03 Aralık 2001 22:00

Türk-İş'ten tasarruf genelgesine tepki

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin açıkladığı tasarruf genelgesine tepki göstererek, genelgenin geri çekilmesini istedi.

Paylaş
Türk-İş'ten tasarruf genelgesine tepkiTürk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin açıkladığı tasarruf genelgesine tepki göstererek, genelgenin geri çekilmesini istedi. Meral, işçilere de "Yarına hazır olun, ülkeye, alın terinize, altına imza attığınız toplusözleşmeye sahip çıkmak için, ülkeyi yönetemeyenlerden kurtarmak için hazır olun" diyerek, genelge geri çekilmediği takdirde haklarını korumak için mücadeleye başlayacaklarını dile getirdi.Bayram Meral, dün Türk-İş'e bağlı sendikaların yöneticileriyle birlikte yaptığı basın toplantısında, hükümetin açıkladığı "tasarruf" genelgesi ile çıkardığı yasaları, imzaladığı toplusözleşmeleri ve protokolleri hiçe saydığını kaydederek, bu şartlarda hükümetin izlediği çizgiyi aynen izleyeceklerini ifade etti. Meral, "Buna rağmen hükümete bir kez daha seslenmek istiyorum. IMF'ye ve Dünya Bankası'na gösterdiğiniz sadakati, kanunlarımıza, altına imza attığınız toplusözleşme ve protokollere de gösterin ve bu genelgeyi durdurun. Bütün iyi niyetimize rağmen kazanılmış hakların tahribatına devam ederseniz hakkımızı koruyacağız. Başkanlar Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda hareket edeceğiz" dedi. Krizlerin aşılması için 1994 yılından beri fedakârlık yaptıklarını dile getiren Meral, 2001 yılı toplusözleşmelerde de enflasyonun altında ücret zamlarına razı olduklarını hatırlatarak, yaptıkları fedakârlıkların faizcilerin, hortumcuların, talancıların ve banka batıranların açıklarını kapatmaya yetmediğini kaydetti. Meral, IMF heyetinin teftişe gelmesiyle, genelgenin yayınlanmasının aynı güne denk gelmesinin tesadüf olmadığına vurgu yaparak, "TİS'leri ayaklar altına alan mantıkla hükümet davranmaya başladıysa ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan ötesi yoktur. Adı neyse onu yapacağız" diye konuştu. Genelgede yer alan sendikaların emekli olacakları belirlemesi maddesine imza atmayacaklarını, görüşmelere katılmayacaklarını bildiren Meral, hükümetin onurluca halktan aldığı yetkiyi halka teslim etmesini istedi. Meral, genelge uygulanmaya başladığı takdirde 39 bin kişinin emekli olmasıyla karşı karşıya kalınacağını belirterek, bunun da devlete 1 katrilyon liraya yakın maliyetinin olacağını söyledi.

'İşçiler hazır olun'IMF'nin isteğiyle hükümetin genelgeyi yayınladığına dikkat çeken Meral, "Başbakan'la görüşme talep ettik. En kısa sürede Başkanlar Kurulumuzu toplayacağız. Ondan sonra harekete geçeceğiz" diye konuştu. Meral, tüm işçilerden haklarına, toplu iş sözleşmelerine, alın terlerine sahip çıkmak için, ülkeyi yönetemeyenlerden kurtarmak için hazır olmalarını isterken, çalışanların emeklilik müracaatları için beklemeleri gerektiğini kaydetti. Meral, Emek Platformu'nun da cuma günü bir araya gelerek gelişmeleri değerlendireceğini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Emekçi sırtından tasarruf

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa