İngiltere müttefikini yalnız bırakmıyor

İngiltere, tarihsel müttefiki ABD'nin muhtemel bir Irak saldırısına destekleyeceğine dair sinyaller vermeye başladı.

İngiltere müttefikini yalnız bırakmıyorİngiltere Başbakanı Tony Blair'in önceki gün yaptığı açıklamada, "terörizme karşı savaşın" ikinci aşaması için yeni kararların alınması gerektiği konusunda ısrarlı davranrması, bu ülkenin de Irak'a karşı başlatılacak bir saldırıya sıcak bakmaya başladığını gösteriyor. Üst düzey yetkililerin, Washington'la yol ayrımına gelinip gelinmediğine ilişkin tartışmaları sona erdirmek amacıyla verdikleri Irak'ın tahribat gücü yüksek silahlar üretebilme kapasitesinin savaşın bir sonraki aşamasının konusunu oluşturabileceğine dair imalı demeçleri de bu görüşü destekliyor.İngiliz yetkililer, Irak'a saldırılmasına şimdilik açık bir destek vermemekle birlikte, bu ihtimale karşı açık bir kapı bırakarak İngiltere'yi Amerika'nın daha da yakınına çekiyor.

Sırada kim var?ABD Devlet Başkanı George Bush, Irak ve Suriye'yi kastederek, Birleşik Devletler'in pek yakında "ikinci evre"yi başlatabileceğini belirttikten sonra, sırada El Kaide'ye destek veren Sudan, Somali ve Yemen'in bilindiğini açıkladı.Tony Blair'in sözcüsü ise "Irak'ın 11 Eylül olaylarından sorumlu olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak terörizme karşı başlattığımız savaşın birden fazla aşaması olacağını belirtmiştik" dedi.

Saddam'dan moralÖte yandan, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ABD'nin Irak'a karşı yönelik yeni geniş çaplı askeri darbe söylentilerini önemsemediğini söyleyeremk halka güven vermeye çalıştı. Meisan ve Basra illerinin yöneticilerini kabulünde konuşan Saddam Hüseyin, ABD saldırganlığnını Irak'a yöneleceğine yönelik yorumlar hakkında, "Böylesine açıklamalar ne denli fazla olurlarsa olsunlar fazla kulak asmayın. Irak devleti kendini savunmasını bilir" dedi. Irak Devlet Başkanı, yeni seferberlik için hiçbir gerekçe olmadığını söyleyerek, halkın güven içinde olacağını söyledi. Irak Birinci Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz de Amerika'nın saldırması durumunda yer savaşına hazır olduklarını söyledi. Hollanda'nın NCRV televizyon kanalına açıklama yapan Aziz, Bush'un, Bağdat yönetimine BM silah denetçilerinin Irak'a girmesine izin vermesi çağrısını da reddetti.
www.evrensel.net