Sanki iş kazası üretiyor

Neredeyse her hafta bir iş kazasının meydana geldiği Habaş'ta, geçtiğimiz günlerde de Şevket Taşa adlı bir işçi bacağını kaybetti.

Sanki iş kazası üretiyorÖzer AkdemirAliağa Bakırçay Havzası'nda kurulu Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri Anonim Şirketi'nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen iş kazasında kepçe operatörü olan çalışan Şevket Taşa adlı bir işçi bacağını kaybetti. 1800 işçinin çalıştığı ve Başaranlar'a ait Habaş'ta meydana gelen bu iş kazası ilk değil. Daha öncede sık sık iş kazalarının meydana geldiği fabrikada, patron 'tedbir' olarak bir kitapçık dağıttı. "İş güvencesi beyinde başlar" ve "Hedef sıfır iş kazası" sloganlarıyla hazırlanan el kitabının her satırında patron, iş kazalarının sorumluluğunu işçiye yüklüyor. Kazalar nedeniyle fabrikada zaman kaybı, üretim kaybı, maddi kayıpların meydana geldiğine sık sık vurgu yapılan kitapçıkta, patron hiçbir sorumluluk üstlenmiyor.

Maliyet artıyormuşEl kitabının girişinde "Toplam kalite yönetimine geçişin temel anahtarının biri olan işçi sağlığı ve güvenliliği, verimliliğin de önkoşuludur. Çünkü her iş kazası maliyetin artmasına, kalite düşüklüğüne, karışıklıklara, hoşnutsuzluklara ve zaman kaybına neden olmaktadır" ifadelerine yer veren patron, iş kazalarında yaşamını yitiren ve sakat kalan işçilerden hiç bahsedilmemiş.Yılda 100'den fazla işçinin iş kazası geçirdiği belirtilen kitapçıkta, kazaların yüzde 88'inin işçilerin bilgisizlik, dikkatsizlik gibi hatalarından kaynaklandığı iddia ediliyor ve bir kez daha işçiler suçlanıyor. Kitapçıkta ayrıca, "Fabrikamızın sizlere daha yüksek ücret ödeme imkânına sahip olmasını istiyorsanız iş kazası yapmamaya özen gösterin" denilerek, düşük ücret politikasının kaynağı olarak da işçilerin yaptığı kazalar gösterilmiş.

Üzülmeyin çünkü...Kazaların patrona ve işyerine verdiği zararların anlatıldığı bölümde, kazadan sonra işçiler arasında yaşanan heyecan ve panik nedeniyle işlerin bir süre aksadığı, bunun da zaman ve üretim kaybına neden olduğu belirtilmiş. İşçilerin kaza geçiren arkadaşlarına üzülmeleri, ya da kazanın nasıl meydana geldiğini öğrenmek istemeleri bile "zaman ve üretim kaybına yol açan" davranışlar olarak nitelendirilmiş.Habaş işçileri ise kazaların nedenleri arasında gösterilen tercübesizlik ve bilgisizliğin doğru olduğunu söylüyorlar. Ancak bunun da patrondan kaynaklandığını belirtiyorlar. Çünkü patron, işi bilen 4-5 yıllık işçileri ücretleri yüksek olduğu gerekçesiyle işten çıkarıyor.İş kazalarının sık sık yaşanmasında ağır çalışma koşullarının etkili olduğunu anlatan işçiler, günde 12-16 saat çalıştıklarını ifade ettiler. İşçiler, işyerinde örgütlü Türk Metal Sendikası'nın sorunlara karşı duyarsız olduğunu söylediler.
www.evrensel.net