İç çatışma provası

Filistin yönetimi üzerindeki baskı, ilk meyvesini verdi. Hamas lideri Şeyh Yasin'i tutuklamak isteyen Filistinli polisler, Gazze'de Hamas taraftarları ile çatıştı.

İç çatışma provasıABD ve İsrail'in ortak baskısı, Filistin'i bir iç savaş tehlikesiyle yüz yüze bırakıyor. İsrail'in, Filistin lideri Yaser Arafat'ın eline 36 kişilik bir "kara liste" vermesi ve listedeki Filistinlilerin tutuklanması için süre tanımasının ardından, işgal altındaki topraklarda gerginlik hızla tırmandı. İsrail'in "korkulanı yaparak" tutuklanan kişilerin bulunduğu cezaevlerini bombalaması durumunda, Filistinli örgütler birbirleriyle karşı karşıya kalmış olacak.

Yasin göz hapsindeFilistin yönetimi, İran yanlısı İslami Cihad ve Hamas örgütlerine üye çok sayıda kişiyi gözaltına aldıktan sonra, önceki gece Hamas liderliğine yöneldi. Örgütün "ruhani lideri" kabul edilen Şeyh Ahmed Yasin'i tutuklamak üzere Gazze'deki evini kuşatan Filistin polisi, Hamas taraftarlarıyla çatıştı. 1000'e yakın Hamas taraftarının polisi püskürtmesinin ardından, Filistin Yönetimi, Şeyh Yasin'i "evinde göz hapsine almak" ile yetinmek zorunda kaldı.

Polis bir kişiyi öldürdüGörgü tanıkları, Gazze'de Yasin'in göz hapsine alındığı evinin önünde toplanan yaklaşık 1000 Hamas yandaşının polis araçlarına, polislere taş attıklarını ve bir aracı da yaktıklarını bildirdi. Hamas üyeleriyle Filistin polisi arasındaki gerginliğin birkaç saat sürdüğü, bu sırada her iki taraftan da havaya ateş açıldığı belirtildi. Bu sırada bir kişi, vurularak öldürüldü. Ölen kişinin akrabaları, 21 yaşındaki Muhammed Selmi'nin, sırtından vurulduğunu söylediler. Selmi'nin Filistin polisi tarafından öldürüldüğü belirtildi.Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin'de bir iç çatışmanın önlenmesi için göz hapsine alınan Yasin'in serbest bırakılmasını istedi. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, "Amerika ve İsrail'in emirlerini yerine getirmenin, İsrail saldırısına karşı Filistin halkının birliğini tehlikeye attığı" uyarısında bulunuldu.

200 kişi gözaltındaFilistin güvenlik yetkilileri, İsrail'de pazar günü başlayan intihar saldırılarından bu yana 200 Hamas ve İslami Cihad üyesini "topladıklarını", önceki gece bazı kişileri tutukladıklarını açıkladı. İsrail ise, yapılanların "yeterli olmadığı" görüşünde. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Noam Katz, yaptığı açıklamada, "Şu an için Yaser Arafat hiçbir şey yapmadı. Azıcık bile çaba göstermedi. Tutuklamalar sadece göz boyamak için" ifadelerini kullandı. İslami Cihad Filistin polisinin örgüt üyelerini tutuklamasına sert tepki gösterdi. Örgüt, yayımladığı bildiriyle, saldırılarını Filistin polisine yöneltebileceğini açıkladı.

İsrail sıkıştırıyorArafat'ın "zaman" talep etmesinin ardından, İsrail'in, operasyonlar için tanıdığı 12 saati uzattığı bildirildi. Filistinli bir yetkili, bu sürenin Filistin Yönetimi'nin alacağı kararlara bağlı olacağını, "ancak her durumda bu sürenin 12 saatten fazla olduğunu" söyledi.

Cezaevleri vurulabilirHa'aretz gazetesinde dün yayınlanan bir analizde, Filistin yönetiminin korkusunun, İsrail'in cezaevlerini bombalaması olduğu dile getirildi. Danny Rubinstein imzalı analizde, Hamas ve İslami Cihad üyelerinin bulunduğu cezaevlerinin bombalanmasının, Arafat'ı çok güç durumda bırakacağı kaydedildi. Rubinstein, böylesi bir gelişmenin, Yaser Arafat'ın arkasındaki halk desteğini de büyük ölçüde azaltacağını ve Arafat'ın, "İsrail ve ABD'nin uşağı" olarak görülmeye başlanacağını dile getirdi. Filistin yönetimi, Nablus'ta bir cezaevinde tutulan Hamas üyelerini, bilinmeyen "güvenli" bir yere nakletti. İsrail, daha önce, Hamas yöneticilerinden Ebu Hanud'u öldürmek için, eski Nablus cezaevini bombalamıştı. Bu arada İsrail tankları, Gazze Şeridi'nde özerk Filistin topraklarına girdi. Beyt Lahya kasabası yakınlarından Filistin topraklarına bir kilometre kadar girdiler.
www.evrensel.net