19 Aralık 2001 03:00

Trilyon dağıtıyorlar ama...

Trilyonlar dağıtan Milli Piyango biletlerini satan seyyar bayiler, sosyal güvence primlerini bile ödeyemediklerini söylüyorlar. Seyyar bayiler kriz nedeniyle bilet satışlarında da düşüş olduğuna dikkat çekiyorlar.

Paylaş
Trilyon dağıtıyorlar ama...5 trilyon liralık büyük ikramiyeyle gündeme gelen Milli Piyango biletlerini satan seyyar bayiler, güç koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. İstanbul Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Yazıcı, şansı vatandaşların ayağına getiren seyyar bayilerin, trilyonlarca lira ikramiyeye aracılık yaptıklarını, ancak kendilerinin sosyal güvence primlerini bile ödeyemediklerini söyledi.Seyyar bayilerin 300-500 milyon lira sermayeyle çalışan, ruhsatı olan, vergisini bileti aldığında peşin veren, hiçbir yeri işgal etmeyen, odaya kayıtlı esnaf olduğunu anlattı. Milli Piyangoda bayi komisyonunun yüzde 10 olduğunu hatırlatan Ahmet Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir bayi bir çekilişte 500 milyon liralık bilet satarsa ki bu zordur, komisyonu ayda 150 milyon lira yapar. İkiye katlansa ki bu da imkansız, 300 milyon lira eder. Sokakta yaşayan insan için 300 milyon lira çok mudur? Günde 12 saat sokakta çalışır, ama 250 milyon liralık komisyonu dolduramaz."Krizin bilinenin aksine bilet satışlarını düşürdüğünü ifade eden Yazıcı, müşterilerinin işçi ve memurlar olduğunu, bu kişilerin ancak ekonomik durumları iyi olduğunda satışların arttığını söyledi.Yazıcı, "Eskiden 1 milyon adet üzerinden bilet satardık. Şimdi 600 binlere düştü. Bunu bile satamıyoruz" dedi. İstanbul'da halen 1100 seyyar bayinin görev yaptığını, 3 yıl önce bu rakamın 1500 olduğunu anlatan Ahmet yazıcı, şu anda İstanbul'da 2000 bayinin bulunması gerektiğini belirtti.

Büyük ikramiyeden paySeyyar bayilerin Bağkur primlerini ödeyemedikleri için sosyal güvencelerinin olmadığını ifade eden Ahmet Yazıcı, "Yüzde 60-70'inin Bağkur güvencesi yok. Primlerini ödeyemediği için haciz de geliyor" diye konuştu.Ahmet Yazıcı, Milli Piyango İdaresi'ne öneride de bulunarak, her çekilişte büyük ikramiye çıkan bileti satan bayiye, bu ikramiyenin yüzde 1 veya 2'sinin ikramiyeden kesilerek verilmesini istedi. Yazıcı, "Büyük ikramiyeyi kazanan hiçbir vatandaş buna itiraz etmez. 5 trilyon lira ikramiye kazanan kişi bunun yüzde 1'ini bileti satan bayiye bırakabilir. Bu o bayinin hayatını kurtarır. Ancak, bunun için yasal düzenleme gerekir" dedi.

Biletçiler de şikayetçiKadıköy İskele Meydanı'nda Milli Piyango bileti satan 2 çocuk babası 36 yaşındaki Tuncay Köse, bilet satışının tek geçim kaynağı olduğunu belirterek, günde en az 12 saat soğukta, güneşin altında çalıştığını söyledi. Bilet satışlarının azlığından şikayet eden Köse, "Bu iş 4-5 yıl önce iyiydi. Sayısal Loto, Şans Topu ve kriz bizi de vurdu. Normalde fazla satış yapamıyoruz. Sadece yılbaşından 15 gün önce satışlar çoğalıyor" diye konuştu. 16 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası iki bacağı kesilen ve tekerlekli sandalyeyle seyyar bayiliğe başlayan 55 yaşındaki Ömer Sezer de geçinebilmek için bilet sattığını anlatarak, "2 bacağım kesilince mecburen bu işi yapıyorum. Yoksa akşama kadar bu soğukta sokakta çalışılmaz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hastanede bayram rehini

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa