Klima kılığında baz

Baz istasyonları 'klima' kılığına da sokuldu! İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)'nde iki yıl önce kurulan baz istasyonu 'klima' gibi gösterildi.

Klima kılığında bazSinan Sarısaltıkİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde baz istasyonu skandalı yaşanıyor. Yaklaşık iki yıl önce rektörlük onayı ile Deka adlı firmanın kurduğu Turkcell baz istasyonu, geçen zaman boyunca öğretim üyeleri ve öğrencilerden gizlenmeye çalışıldı. Enstitünün Çankaya'da bulunan binasına kurulan baz istasyonu öğrencilerin yaşadıkları, halsizlik, başağrısı, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar nedeniyle fark edildi. Binanın ikinci katında kurulu ve klima gibi gösterilmiş ana istasyonu daha önce fark ettiklerini söyleyen öğretim görevlileri, "İki yıl önce bu cihazları buraya kurdular. Biz o dönemin Yabancı Diller Bölüm Başkanı Behçet Kaya ile görüştük. Bunun baz istasyonu değil, UPS yani güç kaynağı olduğunu söyledi. Kaya, daha sonra üniversite yönetimi ile zıtlaşınca üniversiteden ayrıldı. Ayrılırken de, 'Sizi kandırıyorlar, o kurdukları cihaz baz istasyonu' dedi. Cihaz kurulduğundan beri, sürekli baş ağrısı ve yorgunluk hissediyoruz" dediler.

Yenileri kuruluyorÖğretim üyeleri, öğrencilerin tepkileri ve yaşadıkları rahatsızlık nedeniyle İYTE Rektör Yardımcısı Prof. Macit Toksoy'a endişelerini dile getirdiklerinde Toksoy'dan, "Araştırın, baz istasyonunun bana zararlı olduğunu ispatlayın, kendi ellerimle sökerim cihazı" yanıtını aldılar. Toksoy gazetemize yaptığı açıklamada, "Belirli yönetmeliklere göre ölçümleri yapıyoruz. TÜBİTAK'ın katkılarıyla hazırlanan baz istasyonları yönetmeliğine uygun olarak tüm kontroller yapılıyor. Okulda, hastanelerde ya da toplu yerlerde kurallara uyulduğu ve ölçümler yapıldığı takdirde hiçbir zararı yoktur" dedi. Mevcut baz istasyonunun bulunduğu binaya Aria istasyonu da kurulacağı yönündeki bilgilerin de doğru olduğunu belirten Toksoy, "Gerekli kurallara uyulduktan sonra Aria'nın kurulmasında da sorun yoktur" dedi. Toksoy istasyon kurulması için ne kadar para alındığını sorduğumuzda ise, "Para konusunu ben bilmiyorum. O konuyu Genel Sekreterimiz Sadettin Türkekul ile görüşün. Para ve ölçüm değerleri konusunda o daha bilgili" yanıtını verdi. Ancak Genel Sekreter Sadettin Türkekul bu konularda açık yanıt vermiyor. Türkekul, "O baz istasyonu benim zamanımda oraya kurulmadı. İYTE Vakfı tarafından o istasyon kuruldu. Fiyatı konusunda bilgiyi Vakıf Başkanı'ndan alabilirsiniz. Ölçümlerin yapılması için Turkcell'e yazı gönderdim. 20 gün içerisinde gerekli ölçümler yapılacak. Ben sadece Aria'nın kurulması yönündeki protokol imzalandığını biliyorum" dedi.

Rektör görüşmediİYTE Rektörü ve aynı zamanda İYTE Vakfı Başkanı Prof. Semra Ülkü ise, görüşme taleplerimize cevap vermedi. Sekreterinden sürekli 'toplantıda' ya da 'yoğun' yanıtlarını aldık ve kendisinin uygun bir zamanda bizimle görüşeceği söylendi. İYTE'nin ayrıca Urla Gülbahçe Köyü'ndeki arazisi üzerinde de baz istasyonu kurdurduğu söyleniyor.

Yaşamı etkiliyorBaz istasyonundan en çok etkilenen ve mağdur durumda olan İYTE öğrencileri duruma tepkili. Makina Mühendisliği Bölümü Hazırlık Sınıfı Öğrencisi Murat Karadağ, "Toplu inisiyatif konulmalı. Bizden izin alınmadan yapılan böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Baz istasyonu yaşamımızı etkiliyor. Makina Mühendisleri Odası ve bilim adamlarının yazılarını okudum, açılan davaları inceledim. Sonuçta baz istasyonunun zararlı olduğu kanısındayım. Bugün Avrupa'da hiçbir okulda baz istayonu bulunmuyor. Avrupa'daki öğrenci insan da, biz değil miyiz. İmza kampanyası başlatıp, basın açıklaması yapacağız" dedi.Fizik Bölümü Hazırlık Sınıfı Öğrencisi Hasan Köseoğlu, "Yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı sürekli oluyor. Öğrenciler arasında baz istasyonu çoğu kez konuşuluyor. Hazırlık öğrencileri arasında temsilcilik kurup, konuyu rektöre sunmayı düşünüyoruz" derken, Şehir Bölge Planlama Bölümü Hazırlık Sınıfı Öğrencisi Nevcihan Can, birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguluyor.
www.evrensel.net