11 Aralık 2001 22:00

Yunan üreticiler ayakta

Yunanistan'da AB'nin dayattığı tarım politikalarına karşı isyan eden onbinlerce üretici, alanlara döküldü. Eylemlere getirilen tarım makinaları üç gün süreyle kent meydanlarında kalacak.

Paylaş
Yunan üreticiler ayaktaSeyit AldoğanYunanistan'da, kısa bir süre önce Teselya Ovası'nda bir araya gelen köylü sendikaları temcilcilerinin aldığı karar doğrultusunda, ülke çapında güçlü mitingler ve yürüyüşler düzenlendi. Önceki günkü mitinglerde tarımda uygulanan kotaların kaldırılması, bankalara olan borçların ertelenmesi ve açıklanan taban fiyatlarının yükseltilmesi istendi. Üreticiler, taban fiyatlarının yükseltilmemesi halinde onbinlerce kişinin köylerdini terk ederek kentlerdeki işsizler ordusuna katılacağını belirttiler. Kardiça, Volo, Larisa ve Trikala'da onbinlerce üretici gösterilere tarım makineleriyle katıldı. Patra, Pigro, Kalamata, Lakonia, Angolida, Tripoli ve Korintos şehirlerinde de alanlara çıkan üreticiler, yüzlerce litre sütü, tonlarca portakal ve zeytini yollara döktüler. Gösterilerde yapılan konuşmalarda, köylülerin tüm ürettiklerine karşın halen yoksul olmasından kapitalist tekellerin kâr ettiği vurgulandı. Avrupa Birliği'nin bu tekellerin çıkarlarını gözeten bir politika dayattığını ifade eden üreticiler, söz konusu şirketlere özelleştirme ve teşvik kredisi adı altında milyarlarca dolar aktarıldığının altını çizdiler. Üreticiler, hükümetin kendi taleplerine sürekli olumsuz yanıt verdiğini; hibe değil, alınterlerinin karşılığını istediklerini dile getirdiler. Yine sendikaların aldığı kararlar doğrultusunda, tarım makineleri üç gün boyunca şehir merkezlerinden çekilmeyecek ve bu sürenin sonunda, eylemlerin ne şekilde sürdürüleceği ele alınacak. Köylüler, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, şehirlerarası yolları traktörlerle kapatmayı planlıyorlar.

Yatıştırma çabalarıÜreticiler, mücadele etmekten başka çıkar yollarının olmadığını belirtiyorlar. Hükümet ise üreticilerin taleplerini karşılamak yerine, öfkeli halkı yatıştırmaya çalışıyor. Daha önce bu amaçla verilen küçük imtiyazlar, üreticiler tarafından geri çevirilmişti. Bu kez de iktidar partisi PASOK'un genel sekreteri Kostas Laliotis, Teselya Ovası'na gitti. Ancak Laliotis, burada da sendikaları suçlayan açıklamalar yaptı.

PAME'den destekÜreticiler, işçi sendikalarına, meslek örgütlerine ve esnafa da çağrı yaparak eylemlerine destek istediler. Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME), üreticilerin haklı eylemlerinin arkasında sonuna kadar duracağını açıkladı.
ÖNCEKİ HABER

Yeni hedef netleşiyor

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa