04 Aralık 2001 22:00

Yüz yüze görüşme dönemi

Denktaş'ın BM gözetimindeki dolaylı görüşmelerden çekilmesiyle kesilen Kıbrıs görüşmeleri dün yine başladı.

Paylaş
Yüz yüze görüşme dönemiKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın girişimiyle 4 yıl aradan sonra dün Lefkoşa'da ara bölgede bir araya gelen Denktaş ve Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, 2002'de Ocak ayı ortalarında, önkoşulsuz yüz yüze görüşme yapmak üzere anlaştı. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun da not tutmak amacıyla katıldığı Denktaş-Klerides görüşmesi, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. De Soto, görüşmeden sonra, liderler adına ortak yazılı bir açıklama okudu.

BM gözetimindeAçıklamada, liderlerin ocak ayı ortalarında, önkoşulsuz yüz yüze görüşmeyi kabul ettiklerini belirten De Soto, bu görüşmenin BM gözetimi altında yapılacağını ve kapsamlı bir çözüme ulaşılana kadar görüşmelerin iyi niyet çervesinde devam edeceğini bildirdi.Basın mensuplarına da dağıtılan yazılı açıklamada, şunlar kaydediliyor: "BM Genel Sekreteri, iyi niyet görevi çervesinde iki lideri doğrudan görüşmelere davet eder. Bu görüşmeler Kıbrıs'ta ocak ayının ortalarında, BM gözetimi altında, herhangi bir önkoşul olmadan yapılacak ve tüm konular masaya getirilecek. Kapsamlı bir çözüme ulaşılana kadar görüşmeler iyi niyet çerçevesinde devam edecek. Her konu üzerinde uzlaşılana kadar hiçbir şey üzerinde anlaşılmış değildir." Alvaro De Soto'nun, yağmur altında yaptığı açıklamanın ardından, Denktaş ve Klerides, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

200 gazeteci izlediGörüşme, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Zbigniew Wlosowicz'in Uluslararası Lefkoşa Havaalanı yakınındaki ikametgâhında yapıldı. Görüşmeye 15 dakika kadar önce, De Soto geldi ve gazetecilerin ısrarlı sorularını yanıtlamaktan kaçındı. Görüşmeden beş dakika önce gelen Klerides de soruları cevaplamadı. Denktaş ise tam görüşme saatinde geldi. Denktaş'a, Müsteşarı Ergun Olgun eşlik etti. Denktaş ve Klerides, bina içinden birlikte dışarı çıkarak basın mensuplarına görüntü verdikten sonra baş başa görüşmeye çekildiler. Görüşmeyi, Türk ve Rum tarafından 200'ün üzerinde basın mensubu izledi.

Ecevit ve Sezer sevindiBaşbakan Bülent Ecevit, Denktaş ile Klerides'in Lefkoşa'da yüz yüze görüşmelerinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Ecevit, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna şu karşılığı verdi: "Daha ayrıntılara girmediler. En somut kararları ocak ayı ortasında yine Lefkoşa'da yeniden bir araya gelmeleri... Orada herhalde birtakım somut gündem maddelerine girecekler. Şimdilik bir bir araya gelme ve yeniden bir diyalog kurma başlangıcı oldu. O bakımdan da sevindiricidir."Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de Denktaş ile Klerides'in görüşmesini olumlu ve ileri bir adım olarak desteklediklerini kaydederek, "Yapılan görüşmeler sonunda, bu yüz yüze görüşmelerin ocak ayında da devam edeceğini öğrendik. Bunu mutlulukla karşılıyoruz. Umuyorum ve diliyorum ki, bu görüşmeler sonucunda her iki toplumun hak eşitliğine dayalı, yeni bir ortaklık anlayışına dayalı, kalıcı bir barışın temelleri atılır."

Klerides KKTC'ye geçiyorBu arada Klerides, Denktaş'ın yemek daveti üzerine bugün KKTC'ye geçiyor. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Uğur Karagözlü'den alınan bilgiye göre, Denktaş'ın daveti üzerine Klerides'in kabul etiği yemek, bugün 20.00'de Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenecek. Yemeğe iki taraftan üst düzey yetkililerin katılması bekleniyor.
ÖNCEKİ HABER

AGSP'ye engel de,

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa