05 Aralık 2001 22:00

Sözler hayata geçmiyor

1 Aralık öncesi Diyarbakır'da oluşan olumlu hava yerini eleştirilere bıraktı. Diyarbakır Emek Platformu'nun 1 Aralık'ta sadece yazılı açıklama yapması eleştirildi.

Paylaş
Sözler hayata geçmiyorŞerif Karataş1 Aralık'ta Emek Platformu'nun ülkenin birçok yerinde miting ve kitlesel basın açıklamaları eylemleri yapmasına karşın Diyarbakır'da sadece yazılı açıklama yapılması tartışmalara neden oldu. Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun 1 Aralık öncesi Diyarbakır'da yaptığı toplantı olumlu geçmiş ancak, bu 1 Aralık'a yansımamıştı. Diyarbakır Emek Platformu'nun yazılı açıklama ile yetinmesini bazı sendikalar OHAL yasağıyla açıklarken, kimi sendikacılar ise yazılı açıklamanın dışında başka etkinlikler de yapılabileceğini belirttiler.

Eksiklik yaşandıTes-İş Diyarbakır 2 No'lu Şube Başkanı Kemal Akgül, yasağa rağmen 1 Aralık'ta alana çıkılması gerektiğini söyledi. 1 Aralık'ta yaşanan eksikliğin en başta işçi sendikaları ve Türk-İş 7. Bölgede olduğunu belirten Akgül, "Diyarbakır'da işleri lafta yapıyoruz. Pratikte bir şey yok. İşçi kitlesi haklı olarak yarın hepimizden ve genel merkezlerimizden hesap soracak" dedi. Sendikacıların çuvaldızı kendilerine batırmaları gerektiğini kaydeden Akgül, hükümetin Türk-İş'in alanlara çıkmasından çekindiğini belirterek, Türk-İş'in ciddi bir tavır takınması durumunda hükümetin geri adım atacağını söyledi.

Türk-İş gücünü göstermeliDiyarbakır Yol-İş 2 No'lu Şube Başkanı Fesih Ay da, OHAL yasağından dolayı mitinge izin verilmediğini belirtti. OHAL'in kalkması gerektiğini belirten Ay, OHAL'in sadece dört ilde sürdüğünü ifade ederek, OHAL kapsamında olan illere, ekonomik ve kalkınma anlamında destek verilmesi gerektiğini kaydetti. Bölgede işsizliğin giderek büyüdüğünü söyleyen Ay, mitingin yasaklanmasına karşın, basın açıklamasına izin verilebileceğini ifade etti. Ay, hükümetin 1 Aralık'tan gereken mesajı çıkarması gerektiğini belirterek,"Hükümetin gereken mesajı çıkarmaması durumunda Bayram Meral'in de dediği gibi 'Bütün şubeler bütün işçiler hazır' olur. Türk-İş'in aldığı kararlar bizi ilgilendirir. Ankara'dan haber bekliyoruz" dedi.

Platforma eleştiriDiyarbakır'daki miting başvurusunun jet hızıyla yasaklandığını dile getiren Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Hayrettin Altun ise, mitinge getirilen yasağı protesto etmek için Diyarbakır Emek Platformu'nun bir şey yapmadığını söyledi. Altun, ülkenin diğer yerlerindeki emek ve demokrasi güçlerinin yönlerini OHAL'e çevirmelerini de istediklerini ettiklerini kaydetti. Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun Diyarbakır'daki toplantısında söylediği sözlerin arkasında durmalarını isteyen Altun, işçi ve memurların ülke genelinde şartelleri indirmesi gerektiğini söyledi. Altun, 1 Aralık'ta ülke genelinde yapılan eylemlerin gün boyu sürmesi gereken eylemler olduğunu belirtti. 'Görevimizi yaptık, geçiştirdik' tarzının 1 Aralık'ta yine yaşandığını belirten Altun, bu tarzın değişmesi gerektiğini kaydetti. Altun, yapılan mitinglerde kararın olmasına karşın OHAL yasaklarına karşın Türkiye genelinde bir protestonun olmamasının kaygı verici olduğunu belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Bu kez DGM restleşmesi

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa