Fotoğraf: Evrensel

Tanıklar katliamı anlattı

İsrail işgal kuvvetleri, son ayların en kanlı baskınını Salfit'e düzenlediler. Kontrgerilla elemanları tarafından düzenlenen operasyonlarda teslim alınan Filistinliler kurşuna dizildi.

Tanıklar katliamı anlattıİsrail ordusunun katliam yaptığı Salfit halkı, yaşadıkları dehşeti anlattı. Batı Şeria'daki Salfit kasabasının sakinleri; İsrailli bir kontrgerilla biriminin, önceki gün şafaktan önce şehre girdiğini ve iki silahsız Filistin polisini yakın mesafeden öldürdüklerini belirttiler.Tanıklara göre siyah giysili olan askerler, çok iyi Arapça konuşuyorlardı. Evinin dışından gelen konuşmaları dinleyen İman Herzala adlı Filistinli, ilk önce bunların, bir tatbikat yapan Filistin kuvvetleri olduğunu düşündü. Ancak daha sonra, evinin 100 metre ötesinde gerçekleştirilen korkunç infazları gördü.

8 Filistinli öldürüldüİsrailli kontralar tarafından öldürülenlerin, 19 yaşındaki Dia Nebil Mahmud ve 22 yaşındaki Abdül Aşur olduğu belirtildi. Yaser Arafat'ın korunmasıyla yükümlü olan Güç 17'nin üyesi olan Mahmud ve Filistin istihbaratından Aşur, saldırının ilk aşamalarında katledildi. İsrail kuvvetleri, daha sonra dört bölgede daha terör estirerek 8 Filistinliyi katlettiler. İsrail tank ve buldozerleri de, son bir yılın en büyük ev yıkımını gerçekleştirerek, Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus mülteci kampında 35 evi yerle bir etti. Saldırı nedeniyle 345 Filistinli evsiz kaldı.

Tanıkların sözleriİki Filistinli'nin öldürülmesine tanık olan İman Herzala, gördüklerini şöyle anlattı: "Gençler kapımı çaldılar ve bana, İsrailliler'in kasabayı işgal ettiğini söylediler. Onları içeri davet ettim. Ama reddederek caddede ilerlemeyi sürdürdüler. İsrail askerleri, karşılarına çıkıp silahlarını bırakmalarını söyledi. Ellerinde sadece bir silah vardı. Onu yere attılar. İsrailliler, sonra yere yatmalarını söyledi. Bunu da yaptılar. Ardından, makinalı tüfeklerle onları taramaya başladılar."Katliamın diğer tanığı olan 61 yaşındaki Hacı Fetaş da, evinin camından gördüklerini "Askerler, Filistin polisine durup yere yatmalarını söyledi. Biri yolun bir kenarına, diğeri öbür kenarına yattı. Sonra onları vurdular" diyerek aktardı.İsrail ordusunun Salfit'te katlettiği diğer 4 kişinin de, Yaser Arafat'ın El Fetih örgütüne bağlı Filistinliler olduğu öğrenildi. Kasabada, El Fetih üyelerine ait üç ev de yıkıldı. Katliam, Amerikan basını tarafından adeta alkışlandı. New York Times gazetesi, Salfit'te yaşananları "İsrail karşı-terörizmi" olarak niteleyerek savundu.

Refah'ta bir ölüİsrail ordusunun Mısır sınırındaki Filistin kenti Refah'a tank ve iş makineleriyle girişi sırasında 1 Filistinli'nin öldürüldüğü bildirildi. Filistinli güvenlik kaynakları, dün gece İsrail tank ve iş makinelerinin Filistin kontrolündeki Refah kentine yaklaşık 600 metre kadar girdiklerini ve Tal el Sultan mahallesinde 3 yönden ilerleyen tankların ateş açtıklarını kaydettiler.

Beyt Hanun'da durumİşgalci ordu birliklerinin Beyt Hanun'a girişi sırasında da bir Filistin polisi öldü. Filistinli hastane kaynakları, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Beyt Hanun'a girdiği sırada bacağından vurulan 28 yaşındaki Ahmed Bassiuni'nin kan kaybından öldüğünü belirttiler. Aynı olayda 4'ü polis 14 kişi yaralanmıştı.Öte yandan, önceki gece de bir başka Filistinli'nin askerlerce açılan ateşte öldürüldüğü bildirildi.

Taşlarla direniyorlarFilistinliler'in, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'u işgal eden İsrail tanklarına taşlarla karşı koydukları bildirildi. Yüzlerce Filistinli'nin dün sabah saatlerinde Beyt Hanun girişindeki tanklara taş attıkları, tanklara birkaç yüz metre uzaklıkta lastikleri ateşe verdikleri ve ortalığı kalın bir duman perdesinin kapladığı belirtildi.

El Fetih'ten uyarıEl Fetih örgütünün silahlı kolu El Aksa Şehitleri Tugayı, İsrail'i, Arafat'ı hedef alan saldırılar başlatmaması için uyardı. El Aksa Şehitleri Tugayı tarafından yapılan açıklamada, Arafat'a yönelik saldırılar düzenlenmesi halinde grubun, İsrail içinde yeni saldırılar düzenleyeceği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:"İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve hükümetini, devlet başkanımıza zarar vermeye yönelik saldırılar düzenlememesi konusunda uyarıyoruz. Arafat'a yönelik saldırılar düzenlenmesi halinde Şaron ve hükümetini hedef alacağız ve savaşı İsrail kentlerinin içine taşıyarak, sokakları gerçek bir savaş alanına çevireceğiz."
www.evrensel.net