11 Aralık 2001 03:00

Mersin'de afet hali

Günlerdir süren yağışlar nedeniyle sele teslim olan Mersin'de hasarlar giderilmeden yenileri ortaya çıkıyor. Büyük oranda halkın kendi çabalarıyla yaptığı tahliye ve onarım çalışmaları henüz tamamlanmadan yeni hasarlar ortaya çıkıyor.

Paylaş
Mersin'de afet haliYurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle halk zor günler geçiriyor. Mersin'de günlerdir süren yağışlar ve su baskınlarının yarattığı zarar giderilmeden yeni yağışların gelmesi durumun ciddiyetini artırıyor. Tarsus'ta Berdan Barajı'ndan, göl seviyesinin normale çekilmesi amacıyla su bırakılmaya devam ediliyor. Mersin Gazeteciler Cemiyeti, selden zarar görenler için giyecek yardımı kampanyası başlattı. Cemiyet Başkanı Nadir Sucularlı, toplanan giysileri tasnif ettikten sonra Adnan Menderes Bulvarı'ndaki merkezden, ihtiyaç belgesi alanlara dağıtacaklarını kaydetti.DYP Genel Sekreteri Ali Şevki Erek, Mersin'in sel felaketi nedeniyle, 'afet bölgesi ilan edilmesini' istedi.

İlçelerde tahribat ağırErdemli'de su basan evlerde tahliye çalışmaları sürerken ilçede içmesuyu ve elektrik konusunda ciddi sorun yaşanıyor. Çeşmeli, Kızkalesi, Arpaç, Tömük ve Kargıpınarı beldelerine içme suyu verilemediği, şebekenin büyük hasar gördüğü açıklandı. İlçede önceki gün yaşanan su baskını sırasında bir kız çocuğu Kargıcak deresine düşerek ölmüştü. Silifke'nin büyük bölümünde elektrik kesintileri yaşanırken okullar dün tatil edildi. 5 okulun bahçesi tamamen sular altında olduğu için buralarda tatilin uzatılması söz konusu. Taşımalı eğitime de çoğu yerde Ramazan Bayramı sonrasına kadar ara verildi. Mersin ve Antalya ile karayolu ulaşımı, tahribat ve su birikintileri nedeniyle güçlükle yapılabiliyor. Silifke-Gülnar karayolu ise 37. kilometresinin su ile kaplı olması nedeniyle kapalı ve 2-3 günden önce açılamayacağı bildiriliyor. Köylerle karayolu bağlantısı ise yok denecek durumda. Elektrik olmadığı ve telefonla irtibat kurulamadığı için durumun ne olduğu tam olarak bilinemiyor. Ancak 5 köprünün yıkıldığı, çok sayıda köprüde de önemli tahribat bulunduğu belirtiliyor. İlçede ayrıca 20'ye yakın küçükbaş hayvanın kayıp olduğu, 6 boş evin yıkıldığı, yaklaşık 1500 dönümü sera, 30 bin dönümü hububat olmak üzere 50 bin dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığı öğrenildi.

Anamur, Bozyazı, GülnarAnamur'da 21-25 Kasım arasındaki sel felaketi sonucu 1576 dekarlık tarım arazisi zarar gördü. Sel nedeniyle kapanan Ormanlık ve Güngören köylerinin yolları da halen açılamadı.Bozyazı'da sel felaketi sonucu şehir merkezindeki 116 ev ve işyeri su baskınına uğradı, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu hizmet binasında da zemin katları sular altında kaldı, yaklaşık 15 dönümlük sera alanında da küçük çaplı hasar meydana geldi.Gülnar'da aşırı yağışlardan dolayı merkezde 20, Köseçobanlı beldesinde 13, Büyükeceli beldesinde 4 olmak üzere toplam 37 ev ve işyerinde su baskını yaşandı. Akseki mahallesinde bulunan köprü çökerken, Gülnar-Ilısu köyü yolu kapandı.

Trakya'da yollar kapalıaAğır kış koşulları yurdun diğer bölgelerinde de yaşamı etkiliyor. Trakya'da kar yağışı ve soğuk havanın yarattığı olumsuz koşulların giderilmesi için çalışmalar sürüyor. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de 6 ilçe, 5 belde ve 329 köy yolu buzlanma ve kar birikmesi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Kar yağışı nedeniyle, okullar da tatil ediliyor. Çanakkale merkez ve ilçelerdeki tüm okullarda dün ve bugün eğitime ara verilirken, İstanbul'da okullar bir gün tatil edildi. Balıkesir'e bağlı Marmara Adası'nda ise, yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle okullar, 2 gün süre ile tatil edildi.
ÖNCEKİ HABER

'Hak ve özgürlükleri istiyoruz'

SONRAKİ HABER

Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa