09 Aralık 2001 22:00

'Varlık vergisi' sahnede

'Salkım Hanım'ın Taneleri' filmiyle tartışılan Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun, yine "Varlık Vergisi"ne değindiği "Kuzguncuklu Fazilet" adlı eseri, Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından müzikal olarak sahnelenecek.

Paylaş
'Varlık vergisi' sahnede"Salkım Hanımın Taneleri" isimli romanının sinema uyarlamasıyla son günlerde sıkça tartışılan Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun, yine "Varlık Vergisi"ne değindiği "Kuzguncuklu Fazilet" adlı eseri, Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından müzikal olarak sahnelenecek.Provaları süren ve yeni yılda sahnelenmesi planlanan müzikalin yönetmeni Turgay Kantürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu müzikali gerçekleştirmeye "Salkım Hanımın Taneleri" tartışmaları başlamadan çok önce geçen ağustos ayında karar verdiğini söyledi.Müzikalde, tiyatro oyuncularının yanı sıra Türkiye'de ilk olarak 12 kişilik orkestranın ve 20'den fazla dans edip şarkı söyleyecek profesyonel sanatçının bulunacağını anlatan Kantürk, "Salkım Hanım'la ilgili tartışmaların oyunumuzu olumlu ya da olumsuz etkilemesi beni çok fazla ilgilendirmiyor açıkçası. Beni, işimizi iyi yapmak ilgilendiriyor" dedi."Hikâyeyi bugünün gerçekleriyle örtüşür şekilde yorumlamaya özen gösterdiğini" dile getiren Kantürk, Varlık Vergisi benzeri uygulamaların aslında bugün de değişik şekillerde bulunduğunu savundu.Kantürk, şöyle devam etti: "Amacım, bir dönemi anlatırken günümüz yaşamına da gönderme yapmak. Günümüzde de insanlar aslında varlık vergisi ödüyorlar. Elimize gelen her türlü faturada, elektrik, telefon, cep telefonu, maaş kesintilerinde, binlerce bilmediğimiz vergi ödüyoruz. Devletin vatandaşın cebinden elini çekmediğini ve verginin vatandaş üzerindeki baskıcı rolünü göstermeye çalıştım." Kantürk, "Salkım Hanımın Taneleri" filmine ilişkin tartışmalarla ilgili olarak da, "Sanat yoluyla bir kez daha bir konunun tartışılarak sonuç çıkarılmasının, Türkiye için olumlu bir şey olduğu düşüncesindeyim. Ama tartışmanın hangi tarafındasınız derseniz, tabii ki sanatın yanında yer alıyorum" diye konuştu.

Asutay'ın görüşü Müzikalin baş karakteri "namuslu devlet memuru Nizami"yi canlandıran Üstün Asutay da 40 yıllık tiyatro yaşamına nokta koymaya kesin kararlı olduğu bir dönemde hikâyeyi görünce, rolü kabul ettiğini belirtti. Asutay, "Kuzguncuklu Fazilet"in halka önemli mesajlar verecek nitelikte olduğunu söyledi.Çok titiz bir şekilde hazırlandıkları müzikalin sahnelenmeye başlandığında büyük ilgi göreceğini anlatan Asutay, şunları kaydetti: "Teknik bakımdan çok iyi bir oyun. Mükemmel bir şey çıkarıyoruz. Oyuna ilişkin bir tartışma çıkmasından korkmuyorum, çünkü eleştirilecek bir tarafı yok. Evet Salkım Hanımın Taneleri'nden dolayı bir gerginlik var. Ama bu tartışmalardan çok önce bu rolü kabul ettim ve şimdi de ederdim. Ben bu tartışmayı pek tasvip etmiyorum. Tartışmaların izleyiciye faydası olacaktır tabii. Olmasaydı siz gelir miydiniz? Telefon eden edene..."Yaklaşık 50 kişilik oyuncu kadrosuna sahip müzikalin müziklerini Melih Kibar, koreografisini de Selçuk Borak hazırlıyor.Daha önce Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği ve 1940'lı yıllarda uygulamaya konulan "Varlık Vergisi ile başlayan sosyal-siyasal yozlaşmanın" ele alındığı "Kuzguncuklu Fazilet", İstanbullu sanatseverlerle ilk kez buluşacak.
ÖNCEKİ HABER

İşkence gördüğünü söylersen belki!

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa