11 Aralık 2001 22:00

Nerede bu 4 bin asker?

Türkiye ordusundan 4 bin askerin, aralarında İncirlik'in de bulunduğu 8 askeri üste, Afganistan'a yönelik ABD saldırısı çerçevesinde görevde olduğu duyuruldu.

Paylaş
Nerede bu 4 bin asker?Türkiye'nin 4 bin askerinin, Afganistan'a yönelik ABD müdahalesinde görevlendirildiği ortaya çıktı. Türkiye tarafından Afganistan'a asker gönderme kararının askıda olduğu, daha önce bu görev için düşünülen Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı birliğe artık ihtiyaç olmadığı konuşulurken, 4 bin askerin ve bir savaş gemisinin görevde olduğunun açıklanması, oldukça ilginç.

8 askeri üs, bir gemiAA'nın, "Amerikan kaynaklarına" dayandırdığı haberinde, Türkiye ordusu askerlerinin, ABD'nin kullanımına açılan, İncirlik başta olmak üzere 8 askeri üste Afganistan'a yapılan müdahale çerçevesinde faaliyet gösterdiği belirtildi. Ayrıca, Türkiye'nin bununla da yetinmeyerek, gerektiğinde Hint Okyanusu'nda konuşlandırılmak üzere bir savaş gemisini göreve hazır beklettiği belirtildi. Habere göre, Türkiyeli askerler komuta-kontrol, arama-kurtarma ve lojistik gibi destek faaliyetlerini yürütüyor.Öte yandan, Türkiye'nin Afganistan'da oluşturulacak "barış gücüne" de 1500-2000 asker gücünde bir birlikle katılacağı konuşuluyor. Geçen hafta, bazı gazetelerde, teknik uzmanlardan oluşan bir askeri birliğin "hava alanlarını, haberleşme tesislerini ve sığınakları operasyonlara uygun hale getirmek" üzere bölgeye gittiği yazılmıştı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise, bu konuda yöneltilen sorulara "Az sayıda askerden oluşan bir ekibin Afganistan'a gitmiş olabileceği" yanıtını vermişti. Hava Kuvvetleri'nden Tuğgeneral Hasan Kavaş'ın bölgedeki üslerin restorasyonu ile ilgili bir plan üzerinde çalıştığı da, bu haberler içinde yer alıyordu.
ÖNCEKİ HABER

Türkiye santral çöplüğü oldu

SONRAKİ HABER

İsveç'te 101 gündür hükümet kurulamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa