Japonya nükleerden arınıyor

Japonya nükleerden arınıyor

JAPONYA’da faaliyet gösteren 54 nükleer santralden 41’i devreden çıkartıldı. Nükleersiz Japonya için geriye sadece 14 nükleer santral kaldı.Greenpeace Japonya Genel Direktörü Junichi Sato; Fukuşima nükleer felaketinin ardından Japonya Başbakanı Naoto Kan’ın nükleersiz Japonya için bir vizyon ortaya koyd

Greenpeace Japonya Genel Direktörü Junichi Sato; Fukuşima nükleer felaketinin ardından Japonya Başbakanı Naoto Kan’ın nükleersiz Japonya için bir vizyon ortaya koyduğunu belirterek “Bu vizyon devam ettirilmeli.” dedi.

Fukuşima nükleer santralinde yaşananların nükleerin temel olarak güvenilmez olduğunu gösterdiğini vurgulayan  Sato “Artık çok açıktır ki Japon çevresi, insanları ve ekonomisi bir nükleer kazayı daha kaldıramaz. Yeni başbakan Fukuşima’da temizleme ve yeniden yerleştirme çalışmaları için hemen bir fon oluşturmalı, kalan nükleer reaktörler de gelecek yıl sonuna kadar tamamen devreden çıkarmalı ve yeni çıkan yenilenebilir enerji yasası ile gerçek bir enerji devriminin nası olacağını göstermeli” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net