12 Aralık 2001 22:00

Kaplancılar yasaklandı

Almanya'da aylardır yasaklanması tartışılan "Kaplancılar" örgütü dün Federal İçişleri Bakanlığı tarafından resmen yasaklandı.

Paylaş
Kaplancılar yasaklandıAlmanya'da "teröre karşı güvenlik önlemleri" çerçevesinde kamu yararına faaliyet yürüten dernekler yasasında yapılan değişiklikten sonra, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından dün, kısaca "Kaplancılar" olarak bilinen İslam Cemaatleri ve Cemiyetleri Birliği (ICCB) resmen yasaklandı. İçişleri Bakanı Schily'nin emri üzerine, harekete geçen polis, dün sabah Köln'ün Nippes semtinde bulunan ve "Kaplancılar"ın merkezi olarak bilinen Ulu Camii'yi bastı. Çok sayıda polisin katıldığı baskın sırasında "Kaplancıların" merkezi olan ve "Hilafet Devleti" olarak da isimlendirilen binada 30 kişinin olduğu belirtildi. Köln Emniyet Müdürlüğü Basın Sözcüsü Wolfgang Beus, gazetemize yaptığı açıklamada, operasyonun sabah saat 06.15'te başladığını, içeride bulunan 30 kişinin kimlik incelemesi yapıldıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.Polis, Ulu Camii'de bulunan bütün eşyaları tek tek incelemeden geçirdi ve paketleyerek emniyete götürdü. Basın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ayrıca, "Hilafet Devleti" binasının yasaklanan derneğin üzerinde olduğunu, bundan dolayı da bina ve içindekilere yasakla birlikte el konulduğunu belirtti.Polis, caminin içinde incelemede bulunurken, dışarıda ise 30 kadar ICCB taraftarı bir araya gelerek gelişmeleri izledi. Kaplancılarla polis arasında ise herhangi bir kargaşa yaşanmadı.İçişleri Bakanlığı tarafından yasak kararının eyaletlere bildirilmesi üzerine, Köln dışındaki kentlerde de Kaplancıların derneklerine ve evlerine baskınlar düzenlendi. Toplam 7 eyalette 200 ev ve derneğin arandığı açıklandı.

Oğuldan babaya 1984 yılında Milli Görüş'ten ayrılan Cemallettin Kaplan tarafından kurulan "Hilafet Devleti"nin yasaklanması, uzun süreden beri hükümet içerisinde tartışılıyordu. Kaplancılar'ın Almanya çapında 1100 üyesinin olduğu sanılıyor. Lider durumundaki Cemallettin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan, geçen yıl Kasım ayında Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından, "karşı halife" Halil İbrahim Sofu'yu öldürtmek suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kaplancılar'a ait derneğin yasaklanması üzerine şimdi de Metin Kaplan'ın sınırdışı edilerek Türkiye'ye verilip verilmeyeceği tartışılıyor. Almanya, Türkiye'nin idam cezasına çarptırmayacağı ve işkence yapmayacağı konusunda güvence vermesi durumunda, Kaplan'ı iade edilebileceğini daha önce açıklamıştı.
ÖNCEKİ HABER

Durmuş'a soruşturma istemi

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa