18 Aralık 2001 22:00

İsrail tavize doymuyor

İsrail ve ABD, Yaser Arafat'ın Filistinli örgütlere yaptığı eylemlerine son verme çağrısını yeterli bulmayarak "Laf değil iş istiyoruz" dedi. İşgalci İsrail askerleri ise kanlı saldırılarını sürdürüyor.

Paylaş
İsrail tavize doymuyorFilistin lideri Yaser Arafat'ın İsrail'e karşı yapılan tüm eylemleri durdurma çağrısı, Ariel Şaron yönetimini ve ABD'yi tatmin etmedi. Şaron "barış için taviz vermekten" söz ederken, İsrail askerleri 12 yaşındaki bir çocuğu daha öldürdüİsrail Başbakanı Şaron, Arafat'tan "laf değil iş beklediğini" söyledi. Başbakanlık makamından yapılan yazılı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile telefon görüşmesi yapan Şaron'un Chirac'a Arafat'tan "söz değil eylem ve sonuç beklediğini" söylediği kaydedildi. Açıklamada, "Şaron, Chirac ile bölgede bugünkü durumu ele aldı ve son 24 saatte 17 terörist saldırı meydana geldiğini, Filistin terörizminin durmadığını, Arafat'ın bir şey yapmadığını ve teröre yeşil ışık yakmaya devam ettiğini söyledi" denildi.Şaron, Yahudi yerleşimcilere hitaben yaptığı konuşmada da "Acı tavizler verme pahasına barış imzalamaya hazırım" dedi. Şaron, İsrail ırkçılarının tarihi isimlerinden eski başbakan Menahem Begin anısına verilen ödül törenindeki konuşmasında, "10 yıl önce kaybettiğimiz müteveffa Menahem Begin barıştan yanaydı ve bunun için bedel ödemeye hazırdı, bu şimdi de benim inancım" diye konuştu. Arafat ile de telefonda görüşen Chirac, Fransa ve Avrupa'nın gözünde Filistin liderinin İsrail'in barış için tek yasal ortağı olduğunu söyledi.

ABD şaşırtmadıİsrail'i her alanda destekleyen Beyaz Saray da Arafat'ı "Şiddeti durdurmak için yeterli istek ve iradeye sahip olduğunu göstermeye" davet etti. Beyaz Saray adına konuşan sözcü Ari Fleischer, "Arafat'ın yaptığı çağrı yapıcıydı, ancak sözlerden ziyade icraat daha önemli" dedi. Arafat'a benzer bir çağrı da Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Arafat'ın çağrısının yanı sıra somut adımlar atarak önlem alması gerektiği belirtildi. Açıklamada, "Moskova, Filistin Yönetimi'nin Arafat'ın çağrısına uygun olarak etkin ve somut önlemler almasını, böylece terörist saldırıları durdurmasını bekliyor" dendi.

AB de Arafat'a yüklendiAB dönem başkanı Belçika tarafından yayımlanan açıklamada ise Arafat'ın çağrısının etkili bir ateşkesin sağlanması yolunda önemli bir adım olduğu, ancak Filistin Yönetimi'nin terörizmle mücadele için belirli önlemler almayı sürdürmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, her iki tarafa da güvenlik konularında işbirliğine yeniden başlamaları çağrısı yapıldı. AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana da Arafat'ın konuşmasının, iki tarafa da "bir fırsat penceresi" sunduğunu söyledi.

Arafat'tan tepkiYaser Arafat, İsrail'i kendisinin şiddeti azaltmaya yönelik olarak aldığı önlemleri önemsemeyip küçümsemekle suçladı. Filistin resmi ajansı WAFA'daki haberde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin diplomatik temsilcilerini kabul eden Arafat'ın görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in kendisi tarafından alınan önlemleri küçümsediğini söylediği kaydedildi. Haberde Arafat'ın, "Bölgede hâlâ şiddet var, ancak İsrail tarafı alınan önlemleri ve kaydedilen gelişmeleri askeri baskılarını ve ablukalarını devam ettirmek amacıyla dikkate almıyor" sözlerine yer verildi.Arafat'ın, Libya'dan BM nezdinde girişimde bulunarak Filistin halkına yönelik İsrail saldırılarının durdurulmasını istediği bildirildi. Libya resmi ajansı JANA'daki haberde, Arafat'ın Libya lideri Albay Muammer Kaddafi ile temasa geçerek, kendisinde BM nezdinde girişimde bulunmasını ve acilen İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulması için çaba sarfetmesini istediği kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

Ölsen ölünmüyor, kalsan yaşanmıyor

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa