05 Aralık 2001 22:00

Powell ne istediyse aldı

ABD Dışişleri Bakanı Powell, Türkiye'den memnun ayrıldı. Sezer, Ecevit ve Dışişleri Bakanı Cem ile görüşen Powell, burada dahi Irak'ı tehdit etti.

Paylaş
Powell ne istediyse aldıABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, bir günlük Ankara ziyaretini istediği sonuçları elde ederek tamamladı. Powell, Türkiye makamlarıyla yaptığı görüşmelerde Irak, Afganistan, Ermenistan-Azerbaycan sorunları, "terörizme karşı mücadele", Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Kıbrıs konularını gündeme getirdi ve Türkiye'nin özellikle 11 Eylül'den sonra ABD'ye sunduğu "kayıtsız şartsız" desteği perçinledi. Powell'ın dünkü programı sabah Anıtkabir'i ziyaretle başladı. Powell, Anıtkabir Defteri'ni imzaladıktan sonra buradan ayrılarak, Dışişleri Konutu'na geçti. Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir süre görüşen Powell, daha sonra Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildi. Ecevit, Powell'ı makam katının mervidenlerinde karşıladı. Başbakan Ecevit ile ABD Dışişleri Bakanı'nın yaklaşık 40 dakika süren görüşmesine, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ABD Ankara Büyükelçisi Robert Pearson da eşlik etti. Başbakanlık'tan sıkı güvenlik önlemleri altında Çankaya'ya çıkan Powell, burada da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü. Öğleden sonra, iki ülkenin dışişleri bakanlarının ortak basın açıklamasında ise, Powell'ın Ankara ziyareti hakkında daha ayrıntılı açıklamalar yapıldı. İngilizce yapılan açıklamaları kalabalık bir gazeteci topluluğu izledi. Açıklama boyunca sürekli gülümseyen Cem, Türkiye'nin 11 Eylül'ün ardından ABD'yi desteklediğini yineleyerek, bu mücadelenin "zaferle" sonuçlanacağını söyledi. Türkiye ile ABD'nin çıkar ve endişelerinin birbirine paralel olduğunu savunan Cem, Türkiye'nin coğrafi açıdan ABD için büyük önem taşıdığını ifade etti. Görüşmede Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya enerji kaynakları gibi konuları ele aldıklarını söyleyen Cem, "terörle mücadele kampanyası" hakkındaki, "Biz ABD'ye bu küresel kampanyanın lideri olarak destek veriyoruz" sözleriyle de Türkiye'nin ABD'ye sunduğu kayıtsız şartsız desteğin sürdüğünü ifade etti. Cem, bununla da yetinmeyerek, "Tüm ülkelerin terörizmle mücadele konusunda BM kararları çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesini ve bunları ciddiyetle ele almalarını bekliyoruz" diye konuştu. Cem, Türkiye'nin Afganistan'da da "çok önemli bir rol oynayacağını" savundu. Cem ayrıca, IMF kredileriyle ilgili olarak ABD yönetimine bir kez daha teşekkür ederken, hükümetinin başka ekonomik talepleri olduğunu da hatırlattı.

Irak tehdit edildiPowell ise, "Gelecekte, geçmişten olduğundan çok daha yakın ilişkeler içinde olacağızımıza inanıyorum" dedikten sonra, görüşülen konular hakkında Cem'in söylediklerini onayladı. Powell, sözlerini sürdürürken, "kitle imha silahlarına izin vermekle" suçladığı Irak'ı yeniden tehdit etmekten de geri durmadı: "Irak, kitle imha silahları üreten bir ülke. Bu silahların kullanılmasını engellemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Çünkü bu, bölge ve bütün dünya için büyük bir tehlike yaratıyor. Ayrıca yıllardan beri Irak'ın terörizme destek verdiğini biliyoruz. Bütün bunlar bizi endişelendirmeye devam ediyor." Irak konusunda Türkiye'den bir talepleri olmadığını söyleyen ABD'li bakan, "henüz" kaydını düşmeyi de ihmal etmedi: "Türkiye'den ne bekleneceği konusuna bakacak olursak, henüz bu konu masaya yatırılmadı. Türkiye'den herhangi bir talebimiz olmadı. Çünkü Irak konusunda biz henüz bir karara varmış durumda değiliz."Cem'in de, Irak'a saldırıya açık kapı bırakması dikkat çekti. Irak'ın BM kararlarına uyması gerektiğini savunan Cem, "Ancak hiçbir ülke komşu ülkelerinde sorun yaşandığını görmek istemez. Hükümetimizin bu konudaki bakışı bu şekildedir" dedi.

Kritik yemekOrtak açıklamanın ardından gerçekleşen yemekli toplantıda ise ABD Dışişleri Bakanı'na, Türkiye'nin ABD'ye olan kredili askeri satış borç faizlerinin silinmesi isteği iletildi. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da katıldığı yemekte, Afganistan ve Irak konuları da konuşuldu. Powell'a, Türkiye'nin Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasındaki "her türlü askeri ve siyasi desteğinin devam edeceği" anlatılırken, Irak konusunda "hassasiyetlerini" belirten Türkiye yetkilileri, muhtemel bir saldırıya "karşı görüş" bildirmedi. Powell-Ecevit görüşmesinde de Afganistan, Kafkasya'daki sorunlar, AGSP, Irak ve "terörle mücadele" konularının ele alındığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Başbakan Ecevit Powell'a "terörle mücadele" konusunda verilen tam desteği bir kez daha dile getirdikten sonra, IMF tarafından verilmekte olan krediler konusunda teşekkür etti ve ABD'li şirketlerin Türkiye'de yatırım yapması için ABD yönetiminden destek talep etti. Ecevit'in, ABD tarafından Irak'a düzenlenecek muhtemel bir saldırı konusundaki kaygılarını ise Powell, "henüz ABD'nin böyle bir kararının olmadığını ve basında çıkan haberlerin yanlış olduğunu" söyleyerek geçiştirdi. Hükümetin Powell'a "ekonomik alanda ABD'den beklentilerini içeren bir rapor sunduğu", raporda tekstil kotalarının kaldırılmasının talep edildiği de gelen haberler arasında. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre de, Cumhurbaşkanı Sezer Powell ile görüşmesinde, "Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ilişkinin Güneydoğu Avrupa'dan Afganistan'a uzanan geniş bir coğrafyada temel öneme sahip olduğunu vurguladı." Ayrıca Sezer, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin "stratejik ortaklığa uygun düzeye" çıkarılması dileğini ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

Ülkeyi dümdüz ediyorlar

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa