Türkiye dünya liginin dibinde

Uluslararası tekellerin emriyle Türkiye'nin tütününden, şekerine, hayvancılığından buğdayına tüm tarımını bitiren, ülke ekonomisini söz konusu tekellerin cirit attığı arenaya çeviren hükümetin uygulamaları araştırmalara konu oldu.

Türkiye dünya liginin dibindeÇıkardığı yasalarla tarım ve hayvancılığı bitiren, ülkeyi uluslararası tekellerin pazarı haline dönüştüren, her alanda ülkeyi tam bir çöküşe sürükleyen hükümetin bu uygulamaları Osmangazi Üniversitesi'nin 11 dalda yaptığı "Türkiye 2000 profili" başlıklı araştırmasıyla gözler önüne seriliyor. Ekonomi, ihracat, işgücü, sağlık, turizm, trafik, yaşam standardı, israf, eğitim, kadın hakları, adalet-hukuk başlıkları altında eksilerin ve artıların karşılaştırıldığı, Türkmetal Dergisi'nde yer alan araştırmada, eksilerin oldukça ağırlıkta olduğu görülüyor. Ekonomi alanında, Türkiye'nin OECD üyesi 29 ülke içinde 25 yıldır enflasyon şampiyonu olduğu, yine kayıt dışı ekonomide 16.5 katrilyon ile birinci sırada bulunduğu, dış borcun, GSMH'sının yüzde 84 olduğu sıralanan araştırmada, yıllık geliri en yüksek ile en düşük grup arasında 66 kat fark dikkat çekiyor.

Türkiye küçüldüYüzde 6.4 küçülme ile ciddi daralma yaşayan Türkiye'de işgücü açısından da çarpıcı rakamlar gözler önüne seriliyor. Araştırmaya göre, Türkiye'de her 100 çalışanın 18'i, yani 6 milyonu çocuk işçi. Ayrıca 1 milyon çocuk da sokaklarda barınmak zorunda kalıyor. 6-14 yaş grubunda 100 çocuktan 30'unun, tarım ve sanayi sektörü ile sokakta çalıştığı, çalışan çocukların da yüzde 78'inin okula devam etmediği tespit edilen araştırmada, 12-14 yaş grubundaki çocukların günde ortalama 10 saat çalıştırıldıkları, işkazasında Avrupa birincisi olan Türkiye'de, işkazasında ölenlerin yüzde 30'unun, 15 yaşın altındaki çocuklar olduğu gerçeği de gözler önüne seriliyor. Ücretlilerin milli gelirden aldıkları yüzde 24 paya karşılık, vergi yüklerinin de yüzde 51 olduğu vurgulanan araştırma, IMF programlarının yükünün kimlerin sırtına yıkıldığını da gösteriyor. Sağlık alanında verilen rakamlar da farklı değil. Toplam nüfusunun yüzde 20.2'sinin sosyal güvenlik dışında olduğunun vurgulandığı araştırmada, sağlığa en az para harcayan 35 ülkeden 26'ıncı sırada bulunan Türkiye'nin, bütçeden sağlığa cumhuriyet tarihinin en düşük rakamı olan yüzde 2.26 pay ayırdığına yer veriliyor.

Yetersiz beslenmeTürkiye'de 14 milyon kişinin yetersiz beslenme ve fakirliğin pençesinde kıvrandığı, TOBB'a göre 55 milyon kişinin açlık sınırında yaşadığının aktarıldığı araştırmada, her alanda artı ve eksilere yer verilirken, artı'nın bulunmadığı tek alan adalet-hukuk olarak dikkat çekiyor. Ortalama yargılama süresinin DGM'de 380 gün, Ağır Ceza'da 358 gün, Asliye'de 337, Sulh'da 132, İcra'da 116, Çocuk'da 525, Trafik'te ise 10 gün olduğu belirtilen araştırmaya göre, DGM'de faili meçhul 15 bin dosya bulunduğu aktarılıyor.
www.evrensel.net