04 Aralık 2001 03:00

ABD destekli İsrail terörü

Eli kanlı başbakan Ariel Şaron, ABD Başkanı Bush'tan 'olur' aldı ve İsrail ordusu Filistin topraklarına saldırdı. Füze yağdırılan Gazze ve Batı Şeria'da çok sayıda yaralı var.

Paylaş
ABD destekli İsrail terörüİsrail, işgal altındaki Kudüs ve Hayfa şehirlerinde düzenlenen intihar saldırılarının intikamını Filistinli sivillerden aldı. Dün akşam Gazze Şeridi ve Batı Şeria'ya düzenlenen füze saldırısında onlarca Filistinli yaralandı. Saldırılarda, Filistin lideri Yaser Arafat'ın karargâhı, evi ve helikopter pisti ile burada bulunan 2 helikopteri de hedef alındı. Batı Şeria'ya yönelik hava saldırısı, gazetemiz baskıya girerken devam ediyordu.

19 füze attılarFilistin kaynaklarına göre, saldırı sırasında yaklaşık 19 füze atıldı ve içlerinde Filistin güvenlik personelinin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Füzeler Gazze'de yer yer yangınlara neden oldu.Filistin halkına yönelik kapsamlı bir saldırının işaretleri, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Washington temaslarını tamamlaması ve ardından yapılan Güvenlik Kabinesi toplantısıyla verilmişti. Kabine, dün akşam toplantısını tamamladı ve "misilleme" kararı aldı. Şaron, toplantıda Filistin Özerk Yönetimi'nin "düşman" ilan edilmesi, Arafat'ın devrilmesi ve yerine işgalci İsrail ile "daha barışık" bir liderin getirilmesi konusunda ısrarlı olduğunu söyledi.

Bush 'sarı ışık' yaktıAmerikan güdümlü "barış" sürecinin iflası, Şaron'un Washington temasları sırasında da teyit edildi. Yediot Ahronot gazetesine göre Şaron, Bush ile görüşmesinde "Arafat'ı devireceğini" ima etti. Bush ise bu konuda hiçbir soru sormayarak, olası saldırılara açık çek verdi. Böylelikle Bush, Şaron'a Arafat'ı devirmesi için "yeşil olmasa da parlak bir sarı ışık" yaktı. Maariv gazetesine göre Bush, Şaron'a açıkça, "Önünde 2 seçenek var" dedi; "Birincisi, Filistin Yönetimi'ne karşı şiddetli bir operasyon yaparsın ve biz müdahale etmeyiz. Ancak bunun çok vahim sonuçları olabilir. İkincisi biz Filistin Yönetimi'ne baskı yaparız. Sonuç alamazsak, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü terör listesine alırız. Arafat'ın ABD'ye girişi yasaklanır. Filistin Yönetimi'ne karşı yaptırım uygulanır."

Hemen destekledilerABD'nin İsrail yanlısı tutumu, Gazze'ye yönelik saldırıların ardından da dikkati çekti. Beyaz Saray, füze saldırılarının hemen ardından, "İsrail'in kendini savunma hakkının bulunduğunu" bildirerek teröre tam destek verdi. Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, "İsrail, kendini savunma hakkına sahip ve ABD Başkanı bunu açıkça anlıyor" açıklamasını yaptı. Füze saldırıları, Filistin yönetiminin büyük tepkisini topladı. Filistin Meclis Başkanı Ahmed Kurey, saldırının Filistin yönetimini ve "barış" sürecini temelinden sarstığını belirtti.

Füzeler 'sinyal'mişŞaron'un sözcüsü Ranan Grisin, saldırının Filistin lideri Yaser Arafat'ı hedefleyen geniş çaplı bir harekât olmadığını ve "sinyal" niteliği taşıdığını söyledi. Grisin, "Arafat terörle savaşmazsa biz savaşırız, bu mesajı verdik" dedi. İsrailli askeri kaynaklar, Arafat'ın helikopter pistinin ve helikopterlerinin vurulmasının, "Filistin liderinin hareket serbestisinin kısıtlanacağına" ilişkin bir mesaj olduğunu belirttiler.Ramallah'ta bulunduğu belirtilen Arafat'ın, buradan ayrılmasına izin verilmeyeceği anlaşılıyor.Çok sayıda İsrail tankı ve zırhlı aracının Filistin kentlerinin etrafında yoğunlaşmaya başladığı bildirildi. Filistin haber ajansı WAFA'daki haberde, "İsrail'in işgalci güçleri, Filistin kentleri etrafına çok sayıda tank, zırhlı araç ve askeri araç yığmaya başladı" denildi.

6 Filistinli öldürüldüÖte yandan dün, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Batı Şeria'da 6 Filistinli öldü. Filistin kaynakları, Cenin kentinin güneyinde İsrail askerlerinin bir tanktan açtıkları ateşin, 35 yaşındaki Yahya Ebu Abid'in ölümüne neden olduğunu belirttiler. Çiftçi olan Ebu Abid'in, 'dur ihtarına uymadığı için öldürüldüğü' ileri sürüldü. İsrailli askerlerin, yine Cenin yakınlarında ve Batı Şeria'da 5 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

Tengiz petrolünde 'mutlu' son

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa