14 Aralık 2001 03:00

Hindistan meclisinde kanlı gün

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Meclis binası, silahlı bir grubun baskınına uğradı. Çatışmada 6 polis ölürken, 6 kişi oldukları belirtilen silahlı kişilerin de tamamı öldürüldü.

Paylaş
Hindistan meclisinde kanlı günHindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Meclis binası, silahlı bir grubun baskınına uğradı. Polis güçleri ile silahlı grup arasında çıkan çatışmada 6 polis ölürken, 6 kişi oldukları belirtilen silahlı kişilerin de tamamı öldürüldü.Yeni Delhi'deki hastane yetkilileri, acil servise 20 güvenlik görevlisinin getirildiğini, bunlardan 6'sının öldüğünü, 14'ünün durumunun da ağır olduğunu kaydetti. Parlamento ile ilişkiler bakanı Pramod Mahajan, Star News televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırı sırasında parlamentoda yaklaşık 300 kişinin bulunduğunu, bütün bakan ve milletvekillerinin güvende olduğunu söyledi.Mahajan, ateş ederek ve patlayıcı kullanarak parlamento binasına giren saldırganların 6'sının da öldürüldüğünü belirtti.

Vajpayee halka seslendiKanlı çatışmanın ardından televizyondan halka seslenen Hindistan Başbakanı Atal Bihari Vajpayee, "terörizmi yok etme" sözü verdi. Vajpayee, saldırıdan birkaç saat sonra televizyondan halka seslenerek, "Olay sadece binaya yönelik bir saldırı değil, tüm ulusa bir uyarıdır" dedi. Saldırıların her birine karşılık vereceklerini belirten Vajpayee, "son 20 yıldır terörizmle savaştıklarını ve savaşın şimdi son aşamasına geldiğini" öne sürdü.Diğer yandan, meclise baskın düzenleyen kişilerin, binaya bombalı bir araç bıraktıkları da ortaya çıktı. Bomba, imha ekipleri tarafından kontrollü olarak patlatıldı. Polis, saldırganların bir sefer tası içinde daha önce bıraktığı bombanın, ekiplerin denetiminde kontrollü patlatıldığını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ateşkesi Pentagon bozdu

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa