14 Aralık 2001 22:00

Laeken'de 100 bin emekçi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'ne karşı Avrupa Sendikalar Birliği (EGB) tarafından düzenlenen gösteriye 100 binden fazla emekçi katıldı.

Paylaş
Laeken'de 100 bin emekçi Yücel Özdemir - Ali GültekinBekçika'nin başkenti Brüksel yakınlarında bulunan Laeken'deki Avrupa Birliği (AB) zirvesi protestolarla açıldı. 15 AB üyesi ülkenin yanı sıra aday ülkelerin temsilcilerinin katıldığı zirvede Avrupa sermayesinin çıkarları doğrultusunda tartışmalar yapılırken, sokaklarda işçi ve emekçilerin sermayenin saldırılarına karşı öfkesi dile getirildi.

Her ülkeden Önceki gün öğleden sonra Avrupa Sendikalar Birliği (EGB)'nin çağrısı üzerine, Laeken'de bir araya gelen Avrupa'nın değişik ülkelerinden işçi ve emekçiler, "Avrupa biziz" dediler ve "Sermayenin Avrupasına karşı emekçilerin Avrupası" sloganları attılar. Sendikaların yaptığı açıklamaya göre, protesto gösterisine 100 binden fazla işçi ve emekçi katıldı. Belçika, Almanya, Fransa, İspanya, Portekiz gibi birçok AB ülkesinden sabah saatlerinden gelerek kent merkezinde biriken emekçiler, öğlen saat 12.00'den itibaren, Heysel Stadyumu'na doğru yürüyüşe başladılar. Özelleştirmeye, küreselleşmeye, sosyal kısıtlamalara ve savaşa karşı taleplerini farklı dillerde seslendiren işçiler, zirvede alınması planlanan kararlar konusunda uyarılarda bulundular.Belçikalı işçiler de kitlesel bir şekilde gösteriye katıldı. Şirket iflasa sürüklendikten sonra sokağa atılan Sabena Havayolu işçilerinin en önde yürüdüğü gösteriye, Belçika Metal İşçileri Sendikası'nın (AVC) güçlü katıldığı görüldü. Yunanistan'dan eyleme katılan Mücadeleci İşçiler Birliği (PAME)'nin kortejinden sık sık ABD emperyalizmine karşı sloganlar yükseldi.Eyleme Fransa'dan da farklı işkollarından yaklaşık 20 bin emekçi katıldı. Ayrıca İtalya ve İspanya'dan emekçiler de Laeken'e geldi. Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından yapılan açıklamada, Almanya'dan 4000 işçi ve emekçinin kente geldiği ifade edildi. Katılımcıların büyük bir kısmının işçi olduğu gözlendi.

D. Avrupa'dan katılımDikkat çekici bir diğer nokta, gösteriye AB aday üyesi Polonya, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti'nden sendikaların da katılımıydı. Slovenya'dan OGBC sendikası AB karşıtı taleplerle gösterideki yerini alıken, AB'ye alınacak ilk Doğu Avrupa ülkesi olması beklenen Polonya'dan da sendikalar "AB'ye hayır" pankartıyla yürüdüler.Yürüyüş sonrasında düzenlenen mitingde EGB tarafından yapılan konuşmada, işsizliğe karşı daha etkili önlemlerin alınması ve sosyal kısıtlamalardan derhal vazgeçilmesi istendi. EGB'nin 60 milyon işçinin sendikası olduğu vurgulanarak, Avrupa'da işçilerin ekonomik durumunun günden güne kötüleştiğine dikkat çekildi. Konuşmada iyi koşullarda daha fazla işyeri, dışlamanın olmadığı toplumsal dayanışmacı ve sosyal adaletin sağlandığı bir Avrupa'nın yaratılması talep edildi.Mitingde bır konuşma yapan Alman Gıda Sendıkası Genel Başkanı Franz-Josef Möllenberg, gelecekte Avrupa'da yaşayan halkın yönetime katılmasının yollarının mutlaka açılmasını istedi. Möllenberg ayrıca, AB'nin sadece büyük tekellerin ve zenginlerin çıkarları doğrultusunda bir entegrasyonu gitmemesi gerektiğini söyledi.

DİSK, KESK, EMEP, DİDF Özelleştirmeler, sosyal kısıtlamalar ve savaşa karşı taleplerin dile getirildiği coşkulu gösteriye Türkiye'den DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Siyami Erdem bir heyetle katıldılar. Emeğin Partisi (EMEP) de gösteride, "Özelleştirmeye, sosyal kısıtlamalara ve savaşa karşı; dünyanın bütün işçileri ve ezilen halkları birleşiniz" pankartıyla yer aldı. Almanya'da örgütlü olan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) da eyleme katıldı.
ÖNCEKİ HABER

En alttakiler!

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa