10 Aralık 2001 22:00

İsrail saldırganlıktan vazgeçmiyor

İsrail saldırganlığını sona erdirmeye yanaşmıyor. Hamas ve İslami Cihad'ın ateşkes çağrıları ciddiye alınmazken, ABD'nin bölgedeki temsilcisi, taraflara 48 saat tanıdığını açıkladı.

Paylaş
İsrail saldırganlıktan vazgeçmiyorİsrail, savaş gibi saldırılarına son vermeye yanaşmıyor. Hamas ve İslami Cihad örgütlerinin ateşkes çağrısını ciddiye almadığını açıkladı. ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi Anthony Zinni, İsrail ile Filistin arasında ateşkesin sağlanması yönünde bir ilerleme kaydedilmezse "48 saat içinde" bölgeden ayrılacağı söyledi. Bu tehdit de Filistin yönetimine daha fazla kişiyi tutuklaması için uygulanan bir baskı olarak yorumlandı.

Ateşkes çağrısıHamas ve İslami Cihad örgütleri, İsrail'in, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki askeri saldırılarınıdurdurması durumunda 1 hafta ateşkese uyacağını bildirdi. İsrail savunma bakanlığından bir üst düzey güvenlik yetkilisi, öneriyi dikkate almayarak, "Filistin yönetimi terörle savaşmadıkça, teröristleri tutuklamadıkça, İsrail meşru müdafaa hakkını kullanacaktır" dedi.Hamas ile İslami Cihad'ın askeri kanatlarınca yayımlanan bildirilerde, "İsrail'in suikastlarını ve bombardımanlarını durdurması" istendi.

Zinni sıkıştırıyorABD'nin Ortadoğu Temsilcisi Anthony Zinni, İsrail ile Filistin arasında ateşkesin sağlanması yönünde bir ilerleme kaydedilmezse "48 saat içinde" bölgeden ayrılacağını söyledi. İsrailli resmi kaynaklar, Zinni'nin, İsrail-Filistin Yüksek Güvenlik Komisyonu toplantısından, bu tehditten sonra ayrıldığını belirtti.Adını açıklamayan üst düzey İsrailli bir yetkili, Zinni'nin bu uyarısının Filistinliler'e yönelik olduğunu iddia ederek, "Amerika, Zinni'nin görevini baltalayan tarafın İsrail olmadığını çok iyi biliyor" dedi.

İntifada'nın yıldönümüFilistin'in Ramallah kentinde, binlerce Filistinli, 1987-1993 arasındaki 1. İntifada'nın başlamasının 14. yıldönümü nedeniyle önceki akşam bir gösteri yaptı. Gösterinin 13 Filistinli örgüt tarafından düzenlendiğini bildirdi. Filistinliler gösteride, Filistin yönetimine destek veren sloganlar attılar.Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreter Yardımcısı Abdülrahim Malluh, yaptığı konuşmada, 28 Eylül 2000'de başlayan ve şu ana kadar 1060 kişinin ölümüne yol açan 2. İntifada'nın sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Ramallah'ta bulunan Filistin Lideri Yaser Arafat, gösteriye katılmadı.

Saldırganlığın ikinci yüzü Öte yandan, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in büyük oğlu Uday'ın gazetesi Babil'in başyazısında, "Siyonistler tarafından Filistin halkı aleyhine devam eden terör ve saldırganlığın, Afgan halkına karşı başlatılan saldırganlığın ikinci yüzü olduğu" belirtildi. Gazete, "Irak'a uygulanan ambargonun devam etmesi, Amerikan yönetiminin her gün Irak'a düzenlediği hava saldırıları ve casuslar grubunu Irak'a geri döndürme isteğinin de aynı sebepler olduğunu" söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Picasso ve sanatçı duruşu

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa