30 Ağustos 2011 08:26

Altyazı Paris sokaklarında

ALTYAZI aylık sinema dergisi, Woody Allen’in yönettiği Paris’te Gece Yarısı filmini Eylül sayısının kapağına taşıyor. Açılışını yaptığı Cannes Film Festivali’nde de övgülerle karşılanan Paris’te Gece Yarısı ile ilgili ilk değerlendirme Altyazı dergisinde. Ayrıca Rıza ve Pus filmleriyle başlayan ‘Ölüm

Altyazı Paris sokaklarında

Paylaş

ALTYAZI aylık sinema dergisi, Woody Allen’in yönettiği Paris’te Gece Yarısı filmini Eylül sayısının kapağına taşıyor. Açılışını yaptığı Cannes Film Festivali’nde de övgülerle karşılanan Paris’te Gece Yarısı ile ilgili ilk değerlendirme Altyazı dergisinde. Ayrıca Rıza ve Pus filmleriyle başlayan ‘Ölüm Üçlemesi’, İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Saç ile sona eriyor. Altyazı yazarları, Tayfun Pirselimoğlu’nun  üçlemesini kentin çeperlerindeki bireylerin yaşadığı yabancılaşmayı gözler önüne seren yapıtlar olarak ele alıyor.

Öte yandan tarihçi Cemal Kafadar, Süleymaniye’de Haliç manzaralı bir “kahvehane”de Altyazı’nın ‘İzliyorum’ köşesine konuk oldu. Filmlerden yola çıkarak 60’ların İstanbul’uyla başlayan sohbet, “bir Post-Tayyip distopyası” olarak Reha Erdem’in Kars’ına kadar uzandı. “Tarihin bir ders ağırlığındaki tortusu” bu söyleşide ortadan kalkıyor ve sinemanın zamanı “kamera öncesi”ne kadar genişliyor.

Bu sayıdaki eleştiriler bölümünde ise Maymunlar Cehennemi: Başlangıç Üç, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2, İmkânsızın Şarkısı, Akılalmaz, Yağmuru Bile ve Aşırıcılar üzerine eleştiri yazıları okunabilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim ve Cudi'de orman yangınları

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa