16 Aralık 2001 22:00

Destek açıklara gitti

Sayıştay'ın raporu, yıllarca bir yük gibi gösterilen tarımsal desteklerin gerçekte üreticiye değil, kamu bankalarının açığına gittiğini kanıtladı.

Paylaş
Destek açıklara gittiNur KarabacakHükümetler tarafından yıllardır "kara delik" olarak gösterilen ve IMF'nin talimatları doğrultusunda kaldırılan tarımsal desteklerin aslında üreticiye değil, kamu bankalarının açıklarına aktarıldığı Sayıştay raporlarıyla belgelendi. Sayıştay'ın 2000 yılı Hazine İşlemleri Raporu'nda, tarımsal destekler ile çiftçilerin üretimde kullandıkları tohum, gübre, ilaç gibi girdilerin daha kaliteli ve ucuza temin etmesinin, tarımsal üretimde kalite ve üretim miktarını artırdığı belirtilerek, bugüne kadar verilen ve sürekli devletin üzerinde bir yük gibi gösterilen tarımsal desteklerin üreticiye aktarılmadığı ifade edildi. Destekleme sisteminin uygulamasında devletin yaptığı yanlışlıklara dikkat çekilen raporda, ayrılan kaynakların dağılımında eşitlik sağlanmadığı vurgulandı.

Karmaşa varRaporda, desteklemelerin birçok kuruluş tarafından yapılmasının karmaşıklık yarattığına değinilirken, devletin kendi yaptığı yanlışlıklar nedeniyle kaldırılan ve yerine getirilen Doğrudan Gelir Desteği'nin Türkiye gerçekleri ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı devlet eliyle teyid edildi. DGD sisteminin uygulamaya sokulması için gerekli alt yapının hazırlanmadığının altı çizilen raporda, "Türkiye'de Tapu Kadastro kayıtlarının sağlıksız olması, ülke genelinde kadastro işlemlerinin tamamlanmamış arazi miktarının yüzde 17 oranında kalması, kadastro geçmemiş yerlerde gerçek dışı arazi beyanında bulunulması ve üretici olmayanlarında proje kapsamında desteklenmesini sonucunu doğurmaktadır" denilerek uygulamanın yapıldığı pilot bölgelerde yaşanan deneyimler bir kez hatırlatıldı.

DGD yanlışRaporda, sistem ile arazi büyüklüğünün 199 dekar ile sınırlandırılmasının, büyük arazi sahiplerinin başkalarına devretme riskini doğacağına dikkat çekilerek, üretici sayısında ve ödemelerde artış riskini beraberinde getirdiği belirtildi. Desteklemenin tapu üzerinden verilmesinin doğuracağı aksalıklara işaret edilen raporda, "Ülkemizde, resmi sözleşmeye dayanan ortakçılık, kiracılık ve yarıcılık sistemi yerleşmemiştir. Bu eksiklik, uygulamada araziyi işleyen kişinin yerine arazi sahibinin desteklenmesi sonucunu doğurmaktadır" denildi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gürol Ergin de desteklerin üreticiye gitmemesinin nedeninin yapılan yanılış uygulamalar olduğunu dile getirerek, "şimdiye kadar desteklerin üreticiye gitmediği ve kamu bankalarının açıklarına aktarıldığı doğru. Desteklerin üreticiye gitmemiş olmamasından ders çıkarılıp, bundan sonra getirilecek uygulamalarla desteklerin üreticiye gitmesi sağlanmalıydı. Ancak DGD'de de amaç üreticiye destek değil. Türkiye'de üreticiye doğrudan gidecek destekler verilmeli. Ancak şu anda uygulamaya sokulan sistemi bir destek olarak kabul etmek mümkün değil" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Havaalanında katliam

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa