08 Aralık 2001 03:00

'Lüleburgaz'dan Ankara'ya

   ses vereceğiz'

Paylaş
'Lüleburgaz'dan Ankara'ya ses vereceğiz'Bülent Falakaoğlu"Bana ne demek olmaz. Bu ülkenin bağımsızlığı için can verenler bana ne dememiş. Şimdi IMF'nin dediğini yapar olmuşuz. Bağımsızlık hak getire. Bana ne diyebilir miyiz? Hangi üretici bana ne diyecek kadar rahat ve çocuklarının geleceğinin güvencede olduğunu söyleyebilecek kadar paralı." Bugün Lüleburgaz'da miting düzenleyecek olan Türkiye Üretici Köylü Sendikası (Tür Köy-Sen) Örgütlenme Sekreteri İsmet Patron'un kahvelerde yaptığı konuşmalarda sarf ettiği bu sözlere olumlu yanıt verebilen üretici yok. Onlarca köyde bu sözlere alkışlarla cevap veren üreticiler ise, bugün Lüleburgaz'dan Ankara'ya taleplerini haykırmaya hazır olduklarını dile getiriyor. Köylerin dışında ziyaret edilen kamu emekçilerinin sendikaları eyleme destek vereceklerini, üreticilerin sorunlarını kendi sorunlarının dışında görmediklerini kaydederken, diğer üretici kurumları da kendi üye, delege ve yöneticilerinin de içinde yer aldığı üretici sendikasının mitingine katılım çağrısı yaptıklarını belirtiyorlar.

Başkanlardan destekOnlarca köyün yanı sıra özellikle geçimini tarımla sağlayan belde belediyelerini ziyaret ederek belediye araçlarının miting günü üreticilere tahsis edilmesini isteyen Tür Köy-Sen'liler, başkanlardan olumlu yanıt aldı. Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü Karaman, kendi beldelerinde birkaç fabrika bulunmasına rağmen ekonomilerinin can damarının tarım olduğunu, bu nedenle üreticinin sorunlarını görmezden gelemeyeceğini kaydetti. Karaman, beldelerinin topraklarının terk edilmesine razı olamayacaklarını, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi için mücadele verilmesi gerektiğini belirtti. Kendisinin veteriner hekim olarak, Konya Ovası kadar bir yüz ölçümü olan Hollanda'nın Türkiye'nin 5 katı hayvansal ürün üretmesini ve Türkiye'nin bu ülkeden ürün ithal etmesini kabullenemediğini ifade eden Başkan Karaman, hayvansal üretime yönelik de ıslah çalışmalarının başlatılması gerektiğini kaydetti. Araç tahsis etmenin dışında üreticilerden gelecek olan tüm taleplere açık olduğunu vurguladı.Ahmetbey Belediye Başkanı Ünal Kaymaz da üreticilerin gerçek anlamda bir örgütü olmadığını, Ziraat Odaları'nın yetkilerinin buna izin vermediğini kaydederek şu ifadelerde bulundu: "Üreticiye çiftçi belgesi vermekle, onu da zaten parayla veriyorlar, üretici örgütü olunmaz. Sendika gibi bir çalışmanın tüm üreticileri çatısı altında toplayarak başarılı olması için elimizden geleni yapmaya hazırız."

Üyelerimiz katılacakYağlı Tohumlar, Pankobirlik, Ziraat Odaları ve benzeri tüm üretici kuruluşlarının birbirini tamamlaması gerektiğini ve dayanışma içerisinde olması gerektiğini ifade eden Kırklareli Ziraat Odaları Başkanı Necmi Koyuncu, üretici sendikasının girişimlerini desteklediklerini ve kendilerine karşı bir örgüt olarak görmediklerini kaydetti. Mitinge genel merkezlerinin kararı gereği pankart açıp katılamayacaklarını söyleyen Koyuncu, üyelerine mitinge katılmaları için çağrı yapacaklarını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çiftçi hapis sırasında

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa