18 Aralık 2001 22:00

Afgan hükümeti işgal gücünü onayladı

Cumartesi günü Kabil'e giden İngiliz general John McColl, pazarlıklardan sonra Afgan yöneticilerin ilke olarak 5 bin kişilik uluslararası güce onay verdiklerini açıkladı.

Paylaş
Afgan hükümeti işgal gücünü onayladıAfgan yöneticilerin, 5 bin askerlik uluslararası barış gücünü ilke olarak kabul ettikleri bildirildi. Cumartesi günü başkent Kabil'e giden İngiliz general John McColl ile yapılan pazarlıklardan sonra Afgan yöneticilerin ilke olarak 5 bin kişilik uluslararası güce onay verdikleri açıklandı.General McColl'un 22 Aralık'ta göreve başlayacak Afgan hükümetinin Savunma Bakanı Muhammed Kasım Fehim ile görüştüğünü söyleyen yetkililer, "Bu görüşmede Fehim ile McColl, 5 bin kişilik uluslararası güç konusunda ilke olarak anlaştı, ancak henüz bir şey imzalamadı" dediler.Uluslararası gücün sayısının değil, görevi ve nereye konuşlandıralacağının sorun oluşturduğu belirtiliyor.

İngiltere hazırİngiltere Başbakanı Tony Blair, ülkesinin Afganistan'da konuşlandırılması planlanan uluslararası güce 1500 kadar asker sağlayacağını söyledi. Blair, parlamentoda yaptığı konuşmada, "İngiliz birliğinin 1000 ila 1500 kişi arasında olması planlanıyor, ancak bu konuda henüz karar verilmediğini vurgulamak isterim. Bu haftanın sonuna kadar BM Güvenlik Konseyi'nden konuyla ilgili bir kararın çıkmasını bekliyoruz" dedi. Blair, İngiltere'nin prensip olarak Afganistan'da oluşturulacak güce önderlik etmeyi istediğini de belirterek, "bu güç muhtemelen Avrupa ve diğer bazı ülkelerin güçlerinden oluşacak" dedi. Tony Blair, Afganistan'a gidecek İngiliz askerlerinin bu ülkede birkaç aylığına gideceğini ve uzun süre burada kalmayacağını da sözlerine ekledi. ABD de ülkeye yerleştirilecek gücün İngiliz komutasında olmasını destekliyor.BM Güvenlik Konseyi'nin bu hafta alması beklenen kararda, Afgan gücüne hangi ülkenin önderlik edeceği de kararlaştırılacak.

'Ömer hala ülkede'ABD Savunma Bakanığı (Pentagon), Afganistan'da 1996'da iktidarı ele geçiren ve yoğun Amerikan bombardımanı sürerken son kalelerini birbiri ardına kaybeden Taliban rejiminin lideri Molla Ömer'in Afganistan'da olduğunu açıkladı. Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Stufflebeem, yenik düşen Taliban'ın idari merkezi olan Kandahar'ın ay başında düşmesinin ardından kentten kaçtığı belirtilen Molla Ömer'in kesin olarak Afganistan sınırları içinde olduğunu söyledi.Sözcü Stufflebeem, "Molla Ömer'in Afganistan'ın ayrıldığını kanıtlar bilgiler yok. Tersine kendisinin Kandahar civarlarında olduğuna ilişkin bilgiler bulunuyor" diye konuştu.

Bombardımana ara Amerikan uçaklarının Afganistan'ın doğusundaki dağlık Tora Bora bölgesine yönelik yoğun bombardımana ara verdiğini söyleyen sözcü Stufflebeem, El Kaide örgütü üyelerinin yakalanması için Tora Bora'nın bombalanmasına ara verildiğini belirterek, "Henüz tam olarak iş bitmedi, El Kaide'nin bazı mağaralarına hala girilmedi" dedi. Stufflebeem, yerel Afgan komutanlardan Hazret Ali'nin askerlerini bu mağaralara sokmak için bombardımana ara verilmesini istediğini de kaydetti. Bombarımanın sürmesi, ABD ile Taliban karşıtları arasında itilafa yol açmıştı.

ABD uçaklarına saldırıAfganistan'ın güneyinde iki Amerikan nakliye uçağının, Taliban güçlerinin füze saldırısına uğradığı, ancak vurulmadığı bildirildi. Afganistan'daki Amerikan güçlerinin sözcüsü Yüzbaşı David Romley, Kandahar'ın güneyindeki çöl bölgesinde 30 dakika arayla atılan füzelerin Stinger tipinde olmasının muhtemel olduğunu söyledi. Romley, Amerikan denizcilerinin Güney Afganistan'a konuşlandığı tarih olan 25 Kasım'dan bu yana ilk defa Amerikan uçaklarının saldırıya uğradığını söyledi.

EsirlerAfgan İslami Haber Ajansı'nın (AIP) haberinde, El Kaide örgütünün 6 yaralı üyesinin yerel Afgan güçlerince esir alındığı belirtildi. Haberde, Meelawa dağında yakalananların tamamının Arap ülkelerinden gelen savaşçılar olduğu kaydedildi. Yerel komutanlardan Muhammed Zaman'ın sözcüsü Zeynullah, gelecek Afgan hükümetinin Başbakanı Hamid Karzai'nin hükümet yetkilileriyle görüştüklerini ve yakalanan bütün El Kaide üyelerini 22 Aralık'ta göreve başlayacak bu hükümete teslim etme konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Pakistan tedirginBu arada Pakistan'ın, Tora Bora yakınındaki sınır hatlarında buradan olabilecek sızmaları önlemek için kuvvetlerini takviye ettiği bildiriliyor. Pakistanlı yetkililer, son birkaç gün içinde 88 El Kaide üyesini tutukladıklarını belirtiyorlar. Bölgeden gelen haberlere göre, son günlerde çıkan çatışmalarda sayıları 1000 ila 2000 arasında tahmin edilen El Kaide üyelerinden sadece birkaç yüzünün öldürüldüğü ya da ele geçirildiği belirtilirken, ele geçirilen bazı El Kaide militanlarının Bin Ladin'i Tora Bora'da gördüklerini söyledikleri, ancak bu ifadelerin kuşkuyla karşılandığı kaydediliyor.Savaş nedeniyle komşu ülkelere kaçan mültecilerin de evlerine dönmeye başladığı, özellikle sınır şehirlerinde oturan yüzlerce Afgan göçmenin evlerine yerleştiği ifade ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

İsrail tavize doymuyor

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa