Antep'te provokasyon sürüyor

Gaziantep Üniversitesi öğrencileri üzerindeki baskılar devam ediyor. Günlerdir polis baskınları gerçekleştirildiği ve 2 öğrencinin ülkücülerce dövüldüğü öğrenildi.

Antep'te provokasyon sürüyorGaziantep Üniversitesi öğrencileri üzerindeki baskılar devam ediyor. Geçtiğimiz salı gününden bu yana gerçekleşen ev baskınları sırasında yeni gözaltıların yaşandığı belirtilirken, fakültelere bağlı kafeteryaların polisçe basıldığı ve çarşamba akşamı sınavdan çıkan 2 öğrencinin ülkücülerce dövüldüğü öğrenildi. Saldırıların ardından TMŞ ekipleri tarafından gözaltına alınan öğrenciler için 4 günlük ek gözaltı süresi daha istenirken, öğrenciler hakkında herhangi bir bilgi alınamadığı belirtiliyor.Dün Eğitim-Sen Antep Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyen KESK, TÜMTİS, Genel-İş 1 No'lu Şube, CHP ve Atatürkçü Düşünce Derneği öğrencilere yapılan saldırıyı protesto etti. KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Bozgeyik, saldırıların; parasız, demokratik üniversite isteyen öğrencileri engellemeye yönelik olduğunu kaydetti. Bu olayların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyen Bozgeyik, yakın bir zamanda rektörle görüşeceklerini duyurdu. Rektörlüğün olaylara tarafsız yaklaşması gerektiğini, mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini aktaran Bozgeyik, "Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın" diye konuştu.

Can güvenliği yokGÜ Rektörü İ. Hüseyin Filiz'in hafta boyunca devam eden, adam kaçırma, ölüm tehdidi ve saldırı olaylarına sessiz kalması, öğrencilerin tepkisine neden oluyor.GÜ öğrencileri yaptıkları yazılı açıklamada, bu tür olayların daha önce de yaşandığını ve Ümit Cihan Tarho, Kenan Mak gibi öğrencilerin yaşamlarını yitirmeleri ile sonuçlandığını vurguladı. Açıklamada, bu olayların polise ve savcılığa yansımasına rağmen herhangi bir önlem alınmaması eleştirilirken, okulda can güvenliğinin olmadığı, eğitim hakkının engellendiği vurgulandı.

Eğitim hakkına saldırıÖğrenciler yaptıkları açıklamada; "Yaşanan bu gelişmeler, bazı yerel yayın organlarının yansıttığı gibi gruplar arası bir çatışma değil, öğrencilerin eğitim hakkına yapılan bir saldırıdır. Öyle ki, bilimsellikten uzaklaştırılan eğitimin özelleştirilerek paralı hale getirilmeye çalışıldığı bir dönemde gelişen bu olaylar parasız, bilimsel, demokratik eğitim isteyen üniversite öğrencilerinin istediği yönde değildir" dediler.
www.evrensel.net