12 Aralık 2001 03:00

Emekçiye sürgün tehdidi

KESK'e bağlı sendikalar bölgedeki örgütlenme çalışmalarına hız verdi. Birçok ilde yeni şube kurma hazırlıkları tamamlandı.

Paylaş
Emekçiye sürgün tehdidiŞerif KarataşKESK'e bağlı sendikalardan, Eğitim-Sen, Yapı-Yol-Sen, SES ve Tarım-Orkam-Sen sendikaları bölgedeki örgütlenme çalışmalarına hız verdiler. Sendikalar bu çalışmaları sırasında çeşitli engellemelerle karşılaştıklarını belirttiler. Yapı Yol-Sen Genel Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Metin Turan, Tunceli, Elazığ, Malatya ve Bingöl illerindeki örgütleme faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Turan, örgütlenme çalışmaları sırasında 12 yıllık mücadele tarihlerini, sahte sendika yasası olarak nitelendirdikleri ve toplusözleşme içermeyen 4688 sayılı yasanın içeriğini anlattıklarını söyledi. Örgütlenme çalışmaları sırasında idareciler ve mülki amirlerinin baskılarıyla karşılaştıklarını bildiren Turan, KESK ve KESK'e bağlı sendikalara üye olmamaları yönünde kamu emekçilerine baskılar yapıldığını söyledi.

Tehdit ediliyorlarSendikalarına üye olanların tehditle karşılaştığını dile getiren Metin Turan, "Malatya'da Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde örgütlenme çalışmaları için nezaket gereği kurum müdürüyle görüştük. Sendika olarak örgütlenme kampanyamız olduğunu söyledik. Müdür, bizleri emniyete şikâyet ederek, polislerin işyerine gelmesini sağladı. Panik ve korku havasının yaşanması sonucu, sendikaya üye olmanın önünde bir engelleme oldu" dedi. Turan, MHP'nin iktidarda olması nedeniyle Kamu-Sen'in çalışanlara baskı yaptığını söyledi. Yapı Yol-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Tutşi de "Enerji Yapı-Yol-Sen olarak ESM ve Yapı Yol-Sen'in örgütlenmesini birlikte gerçekleştirdik. Eski sayımızın üstüne çok çıktık. Ulaşamadığımız arkadaşlarımız var. Bunlarla birlikte örgütlülüğümüzü ikiye katlamış olacağız. Şubelerimizi kuruyoruz. Yakın zamanda şube yönetimlerine geçici yönetimler atanması yapılacak" dedi.

OHAL'in etkisiEğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Hayrettin Altun ise, KESK'in örgütlenme çalışmalarının OHAL'de birçok engelle karşılaştığını bildirdi. Altun, Diyarbakır, Toprak Mansulleri Ofisi'nde Kamu-Sen'e üye formlarının çalışanların iradeleri dışında doldurularak, zorla imzalatılmak istendiğini kaydetti. Altun şöyle konuştu: "İlçelerde güvenlik bahane edilerek, arkadaşlarımızın örgütlenme çalışmaları engelleniyor. KESK olarak bölgede dinamik bir örgütlülüğü yakalamak üzereyiz ve yakaladık. Bölgede örgütlenme, bölgedeki demokratikleşme sorunuyla aynıdır. Eğitim-Sen olarak arkadaşlarımız Çermiş'te, Çüngüş'te birçok engellemelerle karşılaştılar. Polis okullarda bunları takip etti. Çermiş ve Çüngüş gibi olmazsa da sürekli polis gözetiminde, Bu da üye olmak isteyen insanlarda bir ikircilik yaratıyor. Sanki biz gayrimeşru iş yapmışız hissini uyandırıyor." Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Murat Polat ise illerinde 1200 çalışanın bulunduğunu ve bunların 700'ünü örgütlediklerini kaydetti. Çıkan yeni yasayla birlikte üye yenileme faaliyetlerini devam ettirdiklerini kaydeden Polat, Eğitim-Sen örgütlülüğü içinde Tunceli'nin belirleyici olduğunu söyledi.

Hedef yeni üyelerSES Diyarbakır Şube Sekreteri Muhsin Uyanık da, Sağlık Bakanlığı'ndan kaynaklı sorunlar yaşadıklarını belirtti. Diyarbakır'da çok ciddi sorunlar yaşamadıklarını dile getiren Uyanık, ilçeleri, köy ve sağlık ocaklarını gezerek üye kampanyasını sürdürdüklerini ifade etti. Diyarbakır'da 8 bin sağlık çalışanının 3 binini üye yapmayı hedeflediklerini belirten Uyanık, 2300'e yakın bir üye sayısına ulaştıklarını söyledi. Kendilerine ulaşan bilgiler arasında Batman, Bingöl ve Bitlis'te sağlık emekçilerinin Türk Sağlık-Sen'e üye olmaları yönünde psikolojik baskılar yaşandığı dile getiren Uyanık, İl Sağlık Müdürleri'nin Kamu-Sen'in yöneticileri gibi davrandığını söyledi. SES Tunceli Şube Başkanı Hasan Toprak, sendika olarak Tunceli'de 333 üye kaydını yaptıklarını belirtti. Tunceli'de 800'e yakın sağlık emekçisinin olduğunu söyleyen Toprak, bunları da üye yapacaklarını aktardı.
ÖNCEKİ HABER

Zorunlu tasarrufların ödemeler

SONRAKİ HABER

AMP Hikayeler, Google arama sonuçlarına geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa