02 Aralık 2001 03:00

Binlerce emekçi sokağa çıktı

Ankaralı binlerce işçi ve emekçi, yoğun polis baskısına karşın hükümetin IMF ve Dünya Bankası güdümlü uygulamalarına öfkelerini haykırdılar ve sermayenin saldırılarını püskürtmenin yolunun genel grevden geçtiğini duyurdular.

Paylaş
Binlerce emekçi sokağa çıktıEmek Platformu'nun Türkiye genelinde yaptığı eylem çağrısı, Ankara'da da valiliğin tüm yasaklama kararlarına ve özellikle Kızılay bölgesine yapılan polis yığınağına karşın yanıt buldu. Mithatpaşa Caddesi'nde toplanan binlerce işçi ve emekçi, hükümetin IMF ve Dünya Bankası güdümlü uygulamalarına öfkelerini haykırarak, sermayenin saldırılarını püskürtmelerinin yolunun genel grevden geçtiğini duyurdular.Ankara Valiliği'nin Kızılay Güvenpark'ta yapılması planlanan eylemi yasaklamasının ardından dün sabah saatlerinden itibaren Kızılay bölgesi panzerler ve köpeklerle desteklenen 1500 kadar polis tarafından ablukaya alındı. Tüm cadde ve sokaklara kurulan barikatlara karşın işçi ve emekçiler sabahtan itibaren bağlı bulundukları sendika ve örgütlerin şubelerinde toplanmaya başladılar. Gruplar daha sonra sloganlar atarak toplanma noktalarına doğru yürüyüşe geçtiler.Türk-İş'e bağlı sendikalar saat 10.30'dan itibaren Sakarya Caddesi'ndeki Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanmaya başladılar. Emeğin Partisi üyeleri de Necatibey Caddesi'ndeki Genel Merkez binasından pankart açıp yürüyüş kolu oluşturarak sloganlar eşliğinde Türk-İş önündeki topluluğa katıldı. Türk-İş önünde toplanan 2000'i aşkın işçinin yarıya yakınını Harb-İş üyelerinin oluşturması dikkat çekti. Harb-İş üyeleri toplanma noktasına düzenli kortej halinde "Genel grev, genel direniş" sloganını atarak geldiler.Türk-İş'e bağlı sendikalardan, Yol-İş "Çok zor kazandık, kolay vermeyiz", "Günümüz Türkiye'ye sahip çıkma günüdür" pankartları ve "Zorunlu tasarruflarımız için alanlardayız" önlükleriyle, Belediye-İş üyeleri "Hırsızlığa, yolsuzluğa, yoksulluğa hayır" pankartı, Petrol-İş üyeleri "Hükümet sözünü tut işimizi geri ver" pankartı ve "Özelleştirmeye hayır", "Savaşa hayır" dövizleriyle toplanma alanına geldi. Haber-İş, Tarım-İş, TÜMTİS, Tek Gıda-İş, Tez-Koop-İş, Türk-Metal ve Tes-İş, Genel Maden-İş MTA Şubesi, Demiryol-İş pankartlarıyla eyleme katıldılar. Memur-Sen, Diş Hekimleri Birliği, Kamu-Sen üyeleri de Türk-İş önünde toplandı.

Köylüler alandaTürkiye Üretici Köylü Sendikası (Tür Köy-Sen) da "Ne pancar, ne tütün, ne ayçiçek; köylü hiçbirinden vazgeçmeyecek" pankartı, "Köylüye uzanan eller kırılsın", "Gübre fiyatları düşürülsün" sloganlarıyla EP'in eyleminde yerini aldı. Kürsüden de selamlanan Türk-Köy-Sen'liler "İşçi köylü el ele genel greve" sloganıyla işçilerin yanında olduklarını ifade ettiler. Türk-İş yöneticilerinin bir an önce basın açıklamasını okuyup kitleyi dağıtma isteği, işçiler tarafından yuhalanarak protesto edildi. Başta Harb-İş ve TÜMTİS üyeleri olmak üzere işçiler "Türk-İş uyuma işçine sahip çık", "Söz bitti, sıra grevde" sloganlarıyla polis barikatına doğru yöneldiler. Polislerle geçen kısa tartışmanın ardından ıslıklar ve yuhalamalarla Türk-İş'i protesto etmeye devam eden işçiler, kürsüye çıkanları konuşturmadılar.

Bin kişiye bin polisKESK Ankara Şubeler Platformu'nun çağrısına uyan kamu emekçileri de Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Eğitim-Sen 1 No'lu Şube önünde, "Küreselleşme yolsuzluk ve yoksulluktur. Barış ve demokrasi istiyoruz" pankartı arkasında bir araya geldiler. Bu gruba Genel-İş Çankaya Şubesi'nde toplanan DİSK'e bağlı sendikaların üyeleri de katıldı. Caddeyi tek yanlı olarak trafiğe kapatarak Kızılay istikametinde yürüyüş kolu oluşturan 1000'i aşkın işçi ve emekçinin önü ve etrafı aynı sayıda polis tarafından kesildi. Güvenpark'a giderken engellenen TMMOB grubu Ziya Gökalp Caddesi'ne giderken, eyleme ÖDP ve TKP üyeleri de destek verdi. Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz ile önceki gün akşam film festivali için İstanbul'dan Ankara'ya gelen, aralarında Hülya Koçyiğit, Berhan Şimşek ve Gülsen Tuncer'in de bulunduğu sinema sanatçıları eylem yerine gelerek desteklediklerini ifade ettiler.Yapılan görüşmeler sonucu iki ayrı yerdeki grubun Mithatpaşa Caddesi'nde buluşması kararı alındı. Mithatpaşa Caddesi'nde iki grup "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganıyla buluşurken, Harb-İş üyelerinin bir yandan gelenleri selamlayarak alanı terk ettiler. Harb-İş'liler Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'in eyleme Ankara'da katılmaması ve organizasyonsuzluğu protesto ettiklerini söylediler.

Genel grev çağrısıEmek Platformu Dönem Sözcüsü Ümit Erkol, emekçilerin, uygulanan uluslararası sermaye yanlısı politikalara karşı alanlara çıkarak ağırlığını koyduğunu söyledi. "IMF defol, bu memleket bizim", "IMF'ye değil, halka bütçe", "Genel grev genel direniş" sloganları arasında konuşan Erkol, IMF ve Dünya Bankası gibi kurumların emperyalizme bağımlılık politikalarını derinleştirdiğini kaydederek, "Ulusal ekonomiyi felç eden programları uygulamaktan derhal vazgeçilmelir, EP'in programları uygulanmalıdır" dedi. ABD'nin başlattığı savaşla dünyanın yeniden paylaşılmak istendiğine vurgu yapan Erkol, EP'in savaşa bir asker bile gönderilmesine karşı olduğunu, birkaç dolar karşılığında evlatlarının savaşa gitmesini istemediklerini ilan etti. "EP'in hazırladığı program doğrultusunda yeni bütçe hazırlanmalıdır. Seçim kanunları değiştirilerek, seçime gidilmelidir" diyerek, bu taleplerinin yerine getirilmemesinin "genel grev çağrısı" olduğunu ve bu çağrıyı da EP'in kabul ettiğini hatırlatan Erkol, IMF politikalarından zarar görenlerin mücadelelerine destek vermesini istedi.
ÖNCEKİ HABER

Amerika 'bekleyin' dedi

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa