevli kar püskürtme aracı operatörü Erdal Işık, üzerinde biriken 3 metre kalınlığındaki karın altından, cep telefonu ile 156 Jandarma İmdat'ı arayıp yardım istedi. Jandarma timlerinin 3 saat süren çalışmasının ardından Işık, kurtarıldı.

Sele kapıldılarKar yağışının yanı sıra yağmur da yurdu etkisi altına aldı. Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Boynuzlubük mevkiinde otomobilin sele kapılması nedeniyle Mustafa, Gülsüm ve bebekleri Mustafa Keleş ile Metin ve Ayşe can, sel sularına kapılarak kayboldu. Kayıp 5 kişiden Mustafa Keleş ve Ayşe Can'ın cesetlerine ulaşıldı.Manavgat Irmağı'nın taşması sonucu, ev ve işyerlerini su bastı. Lodosun ve şiddetli yağışın devam etmesi halinde, Manavgat'ın tehlike altında kalabileceği bildirildi. Kumluca'da ise sele kapılarak kaybolan Şerife Yalçın adlı vatandaşın cesedi denizden çıkarıldı. Kumluca'nın iki mahallesinde 3 bin dönüm sera sular altında kaldı.

İzmir'de su baskını: 1 ölüİzmir'de Bostanlı Deresi'nin taşması sonucu meydana gelen selde aracını kurtarıp evine dönmeye çalışan 30 yaşındaki Şebnem Gürçen, evinin yakınlarından ölü olarak bulundu. İzmir'de aralıksız süren yağış sonucu Karşıyaka ve Çiğli'deki derelerin taşmasıyla çok sayıda ev ve işyerini su bastı, araçlar yollarda kaldı. Otomobilini kurtarmaya çalışan Şebnem Gürçen adlı bir kadın da sele kapılarak boğuldu. Bayraklı semti Çay Mahallesi'nde meydana gelen heyelanda 1 ev çöktü, 10 bina boşaltıldı. Manisa'da ise aşırı yağışlar sonucu 100'e yakın evi su bastı. Aksaray'ın Ortaköy İlçesi'nde fırtına yüzünden bir caminin minaresi yıkıldı, 4 işyeri ile 1 ev hasar gördü.Kütahya'da, şiddetli yağmur ve lodos nedeniyle karların erimesi sonucu, 4 mahalledeki 201 evi su bastı. Su baskınına uğrayan evlerde yaşayan vatandaşlar, geceyi geçirmeleri için Dumlupınar Spor Salonu'na yerleştirildi. Ankara'da gün boyunca zaman zaman şiddetini artırarak devam eden yağmur nedeniyle bazı semtlerdeki yaklaşık 30 ev ve işyerlerinin giriş ve bodrum katları sular altında kaldı. Afyon'un Eşrefpaşa, Esentepe, Kanlıca, Uydukent, Fatih ve Ataköy mahallelerinde de, yüzlerce evin bodrum katını su bastı. Belediyeye evini su bastığını bildirenlerin sayısı 200 olarak açıklandı. Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde, şiddetli yağış nedeniyle Dalaman Çayı'nın taşması sonucu da, bazı evleri su bastı, seralar zarar gördü. Dalaman Çayı üzerinde bulunan Bereket AŞ'ye ait hidroelektrik santralı da su altında kaldı. Antalya ve ilçelerinde etkili olan yağış ve fırtına nedeniyle bir caminin minaresi yıkılırken, Serik İlçesi'ne bağlı Belkıs Beldesi'nde 8 ev su altında kaldı.Yalova`da da etkili olan kar yağışı, Çınarcık, Çiftlikköy ve Armutlu ilçelerindeki seralar ile kivi bahçelerinin büyük zarar görmesine yol açtı.

Okullar tatilSakarya Üniversitesi (SAÜ)'nin, yoğun kar yağışı nedeniyle 24 Aralık Pazartesi gününe kadar tatil edildiği bildirildi. Tekirdağ'da ilköğretim okulları ve liselerde öğretim 19 Aralık Çarşamba günü 1 gün, Edirne'de ise 19 ve 20 Aralık tarihlerinde olmak üzere 2 gün süreyle tatil edildi. Çanakkale ile Bursa ve ilçelerinde de, elverişsiz hava koşulları nedeniyle ilköğretim okulları ve liseler 1 gün tatil edildi. Bu arada yol durumuyla ilgili bilgi almak isteyen sürücüler, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 0312-425 47 12 ve 0312-415 88 00 numaralı telefonlarını arayabilirler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Şiddete uğrayan kadınlar
    mahkeme yolundaAilenin Korunması Kanunu'nun uygulamaya girmesiyle özellikle şiddete maruz kalan kadınlar, soluğu mahkemede alıyor. Geçen yıl 512 kişi, bu yıl içerisinde de 571 kişi, eşinden davacı oldu. Ailenin Korunması Kanunu'nun 1998 yılında yürürlüğe girmesinden sonra özellikle kocaları tarafından şiddete uğrayan kadınlar, Kanun'dan yararlanarak eşlerinden şikayetçi oluyor. 2000 yılında aile içi şiddete maruz kalan 512 kişi, bu yıl içerisinde de 571 kişi mahkemeye başvurarak şikayette bulundu. Şikayetler sonucunda, Sulh Hukuk Mahkemeleri'nde görülen davalar karara bağlanarak, eşlere ya 1 aydan 6 aya kadar evden uzaklaşma cezası verildi, veya hakimler tarafından, bir daha şiddet kullandıkları takdirde cezalandırılacakları yönünde uyarılarda bulunuldu. Sulh Hukuk Mahkemesi yargıçları, kendilerinin verdiği kararların infazının yapılıp yapılmadığını bilmediklerini, takip etmelerinin ise mümkün olmadığını dile getirdiler. Adının açıklanmasını istemeyen bir yargıç, "Biz değişik bir toplumuz. Aile içi şiddete karşı, (Benim özel hayatım, kime ne?) mantığı var. Temel olarak insanlarımızın eğitilmesi gerekir. Aile içi şiddet sorununu ancak, eğitimle çözebiliriz. Bu tip olaylar genelde eğitim düzeyi düşük ailelerde yaşanıyor" dedi. İşsizlikle başlayan ekonomik sorunun aile içi şiddeti artırdığına dikkati yargıç, evden uzaklaştırma cezalarının çok nadir olduğunu, çoğunlukla eşe "ihtar" verildiğini anlattı.

'Utanılmamalı'Türk Kadınlar Birliği İzmir İl Başkanı Şermin Akman, eğitimin artmasıyla şiddetin bir nebze azaltılabileceğini, ancak, insanın öncelikle öfkesine hakim olması gerektiğini belirtti. Akman, kadınların hak aramakta utanmaması gerektiğini, utanılacak biri varsa o da dayak atan kocanın olabileceğini vurguladı. İzmir Barosu Kadın Komisyonu sorumlusu Avukat Ayşen Erdoğan ise Ailenin Korunması Kanunu'nun 1998 yılında yürürlüğe girdiğini ancak, tanıtımın yetersiz olduğunu belirterek, baro olarak bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını, özellikle karakollardaki görevlileri bilinçlendirmeye çalıştıklarını ifade etti. Erdoğan, "Verilen cezaların takibi yapılmıyor. Bu takibi yapabilecek zabıtaların görevlendirilmesi gerekir. Verilen cezalar evrak üzerinde kalıyor" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Trilyon dağıtıyorlar ama...

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik dördüncü örnek soru kitapçığı yayımlan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa