08 Aralık 2001 03:00

Taliban Kandahar'ı teslim etti

Taliban askerleri, silahlarını bölgedeki kabile liderlerine teslim ederek son kaleleri Kandahar'dan çekildi. Bu uzlaşma, ülke içindeki güç odakları arasında yeni çelişkilerin su yüzüne çıkmasına yol açtı.

Paylaş
Taliban Kandahar'ı teslim ettiTaliban yönetimi, Kandahar'ı terk etmeye başladı. Taliban'a yakın Afgan İslam Ajansı AIP, Taliban'ın Kandahar'daki denetiminin artık sona erdiğini bildirdi. AIP'nin haberine göre, kentin yönetiminden sorumlu bir yerel komisyon kuruldu ve bu komisyon göreve başladı. Komisyon üyesi Hacı Beşir Ahmed, "Taliban'ın silah bırakarak Kandahar'ı teslim ettiğini" söyledi.Almanya'nın Bonn kentinde yapılan konferansta oluşturulan geçici Afganistan'da yeni oluşturulan geçici hükümetin başkanı Hamid Karzai, Kandahar'ın tesliminin, Taliban rejiminin nihayet sona erdiğini gösterdiğini söyledi. Uydu telefonuyla açıklama yapan Karzai, Taliban'ın "bundan sonra Afganistan'ın hiçbir yerinde olmayacağını" söyledi. Yeni başbakan, Taliban liderlerini ve yabancı taraftarlarını da "uluslararası adalete teslim edeceğini" ileri sürdü. Karzai, Taliban'a af ilan edilmesine rağmen, bu örgütün üst düzey liderleri ve Usame Bin Ladin önderliğindeki El Kaide örgütü üyelerinin yargılanmaktan kaçamayacaklarını söyledi. Karzai, ayrıca Taliban'ın nerede olduğu bilinmeyen lideri Molla Muhammed Ömer'in görüldüğü yerde tutuklanacağını belirtti. Hamid Karzai, Kandahar'a girmeye başladıklarını bildirdi.

Huzursuzluk başladıKarzai, Kandahar içinde bazı bölgelerde kargaşa olduğunu da doğruladı. Nitekim Kandahar'ın eski valisi Gül Ağa Şerzai'nin sözcüsü Halid Peştun, Karzai'nin kabul ettiği Kandahar'ın teslim edilmesi anlaşmasının temel olarak hatalı olduğunu ve kargaşaya yol açacağını söyledi. Peştun, "Hamid Karzai, yeni başbakan, yeni lider, Kandahar'da kendi kendine çok çok hatalı bir karar aldı. Büyüklere ya da başka birine danışmadı" dedi.

ABD kaygılıABD Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld, ülkesinin, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in serbest kalmasına izin verecek bir "Kandahar teslim anlaşmasını" kabul etmeyeceklerini söyledi.Rumsfeld, Ömer ile Taliban karşıtı güçler arasında yapılan görüşmelerde, Ömer'in Kandahar'ı teslimi karşılığında özgür olacağı yönünde haberler geldiğinin hatırlatılması üzerine, ABD'nin bu konudaki kesin görüşünü Kuzey İttifakı güçlerine açık bir şekilde ilettiğini belirtti. Rumsfeld, ABD'nin Kuzey İttifakı güçlerine, Afganistan'ın güneyinde aralarında Taliban mevzilerinin bombalanması, silah ve danışman sağlanması ve Amerikan özel kuvvetlerinin İttifak güçlerine savaşırken yardım etmesi gibi bazı yardımlarda bulunduğunu da belirtti.Donald Rumsfeld, daha önce yaptığı açıklamada, Molla Ömer'in geçmişte yaptığı açıklamalarda ölmeden ele geçirilemeyeceği yönünde açıklamaları olduğunu ve bu yüzden Taliban liderinin teslim olacağını sanmadığını, amaçlarının Taliban ve El Kaide örgütünün üst düzey yetkililerinin terörist eylemlere devam etmelerini engellemek ve onları adaletin önüne çıkarmak olduğunu söylemişti.

Tora Bora boş çıktıTaliban karşıtı güçler, Usame Bin Ladin'in ana üssünün bulunduğu öne sürülen Tora Bora'yı ele geçirdiler. Kuzey İttifakı sözcüsü Muhammed Habil, "Tora Bora'da Usame bin Ladin'in son ve ana üssü ele geçirildi" diyerek, Hazret Ali komutasındaki askerlerinin mağaralar dahil Tora Bora'nın hemen hemen tümünü aldığını açıkladı. Habil, bölgede Arap savaşçıların ailelerinin çeşitli silah ve araçlarla ele geçirildiğini, ancak Bin Ladin'in izine rastlanmadığını söyledi. Habil, çatışma sırasında Usame Bin Ladin'in Tora Bora'da olmadığını kaydetti.Afganistan'ın güney batısındaki Helmand eyaletinde de Taliban savaşçılar, silahlarını teslim ettiler.

Helikopter düştüAmerikan Deniz Piyadeleri'nin, önceki gece Kandahar yakınlarında Taliban yanlılarını öldürdüğü bildirildi. Bu saldırı, 25 Kasım'da üsse yerleşen askerlerinin düzenlediği ilk kara saldırısydı. Öte yandan, ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait bir helikopterin Afganistan'ın güneyindeki ABD'ye ait bir havaalanı yakınında düşerek alev alması sonucu iki deniz piyadesinin yaralandığı bildirildi. Deniz Kuvvetleri'nden kaptan Stewart Upton, UH-1N Huey tipi helikopterin Afganistan'daki Camp Rhino hava üssünde düşmesi üzerine soruşturma başlatıldığını, belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Bombardıman yeniden başladı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa