08 Aralık 2001 03:00

IMF'ye öncelikli ödevler listesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri Ankara'da denetimdeyken, hükümet IMF'ye sunmak üzere "Öncelikle Yapılacak Eylemler (Prior Actions)" listesini hazırlıyor.

Paylaş
IMF'ye öncelikli ödevler listesiUluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri, Ankara'da denetimini sürdürürken Hükümet IMF'ye sunmak üzere "Öncelikle Yapılacak Eylemler (Prior Actions)" listesi hazırlıklarını sürdürüyor. IMF ile yapılan her yeni düzenlemede yer alması gereken "Öncelikle Yapılacak Eylemler", IMF heyetiyle yapılacak görüşmenin ardından kesinlik kazanacak.Öncelikle Yapılacak Eylemler çerçevesinde, "yapısal reformlar"ın gerçekleştirilme takvimi belirleniyor.Yatırım ortamının düzenlenmesinden, kamudaki etkinliğini artırmaya kadar tüm yapısal önlemlerin yer aldığı eylemler çerçevesinde, kamu bankalarının yeniden yapılandırılması için de bir takvim belirleniyor. Yapısal reformların gerçekleştirilme takvimi, ocak ayında, IMF İcra Direktörleri Kurulu'na sunulacak yeni niyet mektubunda yer alacak. IMF, yeni bir düzenleme öncesinde, ilgili ülkeden, kısa sürede yapılması gereken ve anahtar performans kriteri niteliğinde olan "eylemler" listesi hazırlayarak uygulamaya koymasını istiyor. IMF'nin, Öncelikle Yapılacak Eylemler'in, 2002'nin ilk altı ayı içinde uygulamaya geçirilmesini istediği vurgulanıyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Çocuklarını destekleyen velilere saldırıTrakya Üniversitesi (TÜ)'nde düzenledikleri YÖK'Ü protesto eylemlerinden dolayı üniversite yönetimince haklarında soruşturma açılan 46 öğrenciye destek vermek amacıyla gelen aileler üniversite içersine alınmadılar. Aileler ve öğrenciler, özel güvenlik birimi elemanlarının saldırısına uğradı. Öğrenci aileleri, Ayşekadın Yerleşkesi'nde Rektör Yardımcısı Cem Ece tarafından savunmaları alınan çocuklarına destek vermek amacıyla dün Edirne'ye geldi. Aileler, özel güvenlik birimleri tarafından kampüse alınmadı. Ailelerin içeriye girmesini sağlamaya çalışan öğrencilere saldıran özel güvenlik birimi elemanları, birçok öğrencinin yaralanmasına neden oldu. İzmir'den gelen, fakat yerleşkeye giremeyen anne Fatma Erdem, çocuğunun yanında olmak istediğini ve ziyaret amacıyla geldiğini söyledi. Kapıdaki görevlilerin engellemesi ve saldırısı ile karşılaştıklarını dile getiren Erdem, sonuna kadar öğrencilerin eylemine desteğini sürdüreceğini vurguladı. İstanbul'dan gelen Latife Sezer de, çocuklarının savunmalarının alınmasına ve kendilerine yapılan saldırıya tepki gösterdi. TÜ öğrencileri de arkadaşlarının savunmalarının alınmasına karşı çıkarak, oturma eylemi yaptılar.

Rektör diretiyorTÜ Rektörü Prof. Dr. Osman İnci ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, 46 öğrenci hakkında, YÖK'ü protesto ettikleri için soruşturma açıldığını belirterek, dün savunmaların alındığını ve işlemlere son verilmeyeceğini söyledi. Savunmanın selameti açısından velilerin yerleşkeye girmesine izin verilmediğini ileri süren Rektör İnci, velilerin, güvenlik görevlileriyle tehdide varacak şekilde tartışma başlattıklarını iddia etti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yoksulluğun sosyal boyutu görülmüyor

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa