Çocuklara emek ve paylaşım öğütleri

Konya Devlet Tiyatrosu'nca sahnelenen İranlı yazar Samed Behrengi'nin "Bir Şeftali Bin Şeftali" isimli çocuk oyunu ilgiyle izleniyor.

Çocuklara emek ve paylaşım öğütleriTuna ArıgüçKonya Devlet Tiyatrosu repertuarının ilk çocuk oyunu Samed Behrengi'nin "Bir Şeftali Bin Şeftali" gösterimi sürüyor. Yapıtlarında sömürüye karşı oluşuyla dikkat çeken ve Şah rejimi tarafından 29 yaşında öldürülen İran'lı öğretmen Behrengi'nin emek ve paylaşım değerlerini yücelttiği oyunu, çocukların ilgisi ile karşılanıyor. Konya Devlet Tiyatrosu Müdür ve Sanat Yönetmeni Cengiz Korucu, bu yıl çocuk oyunlarının titizlikle seçildiğini belirterek, tiyatronun çocukların gelişiminde önemli işlevlere sahip olduğunu ifade etti.Salih Kalyon tarafından uyarlanan ve yönetmenliğini Cengiz Korucu'nun yaptığı oyun, haksızlığa karşı birlik olmanın ve mücadele etmenin önemini vurguluyor. Korucu, bu sezon küçük seyircilerin karşısına iki çocuk oyunuyla çıktıklarını belirterek, "Çocuk tiyatrosunun öneminin ayrımında olan kurumumuz bu alandaki çalışmalarını ilk günden beri büyük bir titizlikle sürdürüyor. Konuyla ilgili akademik araştırmaları ve örnekleri tek tek inceleyerek, oynayacağımız metinleri özenle seçiyoruz. Çünkü görevimiz, hem içerik hem de biçim açısından, onlara en yetkin yapımlar sunmak" dedi.

Uzmanlık alanıÇocuk tiyatrosunun başlı başına bir uzmanlık alanı olduğuna işaret eden Korucu, çocuklar için sahnelenen oyunların yalnızca çocukları anlatmadığını vurguladı. Korucu, bir çocuk oyunun karakterlerini yetişkinler, hayvanlar, bitkiler ve oyuncakların da oluşturabileceğini ifade ederek, "Önemli olan, anlatılan öykünün ve iletilmek istenen düşüncenin çocukları ilgilendiriyor olması, Bizler oyundan, çocuğun dünyasını zenginleştirmesini, düş gücünün sınırlarını zorlamasını, ona eğlenceli bir deneyim yaşatmasını ve yaşamında değişimlere yol açmasını bekliyoruz" dedi.

Oyunun konusuOyunda, köy ağası köylülerin elinden verimli toprakları alarak, çorak toprakları köylülere veriyor. Ağa bahçesini çeşitli meyve ağaçlarıyla donatıyor ancak köylüler çorak topraklarda meyve yetiştiremiyor ve seslerini de çıkaramıyorlar. Köy çocukları Ali ve Veli ağanın bahçesinden şeftali yemek istiyor. İşte o zaman bahçıvan ve karısının ağanın bahçesinden topladıkları meyveleri koydukları sepetten yere düşen bir şeftali, çocukların serüvenine katılıyor. Gelişen olaylar sonucu oyunda, bir şeftalinin nasıl bin şeftaliye dönüşebileceği gözler önüne seriliyor. Çocuklara haksızlıklara boyun eğmemeyi, haklarını savunmayı ve birlik olmayı işaret eden oyun, sevginin, paylaşmanın, sabırla üretmenin ve emeğin önemini anlatıyor.
www.evrensel.net