03 Aralık 2001 22:00

Savaşa çekmeye geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, ABD'nin Irak'a saldırı planlarının ortaya çıktığı bir dönemde, baş gündemi Irak olan bir ziyaret için bugün Türkiye'ye geliyor.

Paylaş
Savaşa çekmeye geliyorABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, ana gündemi Irak olan bir ziyaret için bugün Ankara'ya geliyor. Powell'ın, Ankara'dan, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i cesaretlendirici adımlardan kaçınmasını isteyeceği ve bu çerçevede Irak ile Türkiye arasında ikinci sınır kapısının açılmasına tepki göstereceği ifade ediliyor. Irak'a saldırı planını bile hazırladığı ortaya çıkan ABD, geçtiğimiz hafta Powell aracılığıyla, Irak'a saldırı konusunda kimseyi ikna etmek zorunda olmadıklarını belirtmiş ve "Irak'ın toprak bütünlüğünü savunan" Türkiye'ye mesaj vermişti. Hükümet ABD'den gelen mesajı hemen almış ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu aracılığıyla "Irak'a ilişkin politikaları gözden geçirebileceklerini" belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın bugün Ankara'ya yapacağı ziyaret, Powell'ın Dışişleri Bakanlığı görevine başlamasından beri Türkiye'ye ilk resmi ziyareti olacak. Powell'ın bir hafta önceden başlayan mesajlarla içeriği belirlenen ziyaretinde Irak dahil olmak üzere ABD'nin ortaya koyacağı her talebe Ankara'nın evet demesi bekleniyor. Bu ziyaretin, Türkiye'yi bataklığa doğru bir adım daha sürüklemesi bekleniyor.

'Kitle imha silahları'Edinilen bilgiye göre, Colin Powell ziyareti sırasında, Irak'ın kitle imha silahları geliştirme yolunda "tehlikeli bir noktaya" geldiğini belirtecek. Irak'la ilişkilerde atılan küçük adımların bile yanlış olduğunu söyleyecek olan Powell, "Saddam yönetimini cesaretlendirmekten kaçının" mesajını verecek. Powell'ın Irak ile Türkiye arasında ikinci sınır kapısının açılmasına karşı olduğunu da belirtmesi bekleniyor. Hükümetin de "Irak'ın kitle imha silahları üretmesini" göz önünde bulundurarak, Milli Savunma Bakanı Çakmakoğlu'nun dile getirdiği gibi, Irak politikasını gözden geçirmeye hazır olduğunu Powell'a bildireceği ifade ediliyor.

Hicasi memnun etti Powell'ın ziyaretiyle ABD'nin, Irak ile diplomatik kanalları açık olan Türkiye'nin, kitle imha silahları geliştirme amacından vazgeçmesi yolunda Irak'ı sıkıştıracak bir politikayı hayata geçirmeye başlaması da öngörülüyor.Öte yandan, ABD'nin, Faruk Hicazi'nin, Irak'ın Ankara Büyükelçiliği görevini tamamlayarak, ülkesine dönmesine ilişkin gelişmeyi, "memnuniyetle not ettiği" belirtiliyor.

Afganistan ve KıbrısABD Dışişleri Bakanı Coli Powell, Afganistan ve Kıbrıs konularında da mesajlar verecek. ABD Dışişleri Bakanı, Afganistan'da koalisyonun korunmasını öncelikli olarak ele alacak. Afganistan'a barış gücü, insani yardım konularının da görüşülmesi öngörülüyor.KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'in bir araya geleceği gün Ankara'ya gelecek Powell'ın, Kıbrıs konusunda ABD'nin tutumunu yinelemesi bekleniyor. Amerikalı yetkililer, Kıbrıs Rum Kesimi Avrupa Birliği sürecinde hızla ilerlerken, "AB bizim kulübümüz değil. Kıbrıs'ın üyeliğini bloke etme hakkımız yok" diyerek, çözüm için görüşme masasına oturulması telkininde bulunuyorlar.Powell'ın Ankara temaslarında, gelişme kaydedilen Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunun da ağırlıklı ele alınması öngörülüyor.
ÖNCEKİ HABER

Ustanın bütün eserleri

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa